y Hulp voor vrouwen met verbrande bruidsjurk - - m. - m 4 JACHT OP IS OPROEP TRUMP Wat te doen met de Nederlandse IS-strijders in Syrië, nu het laatste bolwerk van IS op omvallen staat? Donald Trump en sommige Nederlandse experts hebben de oplossing: haal ze op. •V« - A- -JSS. 'jfc-, 351 -v- :."n.V en -® -al - to ,9? - - - - SL ii'# President Trump liet er dit week end geen twijfel over bestaan: Eu ropese lidstaten moeten de IS-strij ders uit hun landen zo snel moge lijk ophalen, nu IS is verslagen. ,,Wij hebben al genoeg tijd en geld in deze strijd gestoken, het is tijd dat anderen nu hun verantwoorde lijkheid nemen'', tweette de Ame rikaanse president zaterdagnacht. En als Europa 'haar' jihadisten niet ophaalt, komen ze op vrije voeten - met alle gevaren van dien. Volgens terrorisme-experts kan Nederland er nu niet onderuit om Nederlandse Syriëgangers die in Koerdische kampen en gevangenis sen zitten terug te halen. Zij vrezen dat de jihadisten, eenmaal op vrije voeten, alsnog op eigen houtje ons land binnenkomen. Het kabinet ziet dat echter niet zitten. Oproep van Trump of niet, het ministerie van Justitie en Veiligheid houdt vast aan het standpunt: alleen jiha- disten die zélf een Nederlandse am bassade op 'veilig grondgebied' weten te bereiken, krijgen hulp. De regering gaat niet naar Noordoost- Syrië om mensen actief terug te brengen naar hun vaderland. Geen vrouwen, geen kinderen en al hele maal geen strijders. Risico Het gaat om naar schatting iets minder dan veertig Nederlanders die vastzitten in Koerdische gevan genissen en kampen. Daarbij zijn de kinderen niet meegerekend. Moet Nederland deze mensen in derdaad terughalen en berechten? Maar wat gebeurt er als ze na hun straf weer op vrije voeten komen? En hoe groot is het risico als de re gering besluit ze in Syrië te laten? Het is kiezen tussen verschil lende kwaden, want aan alle beslis singen kleven risico's. Terrorisme deskundigen begrijpen de dilem ma's. ,,Het is politiek gezien een heel gevoelige kwestie. Als het kabinet zegt 'we halen ze terug' is dat een feestdag voor rechts-popu- listische partijen", verklaart terro- risme-expert Jelle van Buuren, ver bonden aan de Universiteit Leiden. Toch vindt hij dat Nederland de jihadisten móet laten terugkeren. Zijn collega Edwin Bakker, hoogle raar terrorisme en contraterrorisme is dat met hem eens. ,,Het alterna tief is dat ze totaal uit zicht raken als de Koerden ze vrijlaten. Dan ver dwijnen ze onder de radar." Met als risico dat ze alsnog ons land berei ken zonder dat de veiligheidsdien sten dat doorhebben. Maar voor de regeringspartijen is terughalen een brug te ver. ,,Wij willen ze niet te rug'', stelt VVD-Kamerlid Antoi nette Laan. ,,Iedere optie is te ver kiezen boven terugkeer naar Ne derland. Het kabinet gaat niet de bewuste keus maken om tikkende tijdbommen naar binnen te halen.'' Ook CDA en D66 zien zo'n te rugkeer helemaal niet zitten. Zij hekelen de opstelling van Trump. ,,Dreigementen als die van Trump passen niet in de bondgenoot- Wij krijgen de Nederlandse jihadisten op een presenteerblaadje schappelijke samenwerking'', vindt D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma. Hij benadrukt dat Nederland als één van de weinige Navo-landen bereid was om F-16's in te zetten in de strijd tegen IS. CDA-Kamerlid Madeleine