d die kwi traak O ECONOMIE 13 Burgemeester: bedrijf pakte het verkeerd aan AAN HET WERK 1^ amazon Een gewetensvraag: hoeveel tijd verdoe je per dag met sociale media? Ik bedoel niet de uren die je er besteedt om te ontspannen of omdat je er plezier uithaalt. Mijn vraag gaat over de hoeveelheid tijd die je op sociale media verdoet, zonder dat ze je (persoonlijk of professioneel) iets brengen. Onlangs heb ik dit voor mezelf uitgezocht. Ik dacht dat ik mijn tijd best efficiënt in deelde, maar wat bleek: ik heb een aantal flinke time wasters. De grootste? Facebook. Al starend naar mijn tijdlijn schoten de minuten voorbij, scrollend om te kijken of er iets leuks voorbij floepte. Het kostte me dagelijks min stens een kwartier tot twintig minuten. Zelf vond ik dat nogal meevallen (wat is nou een kwartier?), totdat ik verder rekende. Die kwartier tot twintig minuten per dag worden immers ruwweg twee uur per week. Per maand is dat een werkdag, per jaar twee volle werkweken. En voor de pakweg tien jaar dat ik nu op het platform zit? Juist, 2,5 maand. Tijd die ik beter had kunnen besteden aan het sa menzijn met geliefden en familie, het leren van een nieuwe taal of het maken van een we reldreis. In plaats daarvan zat ik voornamelijk te kijken naar babyfoto's en zelfpromotie van mensen die ik niet eens per se heel aardig vind Wil je een rustiger hoofd, dan is het onver mijdelijk dat er een aan tal van deze notoire time wasters sneuvelen. Veel van de diensten die we op een dagelijkse basis gebruiken - Face book, LinkedIn, You- Tube, Instagram, What- sApp, dat spel met die boerderijdieren - varen er wel bij als wij lang rondhangen. Ze hebben een legertje psycholo gen in dienst die als enige taak hebben om jou met allerlei trucs zo verslaafd mogelijk te ma ken. Geen middel wordt daarbij geschuwd: sociale druk (als je stopt met Facebook zullen Klaas, Rita en Jos je missen!), onze aanleg voor FOMO (fear of missing out, je weet niet wat je mist!) en andere vormen van agressieve klan tenbinding. Zoals een ijzeren internetwet zegt: als jij iets op internet gratis krijgt, ben jij het product dat verhandeld wordt. Als jij iets op internet gratis krijgt, ben jij zelf het product dat verhandeld wordt Begrijp me niet verkeerd: ik zou niet willen betogen dat je elke seconde van je dag pro ductief moet zijn. Sterker nog, ontspanning en zelfs verveling zijn fundamenteel voor het krijgen van goede ideeën. Waar ik wel voor pleit, is dat je zélf de keuzes maakt over waar jij je tijd aan besteedt. Doe je dat niet, dan ben je met je checkgedrag een stuk meer tijd kwijt dan je zelf wil. En heb jij je tijd een maal 'uitgegeven', dan krijg je deze nooit meer terug. Brexit kost luchtvaart bedrijf de kop Handelsoorlog zet groei flink onder druk Huisbaas en ondernemer Sam Mu- sovic is woest. Hij sloot een lening van een miljoen dollar af om zijn appartementen en twee restaurants in de omgeving van Long Island City op te knappen. Amazon zou immers, na een op zichtige schoonheidswedstrijd voor steden, een satelliet van het hoofdkantoor openen. De huizen prijzen stegen al rond de beoogde locatie in stadsdeel Queens. Dat miljoen, dacht de vastgoed eigenaar, is zo terugverdiend. Ama zon beloofde dat het 25.000 banen zou brengen, dus er zou een golf van goedbetaalde techwerknemers aankomen die willen wonen en eten. Weerstand Maar Amazon trok zich vorige week plots terug. Het bedrijf zegt liever kantoren in Boston, Austin en Van couver te laten groeien. De ervarin gen met New Yorkse politici leer den dat ze 'niet met ons de relaties willen opbouwen die nodig zijn'. Musovic roept op tot een boycot en zegt in een persverklaring juri dische stappen te overwegen. Linkse politici en activisten zijn juist dolblij dat de plannen van tafel zijn. ,,Vandaag