Vandaag bij deze krant »Screeningsdienst moet extra personeel inzetten Walcheren JOL Het is zonnig en aangenaam voor de tijd van het jaar. Maar het gaat toch wel ver om nu al naakt over het strand te lopen. Daar is Karl-Heinz Wycisck (76) het niet mee eens. Hij was gisteren in zijn blootje op het strand in Groede te vinden. De in het Belgische Evergem woonachtige Duitser is vaste gast op het naaktstrand. ,,Dit is nog maar de eerste keer dit jaar hoor. Het weer is prima, dus waarom niet? Aan de voet van een duin is het heel goed uit te houden.'' Heel veel mensen genoten van het voorjaarsweer. Maar nog wel met een trui aan. Het was tenslotte ook Warme Truiendag. Iedere dag even langs, Elke dag naar het graf Vaste bezoekers houden de herinneringen levend U kent de vrouw op deze foto niet. Maar wel de man die 'm maakte: Erwin Olaf Zijn beste werk is vanaf vandaag te zien in Den Haag Door de stijging moest screenings- dienst Justis zelfs extra personeel inschakelen, zegt het ministerie van Justitie en Veiligheid. Het aan tal aanvragen van verklaringen omtrent het gedrag steeg met 15 procent naar ruim 1,2 miljoen in 2018, een record. In 2014 turfde de screeningsdienst Justis nog ruim 700.000 aanvragen. De verklaring omtrent het gedrag (vog) blijkt een steeds populairder middel om bij voorbeeld ontuchtplegers en frau deurs buiten de deur te houden. Aanvragers ontvangen alleen een vog als ze in het (recente) ver leden geen (relevante) strafbare feiten gepleegd hebben. Zo krijgen penningmeesters van een voetbal club geen papiertje als ze zijn ver oordeeld voor boekhoudfraude, medewerkers van een kinderdag verblijf kunnen een bewijs verge ten als ze een zedenverleden heb ben. Het aantal afwijzingen schommelt al jaren grofweg tussen de 2500 en 3500. De vog-regeling helpt 'toekom stige delictplegers' te weren, blijkt uit eerder onderzoek via het We tenschappelijk Onderzoek- en Do cumentatie Centrum (WODC). Ook daalde het aantal criminele activiteiten met 50 procent bij mensen bij wie een vog geweigerd was: ,,Zo kan de weigering gezien worden als aansporing om het le ven te beteren'', schreef toenmalig staatssecretaris Klaas Dijkhoff (VVD, Justitie) in 2017. Misbruik Maar het systeem is niet water dicht, waarschuwen kenners. Neem de recente misbruikzaak rond de Rotterdamse atletiek- coach. Die kon gewoon een vog krijgen, ondanks eerdere signalen en klachten over seksueel mis bruik van pupillen bij andere ver enigingen. Anderzijds schrikt de regeling ex-criminelen te veel af, wordt ge vreesd. In opdracht van het kabinet loopt daarom onderzoek naar jon geren die een mbo-opleiding wil len volgen, maar in de vog een ob stakel zien. ,,Het is schieten met een kanon op een mug'', meent Elina van 't Zand-Kurtovic, criminoloog (Uni versiteit Leiden) die eind 2017 pro moveerde met onderzoek naar de gevolgen van een vog op de loop baan van jongeren met strafblad. ,,Zij worden ontmoedigd, sluiten zichzelf bij voorbaat uit.'' Het WODC laat de gehele rege ling nog dit jaar evalueren, blijkt uit de onlangs gepubliceerde on derzoeksagenda voor 2019. P15 zaterdag 16 februari 2019 Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 1688 Trump zal de noodtoestand afkondigen Amerikaanse president wil koste wat kost geld voor zijn muur* P6 FOTO PETER NICOLAI al bijna dertig jaar lang Recordaantal aanvragen voor gedragsverklaring Werkgevers, instellingen en scholen vragen massaal een verklaring omtrent het gedrag (vog) van nieuw personeel en vrijwilligers. Vorig jaar werden maar liefst 1,2 miljoen vog's aangevraagd, flink meer dan het jaar ervoor (ruim 1 miljoen). Niels Klaassen Den Haag Columnist Özcan Akyol bezoekt briefschrijvers van deze krant. Vandaag aflevering 2 op de site en in de app. Het hele weekend veel zon en weinig 14°C bewolking. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,70 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1