De Nederlandse handel met Saoedi- Arabië draait nog net zo hard als voor de diplomatieke clash met het land. De veel besproken moord op journalist Khashoggi heeft geen enkele invloed gehad. gieuciitvctif V 3eitimg 8 NIEUWS Enorme ophef over moord VALENTIJNSDAG PERFECTE PLAATJE Natüürlijk geeft Mark Rutte met zijn veelbesproken Churchill- lezing in Zürich zelf voeding aan alle speculaties. Alle ingrediënten kloppen: een opvallend pro-Eu ropees verhaal, op een toneel waar ook (voormalige) Europese Commissievoorzitters Juncker, Barroso en Prodi eerder stonden. Daarbij vergezeld door inter views in vijf grote Europese kran ten, waarin hij opnieuw bij hoog en laag beweert dat niet in te zijn voor een Europese topfunctie. Je kunt Brussel-watchers moei lijk kwalijk nemen dat zij denken iemand te zien warmlopen. Dat is juist zo knap van Rutte, zegt Eu ropa-deskundige Adriaan Schout van Clingendael. En van zijn ambtenaren. Het is de toon en de timing die ervoor zorgt dat het Nederlandse verhaal over het hele continent wordt gehoord. „Terwijl het nieuw noch opzienbarend is." In sommige media wordt volgens Schout onterecht de conclusie ge trokken dat Rutte af zou willen van het vetorecht voor lidstaten in het buitenlands beleid. ,,Dat wordt verkeerd verstaan'', stelt Schout. Wie de tekst goed leest, ziet dat het alleen om heel speci fieke gevallen gaat. Bijvoorbeeld bij het uitbreiden van sancties te gen bepaalde landen. ,,Bij de principiële vraag of een land sancties opgelegd moet krijgen, blijft instemming van alle EU- lidstaten vereist'', meent Schout. Weinig nieuws onder de zon, stelt ook Han ten Broeke, voor malig buitenlandwoordvoerder van de VVD en werkzaam bij de Haagse denktank HCSS. ,,Dat Eu ropa volgens Rutte een machts politieke rol moet pakken, is lo gisch en consistent. Commenta toren die in Rutte alleen maar ie mand met een baantje bezig zien, diskwalificeren zichzelf. Als je het Europa van de gedeelde waar den wilt behouden, moeten we vuile handen durven maken. Zo als Rutte vaker heeft gezegd: het gaat er niet om dat je als Europa gelijk hebt, maar dat je relevant bent. De Turkije-deal (over de op vang van vluchtelingen in de re- gio, red.) zal in dat opzicht nog een wonder van schoonheid blij ken te zijn.'' Ten Broeke erkent dat Rutte in het verleden meer nadruk legde op het economische belang van Europese samenwerking. Dat had met de crisis te maken. ,,Ik ben blij dat die andere kant, van het Europa dat zijn tanden moet laten zien, nu beter uit de verf komt.'' Boodschap Daarom is Ruttes timing ook zo goed, stelt Schout. ,,De Europese Commissie gebruikt internatio nale ontwikkelingen, denk aan Trump, Poetin, handelsdisputen met China, om voorstellen op ta fel te leggen voor verdere Euro pese integratie. Rutte keert zich daar slim tegen af met een posi tief verhaal. Hij komt met een boodschap van een verbindend Europa, bestaand uit sterke lid staten, zonder pleidooien voor een Europees leger. Het klopt al lemaal, juridisch, de juiste toon. Hij jaagt andere landen niet de gordijnen in.'' 'IJzig professioneel', zo typeert Schout de Nederlandse diploma tie in Europa. ,,Andere landen kij ken daar met ontzag naar.'' Minder naïef Wie een slag dieper graaft, moet vaststellen dat Rutte een klassiek Nederlands ver haal verkondigt, stelt Schout. Wel meer Europese samen werking, maar geen pleidooi voor verdere integratie. De EU moet minder naïef wor den en vaker het eigenbelang vooropstellen, is de bood schap. Een 'krachtiger' buiten landbeleid hoort daarbij. dat zijn mensen zoals u en ik. Moet ik die dan laten zakken?'' Groot was de ophef vier maanden geleden na de dood van Jamal Khashoggi, de jour nalist die werd doodgemarteld in het Saoedische consulaat in het Turkse Istanboel. Neder landse ceo's en minister Hoek stra (Financiën) bleven weg bij een Saoedische conferentie, mi nister Kaag (Buitenlandse Han del) annuleerde een handels missie. Zo wilde het kabinet 'aansturen op een wezenlijke gedragsverandering' van de Sa- oedi's. Tot die tijd 'hanteert het kabinet géén business-as-usual aanpak', stelde de regering. Handelsrelatie Vier maanden later ontkennen de Saoedi's nog steeds elke be trokkenheid, en is zelfs het li chaam van Khashoggi nog niet terecht. In de praktijk gaan de zaken gewoon weer zoals ze al tijd gingen, blijkt uit een rond- Eind september kreeg Rik Heerema een mailtje uit Sa- oedi-Arabië. Of zijn bedrijf Marlan, dat producten van hoogstaande kunststof maakt, veertig kinderbaden kon leve ren voor een nieuw ziekenhuis in Jeddah. ,,Niet de grootste op dracht van het jaar, maar wel een mooie'', zegt de onderne mer uit Leek. Nog geen week later - de op dracht was al verwerkt - had de hele wereld het ineens over Sa- oedi-Arabië. Een kritische jour nalist was vermoord, vermoe delijk in opdracht van de Saoe dische overheid. ,,Wat moet je dan?'', zegt Heerema. ,,Ik heb er echt wel over nagedacht: is het ethisch om nog zaken te doen met zo'n land? Ik ben christen, heb mijn normen en waarden. Maar aan de andere kant: dege nen met wie wij zaken doen, vrijdag 15 februari 2019 GO r r Jarno en Samantha genieten van een zon overgoten dagje strand in Scheveningen. Het Limburgse stel vormde gisteren het perfecte plaatje op Valentijnsdag. Het mooie weer houdt aan. Vandaag lijkt het wel voorjaar met 16 graden en veel zon. foto guus schoonewille 'Slimme' Rutte pakt Europa in met Nederlands verhaal Wie denkt dat Mark Rutte zich met een late bekering tot harts tochtelijk Europeaan warm- loopt voor een Brusselse top- baan heeft niet goed opgelet. Hij verkondigt het klassieke Ne derlandse verhaal, precies op het juiste moment, stellen EU- watchers. Laurens Kok Den Haag Spaivie» Der Bundesrat will nj|cji t r'l,Mil* Tehran UellW «BfiX f .tllllrt rallydrjwsire Pharma'sbesi shoi 1* Si D^hPMsaysNetherlands ha, 4 :ad> mcpt "P UK businesses hrÖb» Help make a chance, Peter Groenendijk Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8