1 Weer verlies voor Feyenoord Veel Zeeuwse stemlokalen zijn nog slecht te bereiken voor gehandicapten Krimp is groot probleem h JOL Walcheren Groningen wint in eredivisie voor het eerst sinds 2011 weer van Rotterdammers: 1-0 Drangers op j D deuren en geen j parkeerplekken i in de buurt Nu al is niet overal een technische vmbo-opleiding in de buurt. De VO-raad wil voorkomen dat op meer plekken bepaalde opleidingen verdwijnen en leerlingen ver moe ten reizen. ,,Er gebeurt nog te weinig om een antwoord te geven op de krimp van het aantal leerlingen'', stelt voorzitter Paul Rosenmöller. Het aantal leerlingen op middel bare scholen daalt de komende jaren hard. Nu zien vooral scholen in Zee land, Friesland, Groningen, het oos ten en Limburg het aantal scholie ren teruglopen. Tot 2028 verliest het voortgezet onderwijs nog eens 12 procent van de leerlingen. Er wor den simpelweg minder kinderen geboren. Platteland Omdat er in plattelandsregio's al weinig keuze is, proberen die scho len een breed opleidingsaanbod - van praktijkonderwijs tot en met vwo - overeind te houden. Maar als er minder leerlingen per klas zitten, is het lastiger al die varianten, inclu sief bijbehorende profielen, te be houden, omdat het te duur wordt. Daarom moet er een toeslag ko- men voor scholen die in de knel ko men, vindt de VO-raad, zodat leer lingen altijd dichtbij naar een mid delbare school kunnen. Rosenmöl- ler: ,,Het kan niet zo zijn dat er straks alleen goed onderwijs op redelijke afstand bestaat in de stad. De over heid moet daarin investeren." Nu verliezen sommige scholen juist geld, doordat verschillende overheidsmaatregelen negatiefvoor hen uitpakken. Een deel van de scholen krijgt bijvoorbeeld minder geld voor leerlingen die extra hulp nodig hebben en er gaat een streep door een toeslag voor scholenge- Het kan niet zo zijn dat goed onderwijs dichtbij straks alleen bestaat in de stad meenschappen met een breed op leidingsaanbod. „Scholen in de ge bieden met problematische krimp worden daardoor extra getroffen. Daar moet iets aan worden gedaan'', betoogt Rosenmöller. Middelbare scholen steken ook de hand in eigen boezem: ze moeten meer en beter gaan samenwerken. In delen van het land gebeurt dat al en volgen leerlingen bijvoorbeeld op een andere school een vak als Latijn, omdat er op de eigen school te wei nig klasgenoten zijn. Ook proberen ze meerdere scholen onder te bren gen in één nieuw gebouw, docenten uit te wisselen of volledig te fuse ren. PU V .'/v&j Mie* i&V&iWès*. maandag 18 februari 2019 13°C Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 It c? SPORT4 Middelbare scholen dreigen te verdwijnen Op zeker tien plekken buiten de Randstad, onder meer in Zee land en in het noorden en oos ten, dreigen de laatste middel bare scholen in een regio te ver dwijnen. Oorzaak is het krim pend aantal leerlingen. Koepel organisatie VO-raad slaat alarm: straks moeten leerlingen meer dan 20 kilometer reizen. Ellen van Gaalen Utrecht —Paul Rosenmöller, VO-raad -j.y. v' .„.O JOHAN HULST Wie anders dan Mathieu van der Poel won gisteren de Vestingcross. Hij was in de voorgaande twee edities van de Hulster veldrit al de beste en zegevierde dit seizoen ook in 31 andere wedstrijden. Toen hij eenmaal los was van zijn belagers, gaf hij nog een fraaie show weg. Op en rond het schilderachtige parkoers in Hulst was het niet eerder zó druk. Waarschijn lijk waren er meer toeschouwers dan in 2018, toen de organisatie het over 15.000 toeschou wers had. Het mooie weer speelde hierbij een belangrijke rol. SPORT 14 Geleidelijk pzc.nl meer Ook voor het laatste wolken regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 7 11688 5 5 5 530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1