Familie in actie voor Nederlander in Chinese cel D66-jongeren komen met motie tegen eigen minister 9 r Hij is geen man met wie je gezellig even aan de bar gaat zitten m die de Fransen al een paar keer bui ten de deur hield, ook deze strijd wint. In Parijs zijn ze er wel klaar mee: zolang Elbers er zit, krijgen ze nooit controle over KLM. Morgen valt het formele besluit over een nieuwe termijn van Elbers. Wanneer het moederbedrijf de voor dracht vanuit Nederland afwijst, ontstaat een vacuüm. Het lot van Elbers ligt dan in handen van de aandeelhouders, die pas in april weer bijeenkomen. De Fransen lopen een enorm risico als ze 'non' zeggen tegen Elbers. Dat zou weleens kunnen uitlopen op een Nederlandse staking. ,,De actie bereidheid is enorm'', zegt or-voor- zitter Van Dijk. ,,De mannen in de hangars staan al klaar. Ik hoop dat het een keer doordringt in Frankrijk dat onze mensen écht achter hun top man staan. Dat kennen ze in Frank rijk niet. Daar zijn alle topmannen passanten, en is het personeel blij als er een nieuwe cao is.'' Achilleshiel Toch is er een maar. Wie goed kijkt en luistert, ziet dat Elbers in Neder land een achilleshiel heeft: de piloten. Pilotenvakbond VNV noemde Elbers, die toch al een paar decennia voor het bedrijf werkt, in een communiqué 'slechts een passant'. Wel stelt de VNV dat zijn vertrek zal leiden tot onrust, en dat het niet past 'bij onze visie voor wat goed is voor KLM en voor de groep'. Maar tussen de regels wordt twijfel gezaaid. Dat verklaart mogelijk waarom Ben Smith woens dag op de stoep stond bij de piloten. Een insider stelt het zo: als Smith met een toekomstplan komt dat voor de piloten acceptabel is, is de positie van Elbers voor hen niet heilig. Daar zit een stuk pragmatisme in; het gaat om het bedrijf, niet om de poppetjes. Maar er speelt meer. Wat het grond en cabinepersoneel zo aanstaat in Elbers - zijn duidelijkheid en recht lijnigheid, zijn houding van 'afspraak is afspraak' - staat een deel van de vliegers juist tegen. Elbers is geen grote visionair, vin den ze. Hij zendt een consequente boodschap uit, maar blijft dat doen wanneer luisteren en meebewegen een betere optie is. Daardoor knettert het vaker dan nodig met de Fransen. Ook op het lobbyvlak laat KLM daar door kansen liggen. ,,Hij is geen man met wie je gezellig even aan de bar gaat zitten'', klinkt het in het pilotenkamp. De VNV is veruit de machtigste vakbond. Zonder de piloten is het een stuk slechter oorlog voeren en treffen de Fransen achter Elbers een front vol gaten. Zelf wil de topman niet reageren op alle commotie rond zijn positie. Bronnen dicht bij hem spreken van 'een nare periode' voor de Ossenaar. ,,Maar hij geeft niet op, dat laat hij wel doorschemeren. Eens een marinier, altijd een marinier.'' De toekomst zag er zonnig uit voor Jeroen Koldenhof. Toen zakenblad Quote hem in 2006 vroeg naar zijn inkomen, antwoordde de in Apel doorn geboren vleeshandelaar met een kwinkslag: ,,Ik verdien eigenlijk te weinig voor alle stress, maar genoeg om op mijn 45ste rustig ergens op Bali te gaan zitten.'' Inmiddels is Koldenhof midden 40 en zit hij niet in de Indonesische zon, maar in een Chinese cel. In de zomer van 2017, zo werd pas dit weekeinde bekend, werd de directeur van CAC Holdings opge pakt op verdenking van belasting fraude. Hij zou verkeerde aangiftes hebben gedaan en riskeert een lange gevangenisstraf, schrijven familie en vrienden op een speciale crowdfundingwebsite. De handelaar zelf ontkent de fraude. ,,Je kunt me slecht manage ment verwijten en het nemen van verkeerde besluiten, maar ik heb geen belasting ontdoken'', zegt hij op de site. ,,Ik ben onschuldig.'' Het ministerie van Buitenlandse Zaken zwijgt over de inhoud van de zaak. Wel meldt een woordvoerder dat Koldenhof hulp krijgt van het Nederlandse consulaat en dat me dewerkers hem geregeld bezoeken in de cel in Ningbo, ten zuiden van Sjanghai. Ook is de kwestie recent nog aangekaart bij de Chinese autoriteiten. Onder nul De situatie in de gevangenis is penibel, stellen de vrienden van Koldenhof. Hij deelt zijn cel met vijftien anderen, in de zomer was het er bloedheet, nu daalt de tem peratuur tot onder het vriespunt. ,,Er is geen verwarming'', stellen de initiatiefnemers van de inzame- lingsactie. ,,'s Ochtends als hij wak ker wordt, is zijn neus bevroren. Men gaat ervan uit dat je schuldig bent tot het tegendeel is bewezen.'' Er is inmiddels ruim 26.000 euro binnengekomen, daarmee wordt de noodzakelijke juridische bijstand betaald. Na uitstel van de inhoude lijke behandeling doet de rechter naar verwachting eind maart uitspraak. Als de zakenman wordt veroordeeld voor fraude, kan de celstraf oplopen tot tien jaar, vrezen Je kunt me slecht management verwijten, maar ik heb geen belasting ontdoken zijn naasten. ,,Jeroen raakt het besef van tijd kwijt, omdat alle dagen precies hetzelfde zijn. Maar men taal is hij stabiel, hij weet dat de advocaten goed werk leveren, en hij waardeert het werk van het Neder landse consulaat in Sjanghai. Hij koestert alle steun van iedereen. We zijn zo trots op hem.'' Koldenhof is lang niet de enige Nederlander in een buitenlandse cel. In totaal zitten bijna tweedui zend landgenoten in een ander land in de gevangenis, zo becijferde Buitenlandse Zaken vorig jaar. In twee derde van de gevallen gaat het om drugssmokkel. De Jonge Democraten komen op het partijcongres van 10 maart met een motie waarin ze Eerste Kamerleden van D66 oproepen tegen de wet te stemmen die de renteverhoging op studiele ningen regelt. De Tweede Ka mer heeft dankzij steun van de coalitiepartijen al ingestemd met het plan. ,,Je kunt niet be weren een onderwijspartij te zijn én een generatie studenten ontmoedigen om te gaan stude ren'', vindt Jonge Democraten- voorzitter Dennis van Driel. ,,De Tweede Kamerfractie en Van Engelshoven maken een kapitale fout.'' Volgens de Jonge Democraten bouwen studenten door de renteverhoging 5000 euro extra studieschuld op. Ze vrezen dat de hogere schulden jongeren afschrikken, waardoor de toe gankelijkheid van het onderwijs in het geding komt. maandag 18 februari 2019 GO KLM-personeel bood vorige week een petitie aan aan de raad van commis sarissen waarin ze pleiten voor de herbenoeming van Elbers. foto anp -KLM-piloot Familie en vrienden zamelen geld in om zakenman Jeroen Koldenhof in China uit de cel te krijgen. De Nederlander zit sinds juni 2017 vast op verdenking van belastingfraude. Volgens intimi is zijn situatie schrijnend. Niels Klaassen Rotterdam Jeroen Koldenhof. privéfoto - Jeroen Koldenhof, zakenman De jongeren van D66 keren zich tegen een plan van de eigen minister van Onderwijs Ingrid van Engelshoven. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9