■b Nederland handelt lekker 'door met de Saoedi's ,v>- II 9 biiSB op journalist, maar sindsdien zijn er veel nieuwe deals gesloten •«ei ,vVv- f>ion& toch niet dat ook maar één be drijf vanwege Khashoggi een project heeft afgezegd?'' De huiver om met Saoedi- Arabië in verband te worden ge bracht, is nog voelbaar. Diverse ondernemingen willen niet op vragen ingaan. Zoals Vander- lande uit Veghel, dat bagagesys temen levert voor nieuwe vlieg velden in Saoedi-Arabië. Eerder bracht het daar ronkende pers berichten over uit, maar nu zegt het bedrijf nooit uitspraken te doen over projecten, 'omdat dit concurrentiegevoelige informa tie kan bevatten'. Ook de Nederlandse dj Tiësto weet hoe gevoelig de zaak ligt: Amnesty International wilde dat hij een lucratief optreden in het land liet schieten. De Breda- naar trad gewoon op. En de Ne derlandse topgolfer Joost Luiten deed twee weken geleden ook mee aan het eerste Saudi Inter national Tournament. En het kabinet? ,,Naar aanlei- van de stad, die de komende tien jaar groeit van zes naar acht miljoen inwoners. Een mega project, erkent Irene van Dam van Strukton. ,,Ons aandeel ver tegenwoordigt een kleine i mil jard euro.'' Ook andere bedrijven profite ren van de Saoedische bouw woede. Zoals Royal Hasko- ningDHV, dat een rol speelt bij de bouw van diverse nieuwe ha vens en vliegvelden in het land. Tezamen zijn ze goed voor on geveer i procent van de totale bedrijfsomzet (oftewel 3 mil joen euro), meldt het ingeni eursbureau. Ook Arcadis, be trokken bij infrastructuur- en bouwprojecten in het land, zegt ruim een procent van de omzet (dat betekent ruim 25 miljoen) in Saoedi-Arabië te halen. Of de dood van Khashoggi de bedrijven heeft doen twijfelen? Stuk voor stuk zeggen ze zich te conformeren aan het kabinets standpunt. ,,Als er handelsres tricties of sancties zijn, dan zul len wij ons daar aan houden'', zegt Irene van Dam namens Strukton. Ofwel: als het van de overheid mag, doen we er zaken. Geen wonder, zegt consultant Widdershoven. In oktober was hij als enige Nederlander wél Zaken doen we met mensen zoals u en ik. Moet ik die dan laten zakken? aanwezig bij de grote investeer dersconferentie in Riyad, en voorspelde hij al dat door de af faire geen cent verspeeld zou worden. „Diverse bedrijven hielden hun ceo ineens thuis. Maar dat was omdat het op dat moment gewoon even slecht lag bij de aandeelhouders. Je denkt ding van de moord op Khas hoggi volgt Nederland de ont wikkelingen in Saoedi-Arabië nauwlettend'', laat minister Kaag weten. Over zakendoen met de Saoedi's wil ze zich niet uitspreken, maar zelf zegt ze voorlopig niet naar het land te gaan. ,,Er is geen handelsmissie onder leiding van een bewinds persoon gepland.'' Dubbel gevoel Rik Heerema rondde de leve ring van veertig kinderbaden aan een ziekenhuis in Jeddah gewoon af. Toch hield hij er een dubbel gevoel aan over. ,,Ik heb zo mijn gedachten over hoe dat land geleid wordt. Maar ik ben ondernemer, geen rechter. Voor Nederlandse bedrijven is ge woon heel veel te halen in dat land. Kijk, Noord-Korea kunnen we allemaal wel boycotten. Daar zit geen cent. Maar Saoedi-Ara bië, dat zou pijn doen. Het is cy nisch, maar zo werkt het.'' gang langs Nederlandse onder nemers. ,,Wij krijgen geen sig nalen dat de handelsrelatie met Saoedi-Arabië sinds oktober is veranderd'', zegt Mieke Ripken namens werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Neder- land. Dat zegt ook consultant Cyril Widdershoven, namens veel Nederlandse bedrijven de link met de Saoedische overheid. ,,De ophef heeft geen enkele deal in de weg gestaan. Sterker nog: er zijn sinds oktober volop nieuwe deals gesloten.'' Neem bouwbedrijf Strukton, dat volop betrokken is bij de bouw van het nieuwe metro stelsel in Riyad. Zes nieuwe me trolijnen moeten het hoofd bie den aan de razendsnelle groei vrijdag 15 februari 2019 De Nederlandse dj Tiësto trad eind januari gewoon op in Saoedi-Arabië, ondanks dat Am nesty druk op hem uitoefende dat niet te doen. FOTO'S ANP/INSTAGRAM Fout regime? - Rik Heerema, ondernemer Het Nederlandse bedrijfs leven profiteert volop van de Saoedische bouwwoede, zoals de aanleg van een metro in Riyad. foto's strukton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9