heeft een groep toe gewijde, alledaagse New Yorkers en hun buren Amazons hebzucht en de macht van de rijkste man ter we reld verslagen'', jubelde Alexandria Ocasio-Cortez, de uiterste linkse nieuwe ster van het Amerikaanse Congres. In ruil voor de banen zou Ama zon van de stad en de staat New York in totaal tot 2,8 miljard dollar aan belastingkorting krijgen. Dat viel buitengewoon slecht in linkse kringen, omdat net nu de diepe in komensongelijkheid in de VS een Dit geeft een verkeerd signaal aan bedrijven die zich hier willen vestigen belangrijk politiek thema is gewor den. Had het gigabedrijf van de schatrijke J eff Bezos echt miljarden aan publiek geld nodig? Voormalig burgemeester Michael Bloomberg, zelf een miljardair die van New York een technologiehub wilde maken, vond van niet. Bewo ners van de buurt vreesden boven dien huurstijgingen in een stad waar betaalbare woningen toch al zeldzaam zijn, en overbelasting van de nu al haperende voorzieningen. Demonstranten scandeerden anti-Amazon-leuzen tijdens een hoorzitting in het stadhuis, enkele lokale politici verzetten zich hevig. De flyers die Amazon verspreidde ('Gelukkig nieuwjaar van j e nieuwe buren') maakten tegenstanders al leen bozer. ,,Spaar de bomen, we willen je bullshitflyers niet'', schreef gemeenteraadslid Jimmy Van Bre- mer op zijn Twitter-account. Vakbonden Amazon heeft het helemaal ver keerd aangepakt, vindt burgemees ter Bill de Blasio, voorstander van de deal. Het had investeringen kun nen doen in de infrastructuur van de wijk, of met vakbonden om de tafel kunnen gaan zitten, schrijft hij in The New York Times. ,,Als je het niet leuk vindt dat een kleine, maar luide groep New Yorkers de inten ties en integriteit van je bedrijf be twijfelt, bewijs dan hun ongelijk.'' Toch bleek uit peilingen dat de meeste New Yorkers het wél prima vonden om Amazon belastingvoor delen te geven in ruil voor banen. De stad loopt nu onder meer belas tinginkomsten mis die in 2045 naar schatting 27,5 miljard dollar zouden bereiken. ,,Dit geeft een verkeerd signaal aan bedrijven in de hele wereld die overwegen zich in New York te ves tigen'', zei voorzitter Gary LaBar- bera van de vakbond van bouwvak kers. ,,Wie wil er nu nog komen?'' Maar critici van de oorspronke lijke plannen wijzen erop dat Ama zon ook zonder de belastingdeal banen creëert. De retailreus heeft al 5000 werknemers in New York, en zegt dat het van plan is die be staande teams te laten groeien. 'mazon Tamazon CAUSES CAUSES peins housing ïi DSA f, maandag 18 februari 2019 GO Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef het boek Fokking Druk. De Britse re gionale lucht vaartmaat schappij Flybmi heeft faillisse ment aange vraagd, onder meer vanwege de brexit. Het bedrijf bood vluchten aan met zeventien vliegtuigen naar 25 Euro pese bestem mingen. Alle vluchten zijn onmiddellijk geannuleerd. HONGKONG De economie van Hongkong wordt hard ge raakt door de handelsoorlog tussen de VS en China. De economische groei in deze speciale regio van China is in het vierde kwartaal van vorig jaar ge halveerd. Deze week praten de landen weer over een op lossing. E o De beslissing van Amazon wordt gevierd in Queens. foto getty images Amazon zwicht, New York wint (of verliest?) Na fel protest tegen de komst van Amazon schrapt de online- gigant plannen om een kantoor in New York te openen. De een viert het als een overwinning voor New Yorkers, de ander als een verlies voor de stad. Karlijn van Houwelingen New York -Gary LaBarbera, vakbondsman Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nummer 1: burn out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: tijdverspilling. NO HANDOUTS FOR 11 hij rTrTTTT^ 5WCING /GROUP NEWYOri COMMUNIS CHA#

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13