Lijsttrekkers negeren provincie in tv-debat Gele Hesjes belagen op straat hun eigen leidster Belg gered uit diepe grot EUWS 11 »De Pieter Zeeman trekt alle registers open Ellen van Gaalen Zierikzee Ja, hij heeft tijdens zijn zoektocht naar een middelbare school ook een kijkje genomen in Goes. Want de 16-jarige Lucas wilde toch ver gelijkingsmateriaal hebben. ,,Maar ja, dan moest ik 5,5 kilometer naar Zierikzee fietsen, daarvandaan een half uur met de bus naar Goes en dan nog met de fiets of bus naar school. Dat kost me een uur. Dat vond ik te veel moeite.'' Precies daarom strijdt Schou- wen-Duiveland voor de enige middelbare school van het eiland in Zierikzee. Leerlingen wonen nu maximaal 15 kilometer van school. Dat wordt een ander verhaal als ze van Schouwen-Duiveland af moe ten. ,,Ze hebben nu al weinig keuze, maar dat is niet zo erg. Het is wél erg als er geen school meer op het eiland is'', vindt wethouder Cees van den Bos. Op de Pieter Zeeman is het aan tal leerlingen de afgelopen jaren van ruim 1100 teruggezakt naar 900. Toch biedt de school nog steeds van praktijkonderwijs tot en met vwo aan. En in de boven bouw valt er nog steeds iets te kie zen voor de leerlingen. ,,We heb ben erover nagedacht of we bij voorbeeld alleen mavo, havo en vwo zouden aanbieden, maar dat wilden wij niet'', vertelt Klaas Ter- lage, voorzitter van het college van bestuur van Stichting Scholen- groep Pontes. Tot opluchting van vmbo'ers Manon en Florien. ,,Dan zou ik veel meer reistijd krijgen en heel veel vrienden wonen nu tenmin ste in de buurt'', zegt Florien. Ma- non vult aan: ,,Je zit nu lekker in je eigen omgeving op school. Ik heb niet eens ergens anders gekeken, want nu kan ik elke dag op de fiets.'' De consequentie is wel dat som mige klassen zijn samengevoegd, omdat ze anders veel te klein zijn. Manon en Florien zitten bijvoor beeld met leerlingen van vmbo basis en kader in één klas. Ook in de bovenbouw van havo en vwo volgen scholieren samen lessen scheikunde, natuurkunde, biolo gie en geschiedenis. ,,Ik zit in 5 vwo met een hele kleine lichting. Bij scheikunde zitten we met zijn achten, dus dan zijn we samenge voegd met 4 vwo. Het nadeel is dat er voor ons veel herhaling is'', zegt Lucas. Precies daarom zoekt de Pieter Zeeman naar andere oplos- Geen schoolkeuze is niet zo erg, helemaal geen school op het eiland is wél erg singen om met minder leerlingen open te blijven én goede lessen te geven. Want als ze niet ingrijpt, zijn er over vier jaar nog zo'n 820 scholieren over. Een aardrijkskun- dedocent draait een proef, waarbij ze minder klassikaal lesgeeft, de leerlingen zelf laat bepalen waar ze extra tijd in willen steken en ze in grotere groepen op een leer- plein op maat uitleg geeft. Zo kun nen leerkrachten meer leerlingen begeleiden en zijn kleine klassen geen probleem meer. Bovendien kijkt de school naar het bedrijfsleven. In het huidige gebouw is een enorm lokaal met een lange rij lascabines voor vmbo-leerlingen, een deur ver derop hebben de scholieren een eigen keuken en restaurant. Het zijn dure klassen voor steeds min der leerlingen. ,,We gaan proberen meer lessen bij bedrijven te orga niseren. Dan hebben wij minder apparatuur nodig en zijn de ma chines altijd up-to-date'', verklaart rector Peter van der Gaag. Bijko mend voordeel: de jongeren zien direct welke bedrijven er op Schouwen-Duiveland zijn waar ze eventueel kunnen gaan werken. Tweetalig Tegelijkertijd hoopt deze middel bare school meer jongeren van Schouwen-Duiveland te trekken. Een deel vertrekt ondanks de reis tijd naar scholen in Goes, Middel burg en Middelharnis, dus daar valt nog te winnen. In Goes zit bij voorbeeld een Pontes-school met een gymnasiumafdeling en twee talig onderwijs. Sommigen kiezen voor Middelharnis, omdat die school christelijk is, de Pieter Zee man is openbaar. Met een nieuwe manier van les geven, een nieuw gebouw en een vak levensbeschouwing hoopt de Pieter Zeeman meer jongeren op het eiland te houden. Het school bestuur laat de Pontes-scholen in Zierikzee en Goes ook samenwer ken, bijvoorbeeld door afstandsle ren aan te bieden. Ter illustratie: op de Pieter Zeeman kwam laatst een jongen naar de open dag die graag Latijn en Grieks wilde doen. Dat kan niet op deze school. Het idee is nu hem die vakken te laten volgen via de Pontes-school in Goes. Terlage: ,,Dat doen we ook al met een andere christelijke school in Goes. Een aantal leerlingen volgt bij ons wiskunde D.'' Het debat van WNL op Zondag was de eerste - en enige keer - dat de lijsttrekkers voor de Eerste Ka mer op tv de degens kruisten. Het