jaOemolora bolderman.nl Voor fantastische reizen! WL'i 1 balderman.nl Minister: snorfietsers moeten helm dragen NIEUWS 15 'Begin van een roedel wolven op de Veluwe' 4 VRAGEN OVER JIHADI'S DEN HAAG Er komt een helm plicht voor snorfietsen. Dat heeft minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur) laten weten. Eind vorig jaar steunde een meerderheid van de Tweede Kamer een voorstel van het CDA om de helm voor snorfietsen te verplichten. Het wijzigen van de regelgeving kost negen tot twaalf maanden. Verder voorziet de bewindsvrouw een 'redelijke overgangsperiode voordat het besluit in werking treedt, aangezien mensen wel de gelegenheid moeten hebben om een geschikte helm te kopen'. Op dit moment zijn er 700.000 gere gistreerde snorfietsen in Neder land. In december pleitten 130 artsen voor de helmplicht voor snorfiet sen om zo jaarlijks tientallen doden en (hersen)letsel te voorkomen. I Nu IS haar laatste stukje grondgebied in Syrië aan het verliezen is, geven elke dag nieuwe jihadstrijders zich over. Vorige week zelfs vierhonderd in twee dagen. Volgens presi dent Trump zitten er momen teel achthonderd mannen vast en moeten die door Europa worden teruggenomen. ,,Het kalifaat staat op het punt om te vallen. Als Europa geen actie onderneemt, dan is voor ons het enige alternatief de IS-strij- ders vrij te laten.'' Hoeveel Ne derlanders daartussen zitten, is onduidelijk. Telling van inlich tingendienst AIVD wijzen erop dat er nu nog ongeveer 135 Ne derlandse jihadstrijders in Syrië zijn. Het merendeel is jong en man. Tot dusver pertinent niet. De discussie draaide tot nu vooral om hun vrouwen en kinderen die in Noordoost- Syrië in vluchtelingenkampen terecht zijn gekomen. Ook zij worden vooralsnog niet naar Nederland geholpen. Alleen als zij zelf naar een Nederlandse ambassade komen op 'veilig grondgebied', ligt er een ticket klaar. Maar dat lukt niet, want de Koerden die de kampen be stieren laten hen niet gaan. Over de mannelijke jihadstrij- ders peinsde de regering tot nu geen moment. Daar houden, was het standpunt. Toch wel. Want Nederland kan niet ontkennen dat als de ge vangengenomen jihadi's worden vrijgelaten, het risico groot is dat zij aanslagen in Europa willen gaan plegen. Tegelijk geldt ook: het berechten van jihadi's wordt ook moeilijk omdat bewijs vergaren uiteraard lastig ligt. Het kan erop uitdraaien dat er geen of korte straffen worden opgelegd. Neder land is al wel een beetje gaan be wegen in het probleem. Frankrijk kondigde eerder aan dat ze Franse Syriëgangers onder begeleiding wil terughalen, om te voorkomen dat ze onder de radar verdwijnen. Minister Ferd Grapperhaus (Justi tie) besloot kort erna dat hij on derzoek gaat doen naar het terug halen van vrouwen en kalifaatkin deren. Maar het omvangrijker pro bleem van de mannelijke strijders baart het kabinet ook zorgen, bin nen de regering vindt hier sinds de oproep van Trump overleg over plaats. Zoals Nederland ziet heel Eu ropa zich voor hetzelfde di lemma gesteld. Alle Europese mi nisters van Buitenlandse Zaken bespraken de kwestie daarom gis teren in Brussel. Uitkomst: ieder zal voor zichzelf moeten beslissen. ,,Ieder land heeft eigen juridische verplichtingen naar hun landge noten die op jihad zijn gegaan,'' zei de EU buitenlandchef Federica Mogherini na het overleg. ,,Alle mogelijkheden worden verkend, maar er is wel een gedeeld besef dat er geen vacuüm mag ontstaan als IS valt.'' Binnen het kabinet zijn de partijen echter verdeeld. CDA, ChristenUnie en VVD voe len niets voor het terughalen van jihadi's, terwijl D66 benadrukt dat dit het risico geeft dat strijders 'onder de radar' naar Europa komen. De komende dagen heeft premier Rutte nog contact met zijn collega's May, Macron en Mer kel. Tegelijk haalden de Koerdi sche autoriteiten in Noord-Syrië gisteren wél wat druk van de ketel. Zij lieten weten niet van plan te zijn om gevangen buitenlandse IS- strijders 'zomaar te laten vertrek ken'. 4-daagse Stedentrip Londen 7 dagen Verrassend Denemarken 8 dagen Venetië en omgeving 8 dagen De Engelse Rivièra 10 dagen Dolomieten en meren 10 dagen Rome en Florence Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! dinsdag 19 februari 2019 GO NIJMEGEN Er heeft zich de finitief een wolvin gevestigd op de Noord-Veluwe. En de wolvin heeft ook al een man netje in haar buurt. Dat is ge bleken uit dna-onderzoek van uitwerpselen van de dieren, aldus de provincie Gelderland. ,,Nu er niet alleen een wolvin, maar ook een wolf rondloopt op de Noord-Veluwe, zijn er in mei misschien wel jonge wolf jes'', zegt Glenn Lelieveld van Wolven in Nederland. ,,Dit is het begin van een roedel.'' Volgens de provincie is het mannelijke dna dat is gevon den het allereerste teken van een wolvenmannetje in het gebied. De wolvin was al lan ger gezien. Als een wolf een halfjaar is waargenomen in een gebied, betekent dat vol gens kenners dat de wolf een leefgebied heeft uitgekozen. Wat gebeurt er als kabinet Syriëgangers niet ophaalt? De VS wil dat Nederland zijn jihadstrijders terughaalt uit Syrië, nu IS op omvallen staat. Maar druk van Trump of niet: Nederland voelt er weinig voor. Tobias den Hartog Den Haag 1 Om hoeveel Nederlandse jihadi's gaat het? 2 Wil het kabinet hen naar hier halen? Abdoussalem S. is een van de jihadisten die gevangen zit in een Koerdische cel. FOTO EENVANDAAG 3 Heeft de oproep van Trump dan geen effect? 4 Wat gaat er nu gebeuren? x 1§1| Vertrekdata: 14,21,28 maart/ 4,11,18 april etc. Vertrekdata: 18 mei 1,15, 29 juni 115,27juli710,24 aug etc. Vertrekdata: 4,11,18 mei 7 1,15.22 juni/14.21,28sept Vertrekdata: 4,18 mei 1,15,29 juni 7 13,2 7 juli 710,24 aug 77,28 sept. Vertrekdata: 13,20,27 mei/3,10, 17,24 juni 71,15,29 juli etc. Vertrekdata: 8,22 apr/6,20 mei 7 3,17juni/1,15 juli726 aug etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15