JOL Vlissingen draaischijf Eiland kan grote toestroom van Venezolanen nauwelijks aan Walcheren voor distributie Chiquita-bananen Max Verstappen Fijnproevers genieten van nieuwe bolide» P20 De mollen zijn vroeg dit jaar. Normaliter steken ze in maart pas hun kop boven de grond uit, maar door het uitblijven van de vorst zijn ze de gehele winter actief gebleven. En dat is te merken op sportparken, gazonnetjes en in weilanden. Er zijn meer molshopen dan ooit. In nog geen twee maanden tijd kreeg het eiland, dat onder het Ko ninkrijk der Nederlanden valt, al ruim tweehonderd asielaanvragen van gevluchte Venezolanen. Maar het eiland heeft volgens premier Evelyn Wever-Croes te weinig ambtenaren om alle verzoeken te beoordelen. Bovendien zijn er vol gens haar schatting al duizenden il legale Venezolanen op het eiland, dat even groot is als Terschelling. Daar komen wekelijks vluchtelin gen bij die via het vliegtuig of krak kemikkige bootjes aan wal komen. ,,We kunnen er niet veel meer bij hebben.'' Volgens het Rode Kruis, dat van daag landelijk aandacht vraagt voor deze situatie, kloppen er steeds meer vluchtelingen bij de organisa tie aan voor hulp. Niet alleen op Aruba, maar ook op Curasao en Bo naire. De Venezolanen weten niet meer hoe ze aan eten moeten ko- Ook Nederland erkent nu: dit is een probleem voor het hele koninkrijk men of hebben dringend medicij nen nodig. ,,Door gebrek aan op vang lopen ze bovendien risico op uitbuiting en mensenhandel", waarschuwt Rode Kruis-directeur Michel La Haye op Aruba, die de hulp wil opschalen. Zijn organisa tie heeft nu een noodopvang met 32 bedden, maar die is slechts voor de eerste 72 uur. Premier Wever-Croes verwacht nog dit jaar opvanglocaties, zoals tenten of schoolgebouwen, te moe ten inrichten als de vluchtelingen in dit tempo asiel blijven aanvra gen. ,,Maar financiering ontbreekt'', waarschuwt ze. Aruba heeft een noodfonds van 2 miljoen euro, maar voor opvang van vijfhonderd Venezolanen voor een jaar is vol gens haar zeker 45 miljoen euro no dig. Dat geld hoopt de premier met hulp van Nederland los te peuteren bij fondsen van de Verenigde Naties en de Europese Unie. ,,Als we het geld niet op tijd hebben, zal Neder- land ons niet in de kou laten staan'', verwacht ze. ,,Ook Nederland er kent nu: dit is een probleem voor ons hele koninkrijk." Afgelopen jaar uitte de premier nog kritiek op ons land, dat de pro blematiek zou afdoen als een 'bin nenlandse kwestie'. Er is ook kri tiek op het strenge beleid van Aruba, dat als autonoom land zelf beslist over asielzaken en wekelijks wanhopige Venezolanen uitzet. Vorig jaar kreeg geen enkele Vene zolaan asiel, omdat de bijna vier honderd officiële verzoeken vol gens de premier bijna alle van eco nomische vluchtelingen kwamen. P8 dinsdag 19 februari 2019 Nieuwsmedia It c? ZEELAND1 'l l/'i'A ij/i Hier is de mol ZEELAND2 Aruba worstelt met opvang Aruba ondervindt grote proble men bij de opvang van duizen den vluchtelingen uit Venezuela die willen ontsnappen aan de ar moede en de chaos in hun land. Er zijn nu al meer asielaanvra gen dan het eiland aankan. Hanneke van Houwelingen Oranjestad —Premier Evelyn Wever-Croes 9°C Wat vaker pzc.nl de zon in Ook voor het laatste het zuiden regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1