Hulst maakt het goed met Michelstadt Bijna één en al lof voor vernieuwde Tractaatweg ZEEUWS-VLAANDEREN 19 PRESENTATIE FOTOTEKSTBOEK Je ontmoet een BN'er, zanger theatermaker Stef Bos, en ruim een jaar later presenteer je een boek met hem. Het overkwam fotografe Lieke Anna Haertjens uit Breskens. mkIBSPPHHI In paviljoen Strand Ruig speelde het zich zondagmid dag af. Een mooiere plek én dag hadden Stef Bos en Lieke Anna Haertjens zich niet kunnen wensen. Op een locatie die boven dien zo goed past bij het kunst boek dat zij samen hebben ge maakt: Ruimte, met foto's van haar en teksten van hem. Hij sprak trouwens niet van teksten of ge dichten: ,,Het zijn ongezongen woorden." Bos, vooral bekend van de hit Papa uit 1990, vertelt: ,,Ik schrijf zoveel meer dan ik kan zingen. Ik wil daar ook iets mee. Ik probeer daarom elke drie jaar een boek met een kunstenaar te maken." Verrassen Voor de hand lag het niet dat hij dit met Haertjens zou doen. Hun eerste ontmoeting in Den Bosch, in de tot cultureel centrum omge toverde Verkadefabriek, was een verrassing. Haertjens exposeerde er foto's en Bos was op zoek naar een poster voor zijn nieuwe voor stelling Ruimte. ,,Mijn oog viel op één van haar foto's, waarvan ik ei genlijk dacht dat het een schilderij was", blik Bos terug. Haertjens 1 mm. 7 herinnert zich zijn woorden 'we moeten samen iets doen'. Dat zal wel dacht ze. Een Bekende Neder lander, een BN'er, die zoiets zegt." Maar nog de nacht erop stuurde Bos haar een email. Haertjens heeft de tekst op haar website staan: 'Dag Lieke Anna, een mond vol naam voor een éénlettergre pige zanger, was goed vertoeven, mooi wat je maakt, mooi wie je bent, want dat zit in je beelden'. Vergeten Toen hij gisteren met deze tekst werd geconfronteerd, kon Bos het zich niet meer herinneren. Maar dat hij eerder een schilderij in Ik ben geboren in 1988, toen Stef Bos aan de theaterschool afstudeerde Haertjens fotografie zag, is niet zo vreemd. Zij maakt beelden uit meerdere foto's. Net als met de foto op de voorzijde van hun boek; Bos zit aan het bureau van zijn va der achter een typemachine aan zee. De opname van hem is ge- combineerd met één van een wa zig zeegezicht. En het opmerke lijke is, het is niet te zien; hij zit gewoon buiten. ,,Haar foto's zijn allemaal lied jes", zegt Bos. Hij trekt de lijn door naar wat hij bij Haertjens foto's heeft kunnen schrijven. Een 'on gezongen lied' als: 'de ruimte is oneindig, zolang je maar je grens verlegt, vannacht, in een droom, opende ik mijn armen, en zag, wat ik vergeten was, dat ik vleugels had'. Het is het gevoel dat Bos' car rière heeft gevormd. In Strand Ruig verklapt hij wat hij zijn pro ducent na de hit Papa voorhield: ,,Ik ga alleen liedjes maken die er toe doen." Zijn producent wenste hem vervolgens veel succes. Alsof het niet zou kunnen. Verklaren Het verklaart ook waarom hij op Haertjens reageerde na hun eerste ontmoeting. Hij wil zijn vleugels blijven uitslaan, zonder genera tiekloof. Haertjens zegt: ,,Het leuke is dat ik geboren ben in 1988, toen Stef aan de theaterschool in Antwerpen afstudeerde." Alsof ze ooit samen iets moesten doen. HULST Het fiets-voetpad door het Hulster park heet sinds zaterdag middag Michelstadtpad. De verbin ding tussen het Havenfort en de Hulster Nieuwlandweg die deel uitmaakt van de historische Hul ster vestingwerken, had nog geen naam. In het kader van de vijftigja rige vriendschapsband tussen Hulst en het Duitse Michelstadt be sloot de gemeente het pad tot Mi- chelstadtpad te dopen. ,,Wij hebben vijftig jaar iets laten liggen en dat gaan we nu goedma ken", zei burgemeester Jan Frans Mulder bij de onthulling van het naambord. In Michelstadt, deelstaat Hessen, is al sinds 1969 een Hulster Strasse. Die is onthuld bij de eerste officiële bijeenkomst in het kader van de jumelage in Michelstadt. Mulder verrichtte de onthulling met burgemeester Stephan Kelbert waren getuigen van de plechtig- van de zusterstad. De voormalige heid. In het Pinksterweekend burgemeesters van Hulst, Peter wordt in Michelstadt stilgestaan bij Molthoff (95) en Antoine Kessen, de halve eeuw vriendschapsband. dikke acht, dat cijfer gaven be zoekers van het minifestival 'de Tractaatweg Traceert' in Axel en Westdorpe zaterdag de vernieuwde Tractaatweg (Ter- neuzen-Zelzate). Op de Markt in Axel en bij De Kirke in Westdorpe heerste op het mi- nifestival met gratis 'koek en zopie' een lentesfeer vanwege de zon én omdat de verbrede Tractaatweg goed bevalt. Fons Breepoel, beroepschauffeur uit Axel: ,,De weg is een stuk veili ger, sneller en overzichtelijker. En overlast heeft het werk nauwelijks gegeven." ,,In ruim een jaar aangelegd?", herhaalde Daniël Goris uit het Vlaamse Boekhoute die zater dag met zijn vrouw Axel be zocht. ,,In België duurt dit tien, vijftien jaar." Westdorpenaar Loek de Beleir was ook vol lof, met één kanttekening. ,,Jam- mer dat de parallelweg voor landbouwverkeer er niet is ge komen. Maar wie weet straks, als het spoor Zelzate-Axelse Vlakte er komt." Minister Cora van Nieuwenhuizen opent vandaag de weg officieel - ruim op tijd opgeleverd en vol ledig binnen het budget (68 miljoen euro). maandag 18 februari 2019 VL 'Haar foto's zijn allemaal liedjes' Harmen van der Werf Cadzand-Bad s* ■plHr-; BfrMHMiri "li Een mooiere dag hadden Stef Bos en Lieke Anna Haertjens zich niet kunnen wensen voor de presentatie van hun fototekstboek Ruimte, gisteren op het strand van Cadzand-Bad bij paviljoen Strand Ruig. foto peter nicolai - Lieke Anna Haertjens Ruimte, Stef Bos en Lieke Anna Haertjens, Uitgeverij Lannoo, 20,- Burgemeesters Stephan Kelbert (Michelstadt) en Jan Frans Mul der (Hulst) (r) samen in actie. AXEL/WESTDORPE Een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54