van Toorenburg noemt de oproep van Trump 'een bijzon der staaltje tweet-politiek'. Toch groeit de druk om de koers bij te stellen. Frankrijk heeft inmid dels wél besloten de jihadisten te halen. Bakker juicht dat toe. ,,Eu- ropa benadert dit vraagstuk vrij egocentrisch. Die jihadisten heb ben veel rotzooi uitgehaald in an dere landen, we laten ze daar lekker zitten. Deze mensen zijn niet alleen een gevaar voor ons, maar ook voor Syriërs en Irakezen." Ook terrorisme-onderzoeker en publicist Teun van Dongen vindt dat er een moreel appèl op Neder land wordt gedaan. ,,J e kunt het niet Caroline Schwagermann (29) uit Heerhugowaard kreeg zaterdagoch tend het bericht dat ze zo vreesde: haar trouwjurk ging de dag ervoor in vlammen op. ,,Ik las het toen ik wakker werd en voelde me hele maal terneergeslagen", zegt ze. Want dit was haar droomjurk. Ze had nooit gedacht met haar maat in een jurk met zeemeerminmodel te passen. En tóch had ze zo'n japon gevonden. ,,Ik had er tien gepast, de moed zonk me in de schoenen. Maar toen haalde de eigenaresse deze uit het rek en was ik op slag verliefd." Caroline Schwagermann is één van de gedupeerden. De jurken hingen bij EMB Fashion, een bruidsmodezaak speciaal voor grote maten, maar die winkel brandde uit. Van de jurken van zeker 88 bruidjes in spe is niets meer over. Voor sommige gedu peerden komt de bruiloft echter erg dichtbij. Zij maken zich zorgen over hun grote dag. Op Facebook roepen drie betrokken dames op om bruidsjurken in grote maten van zolder te halen en aan te bieden aan de gedupeerden. Torseletjes Op de pagina Hulpactie EMB Fa shion Lelystad kunnen ze zich mel den. En dat gebeurt: bronzen exem plaren, witte met kant of borduur sels, maar ook torseletjes. Er is al wat keuze. ,,We hopen de bruiden die op heel korte termijn gaan trou wen toch nog een mooie jurk te kunnen bieden", legt Anouk Hen- derik, één van de initiatiefnemers, uit. Er lijken nog geen matches te zijn. Sterker, op de aanbiedingen komen nog geen reacties. Logisch, vindt Henderik, want vandaag wordt pas duidelijk wat er vanuit de verzekering gaat gebeuren. ,,Je gaat ook niet gelijk als een kip zonder kop rondrennen om een jurk te vin den. Alhoewel, misschien zou ik dat wel doen", zegt ze lachend. ,,Maar het is moeilijk. Het wordt mis schien een keuze: ga je alles annu leren zodat je op je droomjurk kunt wachten of laat je de bruiloft door gaan en kies je een andere jurk." Bruidsmodezaken schieten even eens te hulp. Bij Sam's Bruidsboe tiek bijvoorbeeld kunnen gedu peerde dames een nieuwe jurk uit zoeken en zelfs korting krijgen. ,,Het is natuurlijk een product met een vrij grote emotionele lading, dus dit is een groot probleem. We zullen kijken of we dezelfde jurk kunnen terugkrijgen.'' maandag 18 februari 2019 'Nederland moet zijn jihadstrijders terughalen' öSSÉi.,- H* - >1-. v." ~+Jlk*dÊL. T - - - - - ?£-. Wr. - y-\ Ellen van Gaaien Hanneke Keultjes Den Haag -Teun van Dongen, publicist Bruiden die na de brand in een bruidsmodezaak in Lelystad zonder jurk zitten, krijgen van alle kanten hulp aangeboden. Ex-bruiden bieden hun trouwjur ken aan en andere winkels willen helpen om snel een nieuw exem plaar te leveren. Ellen van Gaalen Lelystad Zware brandschade in het pand van EMB Fashion. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4