l 14 ZEELAND Door smartphones en tablets hebben steeds meer van haar cliënten nek- klachten. Barbara van Gelderen wil ze het liefst allemaal aan het sporten krijgen. „Bewegen is de sleutel tot alles.'' INTERVIEW BARBARA VAN GELDEREN I en paar keer per week gaat bij fysiotherapeute Bar bara van Gelderen (36) om 5.30 uur de wekker af. Ze springt dan uit bed om haar dag te beginnen met een flinke hardloopsessie. Want bewegen heeft ze nodig. Om haar hoofd leeg te ma ken, maar vooral omdat het zo ont zettend belangrijk is voor een goed en gezond functionerend lichaam. „Bewegen is de sleutel tot alles. Dat was altijd al zo, maar geldt nu nog meer door het veelvuldig gebruik van smartphones, tablets en gameconso les. Als fysiotherapeute heb ik de muisarm uitgezwaaid, om hiervoor de tabletnek helaas te verwelkomen. De oorzaak is echter niet alleen dat gebruik van die tablet, maar juist het 'niet-bewegen' ernaast.'' De tabletnek staat voor de bevlo gen fysiotherapeute symbool voor alle fysieke klachten die samenhan gen met het gebruik van de smart- phone en tablet. ,,We hadden al een SMS-duim, maar ook die duim wordt veroorzaakt door nekklachten. Het is de nek waar het negen van de tien keer vandaan komt. De tabletnek kenmerkt zich door hoofdpijn, nek pijn met uitstraling naar de schou ders maar vaak ook tintelingen in de armen en zelfs kaakpijn komt voor.'' Kaakchirurg Van Gelderen heeft weleens een pa tiënt gehad die in eerste instantie naar de kaakchirurg doorgestuurd was, maar daar niet op haar plek zat. Het bleek ook hier de nek te zijn. Het hoort bij deze tijd, daar gaat de Wil lemstadse niet aan voorbij en dat ac cepteert ze ook. ,,Ik ontwikkel mezelf ook graag, dus dat de maatschappij ontwikkelt, moedig ik alleen maar aan. Wat me alleen wel echt grote zorgen baart, is dat volwassenen met de komst van alle gadgets en social media veel minder zijn gaan bewe gen en die trend zet zich voort bij de jeugd. Juist met bewegen kunnen we heel veel klachten voorkomen en ver helpen.'' Met bewegen bedoelt Van Gelde- ren niet de dagelijkse gang van huis naar school of werk, maar daadwer kelijk in beweging komen. „Sporten in de vorm die bij je past, want an ders houd je het niet vol. Het maakt je lijf sterker, zorgt voor de nodige af wisseling van je hele bewegingsap paraat en het is ook nog eens goed voor je geest.'' Kinderen Sinds 2010 ziet ze een grote toename van fysieke en mentale klachten die typisch bij de 21ste eeuw horen. Hoofd- en nekpijn zijn de meest ge noemde pijnklachten. Vooral bij kin deren tussen de vier en twaalf jaar is die toename het grootst. ,,Ik zie nu kinderen in deze leeftijdsgroep in mijn praktijk met nekklachten, die er tien jaar geleden nog niet waren.'' Van Gelderen schat in dat een derde van deze leeftijdsgroep inmid dels kampt met fysieke ongemakken vanwege het tabletgebruik. In de pu berleeftijd (twaalf tot achttien jaar) is dat volgens haar zelfs meer dan de helft. ,,Bij pubers speelt nog een an dere component mee. De hoge groepsdruk die social media met zich meebrengen. Dit kan een grote stressfactor voor deze leeftijdsgroep zijn met fysieke klachten tot gevolg. Ik ben soms net een halve psycho loog als ik deze kinderen aan het be handelen ben'', grapt ze. Overgewicht Om vervolgens meteen weer serieus in te haken op een volgend groot pro bleem: overgewicht bij kinderen. Sport in de vorm die bij je past, want anders houd je het niet vol ,,Door het minder bewegen van kin deren, worden ze ook sneller zwaar der. Overgewicht komt misschien achteraan de rij bij al deze klachten, maar ik zie het wel als een heel ern stig probleem. Het zijn vaak niet al leen de kinderen die in dit proces be geleiding nodig hebben, maar vooral de ouders, want dit vraagt om een andere mind-set en levensstijl.'' Klachten de baas worden Het behandelen van de eerder ge noemde tabletnek kost veel tijd. ,,Ook hier geldt dat de patiënt naast fysiotherapie een gedragsverande ring moet inpassen om de klachten voorgoed de baas te worden. Recidive is heel hoog'', vertelt Van Gelderen. ,,Bewegen kan echt helpen, want dat heeft een positieve weerslag op je fy sieke gesteldheid waardoor je gedrag vaak automatisch mee verandert. Daarnaast bestaat in deze tijd het ge vaar van onderbelasting. We worden ouder met veel meer klachten door te weinig gebruik van ons bewegings apparaat. Dus voor iedereen geldt: kom in beweging!'' Als fysiotherapeute zoekt Van Gel deren graag de grenzen op. Zo heeft ze naar eigen zeggen 'geen wurgcon tract bij zorgverzekeraars', zodat ze precies haar eigen koers kan varen en zij de patiënt de behandeling kan ge ven die nodig is. ,,Ik ben goed in wat ik doe en ik sta achter mijn behandeling. Ik zoek al tijd naar de motor van het probleem. Hoe moeilijker de klacht, hoe leuker ik het vind de puzzel op te lossen.'' vrijdag 15 februari 2019 VL Dag muisarm, hallo tabletnek x Miryam van der Stee Willemstad Tablets en smart phones veroorzaken volgens Van Gelderen een groot deel van de nekklachten. foto peter BRAAKMANN/PIX4PROFS - Barbara van Gelderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55