Labour-politici zijn Jodenhaat in partij zat mm euHoroj.o NIEUWS 13 BUNDfQl.t BREXIT NEDERLANDSE POLITICI mm 8UHDF01D De drie Nederlandse brexitrapporteurs waren gisteren in Westminster om zich door een aantal hoofdrolspelers in de Britse politiek te laten bijpraten over de brexit. Ze werden niet vrolijk van wat ze aantroffen. Londen Na een dag vol gesprekken met Britse parlementariërs is Anne Mulder (VVD) niet gerustgesteld. Sterker nog, hij denkt dat Neder land zich verder moet klaarmaken voor een no deal-brexit, een chao tisch vertrek zonder afspraken. ,,We hebben zes politici van verschil lende vleugels en partijen gespro ken, en we hebben zes verschil lende verhalen te horen gekregen. Er is hier een maand voor de brexit- deadline nog steeds geen duidelijk heid over wat ze willen. Er is totale verdeeldheid." Mulder, die samen met Lodewijk Asscher (PvdA) en Pieter Omtzigt (CDA) naar Londen was gekomen, zegt stevige gesprekken te hebben gevoerd. ,,Ik ben behoorlijk uitge sproken geweest, heb ze gevraagd: hoe kunt u zulke ellende creëren? Ze luisteren niet, ze leven in een fantasiewereld." Mulder is teleurgesteld. ,,Je ver wacht verantwoordelijkheidsge voel. Maar het enige dat ze doen is elkaar de schuld geven. Of ze zeg gen: de EU moet dit oplossen. Je verwacht dat ze het landsbelang vooropzetten, maar hier staat vaak eigenbelang voorop." De Nederlanders ontmoetten onder anderen Steve Baker, lid van de European Research Group, de eurosceptische tak van de Conser- vatieve Partij. Ook spraken ze met een adviseur van premier May en Hilary Benn, Labourparlementariër en voorzitter van de brexitcommis- sie in het parlement. Bezorgd De gesprekken stemden ook Lodewijk Asscher weinig positief. ,,Ik hoopte dat er zo kort voor de deadline meer een gezamenlijk ge voel zou zijn. Ik ben buitengewoon bezorgd. Politici hier zeggen met hun kenmerkende, eloquente stijl met grote stelligheid allerlei dingen die enorm tegenstrijdig zijn." Ter wijl de gevolgen van een brexit zonder afspraken enorm zijn, bena drukt hij. ,,Dit zal bedrijven en werknemers verschrikkelijk scha den. Ook in Nederland zullen er mensen hun baan verliezen als ge volg van dit geklooi." Pieter Omtzigt verbaasde zich over de gespreksonderwerpen. ,,Ze stelden vandaag vragen waarvan ik vind dat ze die anderhalf jaar geleden hadden moeten stellen. Dan gaat het over de backstop (het openhouden van de grens tussen Ierland en Noord-Ierland, red.) en zeggen ze een maand voor de brexitdeadline: het moet helemaal anders. Dan heb je het onderhande lingsproces niet begrepen." Hier doen ze alsof de onderhan delingen pas net beginnen, zegt de CDA'er. ,,Voor de 27-EU-lidstaten zijn die al afgelopen. Dat is dus een groot misverstand. En achter gesloten deuren merken we dat bij alle twee de grote partijen niemand tevreden is over de leiders." Klok tikt De brexitrapporteurs wijzen op het gebrek aan verantwoordelijkheid van sommige Britse par lementariërs. ,,De klok tikt, nog minder dan duizend uur tot de brexit'', zegt Asscher. ,,En het lijkt alsof ze zich er hier niet bewust van zijn dat ze zelf wat moeten gaan doen." Zo denken ze dat een no deal-scenario voorkomen kan wor den. Maar Nederland moet alles op Het lijkt alsof ze zich er niet bewust van zijn dat ze zelf wat moeten gaan doen alles zetten om zich op het ergste voor te bereiden, zegt Mulder. ,,Dat zal onze boodschap zijn. Een no deal kan Nederland 10 miljard gaan kos ten. Dat moeten we zo goed moge lijk opvangen." De Nederlandse politici hopen dat de