ÊÉSÊMÊM mm-W i Voedselbos in de Hollandse Hoeve Tholen gaat aan de glasvezelkabel van KPN BEVELANDEN EN THOLEN 19 F .yé&lA YHRËË?M ZWAAKSE WEEL NATUURMONUMENTEN Lekkere hapjes maken voor vogels, vogelschilderijtjes creëren of een vogelspeurtocht doen - er was zaterdag veel te beleven bij het informatiepunt Zwaakse Weel. Ik heb nu alle negen letters", roept één van de deelnemers aan de speurtocht naar Lindo- ana Todicescu van Natuurmo numenten. „Wat moet ik nu doen?" ,,Dan kan je met al die let ters gaan puzzelen en proberen het woord te vinden", antwoord de begeleidster. Op dat moment verhuist een ander kind naar bin nen: ,,Ik heb mijn gevonden letters op losse papiertjes geschreven, maar die waaien hier steeds weg." De speurtocht is één van de acti viteiten die de kinderen zaterdag middag bij de Zwaakse Weel kre gen voorgeschoteld. Tegelijkertijd krijgen ze allerlei weetjes over vo gels te lezen. Het te vormen woord is 'vetbollen', wat goed past bij de andere activiteiten. Lekkere hapjes Want binnen worden allerlei lek kere hapjes gemaakt voor vogels. Hapjes waarmee zij de koude win termaanden goed door kunnen komen. ,,We doen pindakaas op een dennenappel en rollen die door het vogelzaad", legt Todi- cescu uit. Maar ook de ouderwetse pindaslinger kan er in elkaar gere gen worden. v- Pjfrr -■ ÉgJé. iMyi wmmm t i Met simpele middelen zijn heer lijke vogelsnacks te maken, zo le ren de kinderen. Todicescu: ,,Je kan bijvoorbeeld gesmolten fri tuurvet mengen met vogelzaad en dat in een thee- of koffiekopje gie ten. Tegenover het oortje steek je er een houten stokje in en aan het oortje doe je een touwtje. Dan kan je het, als het gestold is, in een boom hangen en kunnen de vogel tjes op het stokje zitten en in het vet pikken." Buiten bij de picknicktafels is boswachter Paul Begijn druk in de weer met een paar vuurkorven. De Ik heb mijn gevonden letters op papiertjes geschreven, maar die waaien steeds weg fik moet erin, want er zullen zo marshmallows geroosterd worden. Niet voor de vogels uiteraard, maar voor de kinderen. Want niet alleen vogels houden van lekkere hapjes. Terwijl buiten druk geroosterd en gesnoept wordt, is een andere groep bezig met schilderen. Op de bovenverdieping van het informa tiepunt ligt alles daarvoor al klaar. Vogelschilderijtjes uiteraard. Met wat verf, een vogelplaatje, lijm, een kwastje en wat keukenpapier maken de kinderen de prachtigste kunstwerkjes. Om in te lijsten, zo mooi. Zeuren Vrijwilliger Sjaak Menheere peilt tussendoor of er bij de kinderen al belangstelling is om lid te worden van Oerrr, de jeugdclub van Na tuurmonumenten. ,,Ik heb het ge vraagd, maar weet nog niet of het mag", vertelt één van de jonge schilders. ,,Je moet ook een beetje zeuren, hè", spoort Menheere hem aan. Een van de jongste deelnemers is inmiddels zover dat haar schil derij gedroogd kan worden. Men- heere schiet te hulp en vraagt om haar naam. Die blijkt heel toepas selijk, want de jonge schilderes antwoordt: ,,Mees". Met zo'n naam moet zij wel een geweldige vogel kunstenaar zijn. Het gaat om een gebiedje in het zui delijke deel van de Hollandse Hoeve, in de buurt van de bekende hartjes-bank. ,,Op verzoek van de gemeente moeten we nog een aan tal zaken wat verder uitzoeken'', zegt Matijs Gerrits van de Stichting Voedselbos Goes. ,,Het perceel is gereserveerd voor biodiversiteit, maar de gemeente is bang dat die juist vermindert als er meer men sen gaan rondlopen. We willen goed in beeld krijgen of dat zo is.'' Op verzoek van de gemeente on derzoekt de stichting ook nog een tweede kavel die in bezit is van de gemeente. Ook is er contact met een particulier. ,,Daar gaan we mee Via crowdfunding en fondsen hopen de initiatiefnemers hun plan te bekostigen in gesprek, maar het wordt waar schijnlijk lastig om daar een voed- selbos te realiseren.'' Het perceel in de Hollandse Hoeve heeft wat Gerrits betreft op dit moment de voorkeur. ,,Voor ons is het belangrijk dat het voedselbos ontstaat op een plek waar mensen gemakkelijk kunnen komen, dus dichtbij een wijk.'' Het idee voor een voedselbos werd ongeveer anderhalf jaar gele den gelanceerd door Goesenaar Marcel Izeboud. Hij had eerst een plek in de Goese Polder op het oog, maar die bleek niet geschikt omdat daar vroeger een vuilnisbelt was. De nadruk van het bos komt wat minder te liggen op het produceren van grote hoeveelheden voedsel, en wat meer op educatie. Met name kinderen moeten er straks dingen kunnen leren. Burgerparticipatie moet een belangrijk onderdeel worden tijdens de aanleg van het bos. Via crowdfunding en fondsen hopen de initiatiefnemers hun plan te kunnen bekostigen. THOLEN Alle huishoudens in Tholen-stad, met uitzonde ring van binnen de veste, krij gen de beschikking over een glasvezelinternetaansluiting. Dat laat KPN weten. Het tele- combedrijf rolt het netwerk versneld uit en gaat daarmee de strijd aan met ZeelandNet. Informatiepunt KPN opent woensdag 20 fe bruari bij Automatiserings centrum Tholen aan de Grind weg in Tholen een glasvezelin formatiepunt waar Tholena- ren met vragen terecht kun nen over het nieuwe netwerk. Een week later, dinsdag 26 fe bruari, volgt in gemeen schapscentrum Meulvliet tus sen 19.00 en 21.00 uur een avond over glasvezel. Huishoudens KPN wil dit jaar gemiddeld 6500 huishoudens per week op het glasvezelnetwerk aan sluiten. Met als doel binnen drie jaar 1 miljoen Nederlan ders. Voordeel van glasvezel is dat het versturen van bestan den net zo snel gaat als het downloaden. Nu zijn 2,3 miljoen Nederlan ders aangesloten op glasvezel. maandag 18 februari 2019 BE Jeugd beleeft vette vogelmiddag Willem Adriaansens Kwadendamme >'K ,y, '.ui****. *- .ft* 1 ih. -+L **j - -J-T. - r". Fenne van Noort (l) en Sija van der Veen (r) tijdens de vogelspeurtocht op de Vette Vogelmiddag. foto johan van der heijden - Eén van de kinderen De initiatiefnemers van een voedselbos in Goes hebben een stuk grond in het Hollandse Hoeve-gebied op het oog. Ze gaan onderzoeken of het ge schikt is. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52