£3 e? Stembureau is voor iedereen Zeeland krijgt lange wandeltocht voor bikkels Klimaat Zes kandidaten naar tweede ronde FilmstarZ 16 ZEELAND VERKIEZINGEN TOEGANG LOKALEN A Kun je als gehandicapte op 20 maart in elk Zeeuws stembureau terecht om te stemmen op Provinciale Staten en het waterschap? Nee! Tientallen stemlokalen moeten in allerijl alsnog toegankelijk worden gemaakt. Commentaar Tientallen Zeeuwse stembureaus zijn nog niet toegankelijk voor gehandicapten die op 20 maart willen stemmen voor Provinciale Staten en het waterschap Scheldestro- men. Deuren gaan te moeilijk open, toegangspaden zijn een struikelblok en parkeerplaatsen voor invaliden liggen te ver af. De gemeenten staan voor een flinke inhaalslag, want vol gens de Kieswet zijn ze sinds 1 januari verplicht elk stembureau toegankelijk te maken. Het is goed dat de Kieswet daar zo strikt in is, al is het ook opmerkelijk dat er een wet nodig is om dit voor elkaar te krijgen. Dit onderstreept dat de positie van gehandicapten nog steeds te wensen over laat. In dat opzicht geeft Tholen een verkeerd signaal door sim pelweg te laten weten dat het daar 'niet mogelijk' is om alle bu reaus aan te passen. De wet biedt die uitvlucht wel, maar al leen als het echt niet anders kan. Andere Zeeuwse gemeenten spannen zich juist extra in om wel aan de boodschap van de Kieswet te voldoen. Zoals Middelburg, dat assistenten inhuurt om deuren te openen als gehandicapten komen stemmen. Elke kiezer verdient een warm welkom. Immers, bij elke ver kiezing wordt angstvallig uitgekeken naar de opkomst: zal die (weer) lager zijn? Daarom moet de drempel om je stem uit te brengen - ook letterlijk - zo laag mogelijk zijn. En niet alleen op 20 maart. In mei zijn er weer verkiezingen, voor het Europese Parlement. De gemeenten kunnen het nu dus niet laten bij noodmaatregelen. Dit onderstreept dat de positie van gehandicapten nog steeds te wensen over laat Het evenement is een initiatief van Wandelvereniging Voor de Wind. Zij stelde vast dat dergelijke lange tochten op diverse plaatsen in Ne derland en België worden gehou den, maar nog niet in Zeeland. Dat betekende dat liefhebbers vaak flink moesten reizen om te kunnen deelnemen. Nu kan dat ook dichter bij huis. Bovendien zien de initia tiefnemers het als een mooie kans om de streek onder de aandacht te brengen. ALMANAK Die drie collega's staan buiten te roken en genieten van de warme februarizon in hun ge zicht. „Prachtig hè, volop lente in de koudste wintermaand", zegt de eerste collega. ,,Ja", zegt de tweede, ,,dat komt nou door de opwarming van de aarde en zo." Het vertrek is vrijdag 26 april om 19.00 uur in het centrum in Oost burg. De routes voeren de deelne mers onder meer langs Aarden burg, Sluis, Cadzand-Bad, Bres- kens, Biervliet, IJzendijke en Wa terlandkerkje terug naar Oostburg. De 106 kilometer maakt een extra Het evenement is een initiatief van Wandelvereniging Voor de Wind lus bij Breskens. De deelnemers moeten zaterdag 27 april om 19.00 uur binnen zijn. Om de 10 kilome ter zijn er rust- en stempellocaties. De derde collega is even stil en begint dan te grijnzen. ,,Ik vind dit weer helemaal geweldig. Dat wil ik altijd. Ik ga nu stoppen met afvalscheiden, ik blijf lek ker een half uur onder de douche staan en mijn elektri sche auto ruil ik in voor een oude, vieze diesel." Man onder invloed slingert over A58 Finale The Voice of Holland krijgt Zeeuws tintje Navarone heeft vrijdag avond de finale gehaald van The Voice of Holland. In de band speelt gitarist Roman Huijbreghs, die afkomstig is uit Middel burg. De zes kandidaten in de halve finale moes ten vrijdag allemaal twee nummers zingen. Nava rone, met Anouk als coach, koos voor Beat it van Michael Jackson en Iris van