brexitdeal die er ligt toch door het Britse parlement komt. En zo niet, dan moet May uitstel aan vragen. Alles om de no deal-brexit te voorkomen ,,Nederland en andere lidstaten moeten nu rustig blijven, en als de Britten om uitstel vragen, ze dat geven'', vindt Asscher. ,,Het is niet in belang van Nederland en de EU op deze muur af te rijden." Zeven parlementariërs kondigden gisterochtend een nieuwe onafhan kelijke politieke beweging aan: The Independent Group. Allemaal hiel den ze een korte speech, waarin ze uitlegden waarom ze Labour de rug toekeerden. ,,Ik kan geen lid blijven van een partij die ziekmakend institutio neel antisemitisch is'', zei Luciana Berger, die in de afgelopen jaren meerdere malen slachtoffer is ge worden van antisemitisme en zelfs persoonlijk beveiligd moest wor- den na bedreigingen. Meermaals riep ze leider Jeremy Corbyn op harder in te grijpen en zich duide lijker uit te spreken tegen anti- Joodse sentimenten onder zijn aan hangers en binnen de Labourpartij. ,,De Labourleider negeert de Joden haat willens en wetens. Er heerst een pestcultuur, vol fanatici en in timidatie'', vindt Berger. Jeremy Corbyn noemt vertrek van parlementariërs 'teleurstellend' Ook Mike Gapes, die maar liefst 27 jaar parlementariër was van Labour, wees op racisme en het an tisemitisme binnen de partij. Daar naast bekritiseerde hij de manier waarop Labour omgaat met de brexit: ,,Ik ben woedend dat Corbyn de brexit faciliteert. Hij kiest con stant de verkeerde kant bij interna tionale onderwerpen.'' Druppel Angela Smith vertelde dat ze 41 jaar geleden lid werd van Labour, en al tijd had gedacht de rest van haar le ven lid te blijven. ,,Maar Labour is niet langer de brede kerk van toen. Antisemitisme is aan de orde van de dag en wordt getolereerd door de partij. Het leiderschap heeft Labour onherkenbaar veranderd.'' Voor Chris Leslie was de brexit de druppel: ,,Corbyn vindt politiek berekenend handelen belangrijker dan het landsbelang.'' De slogan van The Independent Group is: 'De politiek is kapot, laten we dat ver anderen.' Chuka Umunna, de bekendste van de zeven rebellen, lijkt het voortouw te nemen bij de nieuwe politieke beweging. ,,Het is tijd om de ouderwetse manier van politiek bedrijven te dumpen'', zei de man die een paar jaar geleden nog werd gezien als toekomstig leider van Labour. Ook riep hij andere parlementa riërs van alle partijen op zich bij hen te voegen. ,,Laat de oude poli tieke stammenstrijd achter je. We nodigen iedereen die onze politieke waarden deelt uit om hun partij te verlaten en met ons samen te gaan werken.'' Labourleider Jeremy Corbyn re ageerde snel, maar hield het alge meen. ,,Het is teleurstellend dat deze parlementariërs vinden dat we niet meer samen kunnen wer ken aan het Labourbeleid dat bij de laatste verkiezingen miljoenen mensen heeft geïnspireerd'', twit- terde de partijvoorman. Bumoio dinsdag 19 februari 2019 GO 'Britse parlementariërs leven in fantasiewereld' Suse van Kleef -Lodewijk Asscher, PvdA Zeven Labour-politici zijn opge stapt uit protest tegen het lei derschap van Jeremy Corbyn. Ze zijn klaar met het antisemi tisme binnen de partij en de brexitkoers. Suse van Kleef Londen Chris Leslie en Luciana Berger waren van Labour en zijn nu van The Independent Group. foto afp f-ORBYN Tegenstanders van de brexit protesteerden vorige week bij het parlement in Londen. Ze willen dat er een nieuw referendum komt in plaats van een chaotisch vertrek uit de EU. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13