EUWS 11 De Franse en Britse leiders Macron en May hebben geen tijd voor de rest van de wereld Annegret Kramp-Karrenbauer First! Make America Great Again! Zijn focus was en is het Amerikaanse binnenland, en nadrukkelijk niet de rest van de wereld. Hij zegt internationale verdragen op, laat zich negatief uit over organisaties als de Navo en de Verenigde Naties en zoekt in inter nationaal verband eigenlijk alleen naar een al dan niet tijdelijk gedeeld eigenbe lang. Dan is er Emmanuel Macron, de Franse president. Die heeft in elk geval wel de ambitie om de weg te wijzen. In 2017 kwam hij aan de macht met zijn nieuwe partij En Marche, omdat het volk genoeg had van de gevestigde orde. Het koos in het stemhokje voor de ex-ban kier die beloofde het allemaal anders te doen en nu eens écht te luisteren naar de mensen. Hij zou gaan regeren als de Romeinse god Jupiter, kon digde hij aan, zwevend boven het gedoe, en af en toe rake instruc ties naar beneden afvuren. Krap twee jaar later bezwijkt hij bijna onder het geweld van de Gele Hesjes. Al veertien weken achtereen gaan boze burgers de straat op. Aanvankelijk om te protes teren tegen de hoge benzineprijzen, maar in middels zijn ze zo ongeveer tegen alles. Het zijn de grootste protesten in Frankrijk sinds de stu dentenrevolte van 1968. Macron heeft er zijn handen vol aan, hij heeft helemaal geen tijd om zich bezig te houden met iets anders dan zijn eigen problemen. Aan de andere kant van het Kanaal is het nog erger. De Britse leider Theresa May heeft haar land in een existentiële crisis zien belanden, die veel dieper gaat dan de vraag of er een brexit met of zonder deal komt. Het Verenigd Konink rijk is tot op het bot verdeeld. Iets meer dan de helft van de bevolking wil weg uit Europa (de andere helft dus niet), Engeland en Wales stem den leave, maar Schotland en Noord-Ierland willen blijven. En tot overmaat van ramp is de Ierse kwestie ook weer terug. Hoe krijgt May - en haar opvol ger - dit ooit weer rechtgetrokken? Ook deze grootmacht heeft voorlopig geen tijd voor de rest van de wereld. keer zo groot geworden, het inkomen per hoofd van de bevolking honderd keer, net als de ex port. Volgens de huidige plannen wil het land in 2035 de mondiale subtop bereiken en in 2049 moet het de grootste economische macht ter wereld zijn. Hoe? Met Made in China 2025 bijvoorbeeld. China wil af van de goedkope troep die het de wereld rond exporteert en meer inzetten op hoogwaardige producten en diensten. Deze up grade van de industrie (a honderden miljarden euro's) richt zich op tien sectoren, waaronder halfgeleiders, it, ruimtevaart en auto's. China wil zo minder afhankelijk worden van buiten landse bedrijven. Aan de andere kant wil het wel graag dat het buitenland afhankelijk wordt van China. Daar voor is de Nieuwe Zijderoute bedacht. Om zich Nu moeten we onze blik eens voorzichtig naar het oosten richten. Daar is iemand bezig die wel een breder plan heeft en niet alleen bezig is met overleven. President Xi Jinping, niet die van de Vrije Wereld maar van China, is langzaam maar zeker bezig zijn land klaar te maken voor een leidende rol op het wereldtoneel. Eerst maar eens wat cijfers: sinds 1978 (toen de Communistische Partij haar hervormingen inzette) is de totale Chinese productie zestig te verzekeren van een wereldwijde afzetmarkt geven de Chinezen ook hier zo'n duizend mil jard euro uit om zich ervan te verzekeren dat hun spullen aankomen. Er zijn contracten afge sloten met zo'n honderd landen en organisaties voor de bouw van spoorlijnen, wegen, glasve zelnetwerken, pijplijnen enzovoort. Goed voor China, goed voor de betrokken landen zelf, ie dereen blij. 'China komt eraan?' schrijft Theo Sommer van het International Institute for Strategie Studies in zijn nieuwe boek China First, 'China is er al'. Volgens hem wil China niets anders dan een nieuwe wereldorde, met Xi Jinping als roergan ger. Die heeft inmiddels geregeld dat hij onbe perkt mag aanblijven en zijn doctrine, 'het Xi Jinping-denken', in de Grondwet laten veranke ren. Ook op defensiegebied trekt Beijing de beurs. Over vier jaar wordt er meer dan 300 miljard gespendeerd aan het leger. Dat is weliswaar nog niet eens de helft van wat Amerika uit geeft, maar wel 200 miljard meer dan de vol gende op de lijst - en stijgende. Maar voor nu, zo denken analisten, hoeven we niet bang te zijn voor een agressief China. Economische groei is het allerbelangrijkste. Wie kan het tegen China opnemen? Is er ie mand anders met een plan? Donald Trump pro beert het met wat handelsschermutselingen, maar die zijn vooral gericht op het eigenbelang en de korte termijn. De grote Europese landen zijn op dit moment vooral met zichzelf bezig. De Europese Unie, toch een economische macht van belang, opereert voorzichtig en on gemakkelijk (milieu, mensenrechten, arbeids omstandigheden). En de rest van de wereld is eigenlijk geen partij voor het economische en financiële geweld van de Chinezen. Xi Jinping kan voorlopig nog wel even verder. dinsdag 19 februari 2019 GO De beste pa pieren om baas van de wereld te wor den, lijkt Xi Jinping te heb ben. China is bezig aan een schier onstuit bare opmars. FOTO 'S EPA, GETTY IMAGES, REUTERS wereldleider (m/v) Maar wie dan wel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11