de Goo Goo Dolls. Het publiek stemde de band naar de finale. Daarin neemt het vijftal het komende vrijdag op tegen Patricia van Haast recht, Dennis van Aars- sen en Menno Aben. ZANDSTRAAT Twee gewonden bij botsing auto's Door een wijziging van de Kieswet moeten sinds 1 januari alle stemlo kalen toegankelijk zijn voor men sen met lichamelijke beperkingen. Dat betekent werk aan de winkel voor de meeste gemeenten. Met kunst- en vliegwerk proberen zij op 20 maart alles in orde te hebben. Het gaat om tientallen locaties in Zeeland. Alleen al in de gemeente Vlissingen voldoen slechts 3 van de 23 stemlokalen volledig aan de ei sen. De gemeente zegt zich in te spannen om ervoor te zorgen dat tijdig alles opgelost is. Tholen is de enige gemeente die nu al weet dat dat niet lukt. Zij ad viseert kiezers met een lichamelijke beperking te gaan stemmen bij de 5 (van de 14) stemlokalen die zeker volledig toegankelijk zijn. Drempel De andere gemeenten moeten in meer of mindere mate zaken aan passen. Het gaat om maatregelen zoals het plaatsen van een reling, het open zetten van een deur, het minder steil maken van een rol stoelhelling of het aanbrengen van Zes kandidaten zijn door naar de volgende ronde van FilmstarZ, de Zeeuwse competitie voor aanko mende regisseurs. Zij mogen hun filmidee uitwerken. Uiteindelijk krijgen drie van hen de kans om dit jaar hun plan te realiseren. FilmstarZ, georganiseerd door Stichting Filmalot, wordt voor de tiende keer gehouden. Zaterdag was de eerste ronde: de 'pitch'. Elf kandidaten presenteerden hun plannen voor een eerste korte film aan de jury. Die bestaat uit Rieks Soepenberg, Wietske de Klerk, Raimond van Soest en Joël Duinkerke. Zij fungeren ook als coaches. Aan het eind van de middag ko zen zij zes kandidaten die door gaan naar de volgende ronde. Het zijn: Eeke Hoogenboom (19) uit Middelburg, Djordje Karadzic (30) uit Vlissingen, Levi Oreel (20) uit Arnemuiden, Michelle Soudijn (52) uit Renesse, Daniel Lokerse (23) uit Middelburg (23) en het duo Jorge Lopes (32) Benjamin Samson (34). Zij volgen de komende tijd workshops. Uiteindelijk gaan drie kandidaten in de zomer hun film opnemen. Het resultaat gaat in november in Vlissingen in pre mière. maandag 18 februari 2019 Zeeland krijgt een heuse lange- afstandswandeltocht: de 24 Uur Oostburg. Deelnemers kunnen kiezen uit twee afstanden: 100 en - voor de Long Distance Wal kers - 106 kilometer. De tocht moet binnen 24 uur worden af gelegd. Rolf Bosboom Oostburg Meer informatie staat op de web site wvvoordewind.nl. Tip? redactie@pzc.nl KRABBENDIJKE Een 35-jarige man uit het Belgische Hove is in de nacht van vrijdag op za terdag aangehouden, omdat hij onder invloed van drugs over de snel weg A58 bij Krabbendijke reed. Hij reed met snelheden wisselend tussen 40 en 110 kilometer per uur. Daarbij slingerde hij over twee rijbanen. Het leek erop dat de bestuurder niet door had dat de poli tie hem tot stoppen pro beerde te manen. Uitein delijk werd de man ter hoogte van het knoop punt de berm ingereden. Daarbij kwam de auto volledig vast te zitten. MIDDELBURG Bij een frontale botsing in Zandstraat zijn gister ochtend twee mensen gewond geraakt. Rond 11.30 uur kwamen twee bestuurders van een personenauto bij de Maatsweg frontaal met elkaar in botsing. Eén van de voertuigen raakte vervolgens van de weg en kwam in een diepe sloot tot stilstand. Over de ernst van het letsel is nog niets be kend gemaakt. Een bergingsbedrijf heeft de voertuigen weggesleept. Rond 12.45 uur kon de weg weer worden vrijgege ven voor het verkeer. Stemmen Rolf Bosboom Middelburg Beheerder Meindert Bergsma test de deuren van dorpshuis De Arne in Arnemuiden. FOTO'S RUBEN OREEL Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16