woord 'provincie' viel niet of nau welijks. Terwijl de leden van de Provinciale Staten, waarvoor Ne derland op 20 maart naar de stem bus gaat, in mei de nieuwe Eerste Kamer kiezen. De namen van de lijsttrekkers die in de Amsterdamse studio in witte fauteuils zaten, staan in maart niet op het stemformulier. Toch zijn zij en hun fracties straks belangrijk: als de regeringscoalitie van VVD, CDA, D66 en Christen Unie na de verkiezingen geen meerderheid meer heeft in de se naat, wordt het kabinet afhanke lijk van andere partijen voor steun bij wetten. Daarom ging het vooral over landelijke thema's: de aanpak van drugs, of het kabinets beleid niet funest is voor de koop kracht en of er meer geld moet naar onderwijs. Opvallend was de eensgezind heid op de klimaatstelling dat de energierekening van bedrijven omhoog moet en niet die van bur- YVOIR Een 65-jarige man is in het Waalse Yvoir uit een van de diepste grotten van België ge red. Hij was zaterdag uitgegle den en zat urenlang vast op een diepte van zo'n 75 meter. Hij is gewond, maar verkeert niet in levensgevaar. De ervaren spele oloog bevond zich op het mo ment van het ongeluk in de 'Trou Bernard', met 140 meter PARIJS De demonstraties van de Gele Hesjes zijn afgelopen week end in Parijs ontaard in een serie incidenten. Eén van de leidsters van de Gele Hesjes werd gisteren aangevallen door haar eigen Gele Hesjes. Deskundigen waarschuwen voor een radicalisering van de be weging. ,,Er wordt beledigd, er worden vernielingen aangericht, we zien woedende massa's en het antisemitisme komt weer op: hoe ver gaat dit?'', schreef commenta tor Eric Le Boucher. Leidster Ingrid Levavasseur liep mee in een demonstratie, maar werd daar hardhandig belaagd door haar mede-Gele Hesjes, die gers. Ook VVD en CDA lieten de zuil naast hun stoel groen kleuren, als teken van instemming. CDA- lijsttrekker Ben Knapen deed dat niet van harte: ,,Een stoplicht heeft altijd drie kleuren. Hier zijn het er maar twee en dat is een beetje onhandig. Maar ik heb toch voor groen gekozen. We hebben de verantwoordelijkheid het kli maatprobleem aan te pakken.'' Knapen maande wel tot voorzich tigheid: ,,Stap voor stap, waardoor we de mensen meenemen in plaats van door te hollen en men sen onderweg te verliezen.'' De enige lijsttrekker die zich te gen de stelling keerde, was Henk Otten van Forum voor Democra tie. ,,We moeten de Klimaatwet stoppen. Die kost 1000 miljard.'' VVD-lijsttrekker Annemarie Jorritsma viel de voorman van haar electorale concurrent aan toen Otten over de klimaatmaat regelen begon. ,,Welke maatrege len? Noem ze dan! Er is nog niks geaccordeerd.'' Migratie Otten haalde ook een ander stok paardje van stal: migratie. Zo stelde hij dat 'het stoppen van im migratie de beste manier is om onderwijs te verbeteren'. Ook vroeg hij zich af of geweld tegen hulpverleners geen link met im migratie heeft. Op dat punt was er ook ruimte voor eensgezindheid. Alles zes de lijsttrekkers spraken zich uit voor celstrafvoor mensen die hulpverleners mishandelen. een van de diepste grotten van België. Zo'n twintig speleologen en tien brandweerlieden hielpen bij de reddingsactie. Zij zorgden ervoor dat het gat verbreed werd, zodat de man met een brancard naar boven kon wor den gehaald. Hij is vermoedelijk met een gebroken bekken naar het ziekenhuis gebracht. haar wegduwden. Ze kreeg ver wensingen naar haar hoofd ge slingerd als 'vuile hoer' en 'slet'. Levavasseur doet al sinds het begin mee met de acties van de Gele Hesjes en leidde enkele lo kale acties. Enkele weken geleden kondigde ze aan mee te willen doen met de Europese verkiezin gen. Dat kwam haar al op felle kri tiek te staan van andere Gele Hes jes, die geen vertrouwen hebben in de politiek. Vervolgens kon digde Levavasseur aan dat ze toch niet meedoet aan de verkiezingen. Op zaterdag werd de filosoof Alain Finkielkraut ook op straat belaagd. Demonstranten schol den hem uit voor 'vuile Jood!' maandag 18 februari 2019 GO Onder meer met nieuwe lesvormen wil Peter van der Gaag zijn school openhouden. foto marco de swart Laatste 'middelbare' op Schouwen-Duiveland knokt voor behoud De Pieter Zeeman in Zierikzee moet knokken voor haar voort bestaan. Het aantal leerlingen loopt flink terug op de enige middelbare school op Schou- wen-Duiveland. -Cees van den Bos, wethouder Het ging over klimaat, onder wijs, Europa en de economie, maar niet over de Provinciale Staten. Het eerste lijsttrek kersdebat voor de Eerste Kamer werd zo een uitwisse ling van partijstandpunten. Hanneke Keultjes Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11