Ganz beste vertolker van Hitler Candleliah 22 MEDIA CULTUUR VINCENT LUISTERT RADIO Met twee nieuwe knieën en 25 kilo lichter beleeft Karin Bloemen vanavond in Zaandam de première van haar nieuwe show, Souvenirs. „Maar laten we niet doen alsof ik nu maatje 36 heb.'' Je hele leven heb je gevochten, kleine broertje, ik zal je nooit vergeten Quote van de dag Leo Sayer in Nederland Ketnet-ster verongelukt De Zwitserse acteur Bruno Ganz, die dit weekeinde op 77-jarige overleed, zal vooral de geschiedenis ingaan als de beste vertolker van Adolf Hit ler in een speelfilm. De manier waarop hij Der Führer in zijn nadagen speelde in Der Untergang - opvliegend, kwetsbaar, radeloos - staat ver boven de honderden vertolkin gen van andere acteurs. Ganz, twee jaar geleden nog te gast op het festival Film by the Sea in Vlissingen, waar hij voor zijn oeuvre werd geëerd, bouw de zowel op toneel als in de film een imposante carrière op. De acteur, zoon van een fabrieksar- beider en Italiaanse moeder, speelde in 122 film- en televisie producties, waarvan Der Ameri- kanische Freund van Wim Wen- ders een van zijn betere rollen was. Ook was hij twee jaar gele den nog te zien als dr. Sigmund Freud in Der Trafikant. Maar Ganz zal toch altijd in de herinnering blijven als de afta kelende Hitler in zijn Berlijnse bunker. In een interview over Der Untergang verklaarde de Zwitser dat hij lang aarzelde om deze rol te accepteren. ,,Mensen in mijn omgeving adviseerden mij het niet te doen. Het was een soort taboe onder acteurs.'' Ganz ging overstag toen hij niet eerder vertoonde beelden kon bekijken en herinneringen kon lezen van mensen die Hitler in zijn nadagen hebben meege maakt. Hij kon zo een studie ma ken van Hitlers lichaamstaal. ,,Ik kreeg wel te horen dat ik tijdens de opnamen niet met de gewen ste, politiek correcte afstand over Hitler sprak.'' Toen hij ook nog toegaf dat hij 'een fractie van een seconde me delijden had met Hitler' leverde dat in de Duitse media veel pro test op. Der Untergang kreeg een Oscarnominatie, maar Ganz werd niet voorgedragen. - Het heeft niet lang mogen duren het waren slechts enkele uren Ach Jan, zeg het mij, waarom is het nu alweer voorbij die rijmelarij die zwijmelarij Jan, waarom nou jij? Waarom? Er werd overal geluisterd men zat aan het toestel gekluisterd van Zwijn- tot Slie- tot Dordrecht van Moor- tot Loos- tot Mijdrecht van Duiven- tot Woensdrecht van Haastrecht tot Utrecht je bent de wacht aangezegd men vond je kaarsen te slecht je bronzen bas is het zwijgen opgelegd jouw stem, gemaakt voor goedkope gedichten zal nooit meer Radio 5 verlichten ze hebben je violen vermoord Mantovani wordt niet meer gehoord. Al vijftig jaar was jij in de ether de poëzie werd nooit beter gebroken hart rijmt altijd weer op smart gelogen altijd op bedrogen koud altijd op er is niemand die van me houdt je zwierf van station naar station het was bij Veronica dat je begon en na vele zenders was je dan eindelijk thuis in Radio 5 vond je je huis maar het heeft niet zo mogen zijn en dat doet onzegbaar veel pijn je paste zo bij MAX maar Slagter zat al gauw aan zijn taks zo doofde jij, als een nachtkaars en nu huilen de luisteraars dikke tranen van verdriet ze begrijpen het niet want jij Jan, hoort bij de radio als Marconi als Chocolonely bij Tony als my little bij pony als M bij Boney als Italianen bij macaroni als Hans bij Kraay als plasseks bij Paay als noodtoestand bij Trump als Forrest bij Gump. Ik troost me met het internet Waar jij het darkweb in zacht kaarslicht zet Je blijft te horen Voor digitale oren We can get there by candlelight Tripping through this empty night maandag 18 februari 2019 —Najib Amhali op Instagram bij het overlijden van Zakaria Ajuau (foto), beter bekend als YouTuber Zackstube POP De Britse pop zanger Leo Sayer (70) komt op 21 en 22 juni naar Nederland voor twee con certen, in Hilver sum en Amster dam. Het con cert in Hilver sum zou oor spronkelijk af gelopen sep tember plaats vinden. TELEVISIE Arne Decock (18) van de Bel gische jeugd zender Ketnet is om het leven gekomen toen hij na een feest je in een elektri- citeitspaal klom. Hij werd geëlek- trocuteerd naast de spoor lijn in het Belgi sche Boom. Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22