7 Opvangcentrum problematische asielzoekers mikt op gedragsverandering Het moest het antwoord zijn op overlastgevende asielzoekers die in gewone asielzoekerscentra onhandelbaar bleken: aso- azc's. Het blijkt nog geen wondermiddel. Een kijkje in het afvoerputje van de asielopvang. vrijdag 15 februari 2019 Tobias den Hartog Amsterdam In de gespreksruimte zijn de kuipstoe- len aan de vloer bevestigd met stevige schroeven, zodat de bewoners niet met stoelen kunnen gooien als ze slecht nieuws krijgen. Het bleek al dikwijls geen overbodige maatregel. Want die bewoners zijn de meest lastige van de hele asielopvang. Asielzoekers die el ders in het land onhandelbaar zijn en overlast geven, belanden sinds eind 2017 in de Extra Begeleidings- en Toe- zichtlocatie. Ofwel: de twee aso-azc's die ons land kent, in Amsterdam en Hoogeveen. In totaal 304 asielzoekers stroomden sindsdien in en uit, gemiddeld verble ven ze er 48 dagen. En dat was voor de meesten wel even slikken. Want hier in Amsterdam-West heeft het asielzoe kerscentrum verdacht veel weg van een gevangenis. Er is prikkeldraad. Er han gen camera's. Hoge hekwerken alom. En de ramen zijn beschermd met ijzer werk. Jt's a prison", roept één van de bewoners van een afstandje. Lachend, dat wel. Een verdere toelichting geeft hij niet. De andere bewoners blijven weg van de pers. Gangen zijn er even steriel als de ka mers, er is een 'ontnuchteringshok' voor wie dronken of stoned terugkeert van een ommetje. De recreatieruimte is een kalig hok met pingpongtafel. Batjes voor de dertig bewoners zijn alleen op aanvraag verkrijgbaar. Geen deur is echter vergrendeld: de bewoners zijn immers een nummer in de asielketen. De enige restrictie is dat ze in principe binnen een straal van een kilometer van het gebouw moeten blijven. Al is daar geen controle op mogelijk. Een wondermiddel is de aanpak nog niet. De doelgroep kampt met vele pro blemen, constateert de inspectiedienst. Er zijn oorlogsgetraumatiseerden die de boel kort en klein sloegen in de gewone azc's, maar ook verslaafde en simpelweg criminele asielzoekers. Tassencontroles De meesten komen uit veilige landen, meer dan de helft uit Noord-Afrika, en maakt nauwelijks kans ooit asiel te krij gen. Het is te merken aan de fuck you'- houding, zoals medewerkers het noe men, als ze plots in het aso-regime ko men. Niemand is te dwingen, maar zelfs de onwillende 'bewoners' worden hier om 08.00 uur gewekt. Er zijn tas- sencontroles, kamerinspecties. Centraal staat het dagprogramma dat om ge dragsverandering draait. Nee, weet een medewerker, modelburgers worden hier niet gecreëerd. Maar een 'goede morgen' in plaats van een middelvinger Illegaliteit Weinig bemoedigend is dat veel be woners de time-out van de drie maan den aso-azc niet volmaken. Liefst 147 wandelden gewoon de deur uit. Bij voorbeeld om in de illegaliteit te ver dwijnen, of zich nog maar eens bij een ander asielloket te melden. Slechts 34 stroomden terug naar gewone azc's om, weliswaar met een aantekening in het dossier, de asielprocedure alsnog te doorlopen. Bij ongeveer de helft van iedereen die zijn tijd wel volmaakt, is er echt een gedragsverandering merk baar. Toch koesteren de medewerkers ook hoop dat de proef die de speciale azc's vormen, en die later dit jaar wordt geëvalueerd, wel het antwoord op de sores is. Er zijn lichtpuntjes. Werden buur ten rond azc's weleens geteisterd door vechtpartijen, diefstal, of zedendelic ten, nu merken de andere centra dat de problemen goeddeels weg zijn. Bo vendien is het signaal in heel Neder land bekend: op de aso-locatie moet je niet terechtkomen. En op het bureau van de locatieleider ligt inmiddels een dikke stapel bedankbrieven van de asielzoekers die hun 'heropvoeding' achteraf maar wat nuttig vonden. De bewoners van de zogenoemde aso-azc worden scherp in de gaten gehouden. Er is ook ruimte voor ontspanning, zowel buiten als binnen. fotos robin utrecht/anp is soms al een overwinning. Er is een sportzaal in de voormalige jeugdinrichting, een keuken, en een fitnessruimte. Door middel van ge sprekken wordt geprobeerd de asiel zoekers bij te brengen hoe een conflict anders dan met een klap kan worden opgelost. Dat lukt nog niet altijd, ook hier in Amsterdam delen ze weleens een tik uit. Ook een medewerker loopt een enkele keer tegen een vuist aan. Zo belandden al vijftien bewoners in de gevangenis, want van alles wordt aangifte gedaan om erger te voorko men. De politie maakt dus overuren met het opnemen van aangiftes. Soms vanwege een incident binnen, soms vanwege diefstal, zakkenrollerij, bele diging, vernieling, heling of openbaar dronkenschap buiten het centrum. L' L' 'J■- ninniB-iB ■■■-• "hii «n«i kUS*" 2U2i Gevangenis waar je zo uit kunt lopen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7