Bewoners bezorgd om verkeersplateaus 7 CHOCOLADEWINKEL KAMPERLAND TIEN JAAR Mensen verklaarden hen voor gek. Een winkel beginnen in tijden van economische crisis? En dan ook nog in Kamperland, een dorp waar niets te beleven valt? Marten en Carola Klop sloegen die negatieve adviezen in de wind. Gisteren vierde hun Chocoladewinkel nr. 15 zijn tiende verjaardag. Of 25 kilo chocolade genoeg was om mee te beginnen, vroeg onze chocolatier tien jaar geleden. We had den geen idee, maar het leek heel wat." Marten Klop schenkt in de keuken van het karakteristieke pand aan de Veerweg thee en kof fie in, terwijl zijn vrouw Carola uit het aangrenzende winkeltje een paar bonbons haalt voor erbij. „Halverwege de dag hebben we hem toch maar gebeld. Hij zat op de bank en ik zei: kom daar maar snel vanaf, want we hebben nog 25 kilo nodig." Het chocolade-avontuur van Marten en Carola Klop kende een voorspoedig begin. En na tien jaar heeft het stel nog steeds geen re den tot klagen. Afgelopen jaren vertrokken diverse ondernemers uit de Veerweg, maar het authen tieke chocoladewinkeltje van de familie Klop staat als een huis. Dat je bij het binnengaan letterlijk een stap terugdoet in de tijd, is volgens Marten een publiekstrekker. ,,Soms staat er een rij tot buiten, maar er valt geen onvertogen woord als klanten moeten wach ten. De antieke inrichting zorgt voor gespreksstof en mensen waarderen de persoonlijke aan dacht en de zorg waarmee we hun bestelling gereedmaken." Carola keert terug met in haar gehandschoende hand een Noord- bevelandertje: een bonbon in de vorm van het eiland. ,,We beden ken ieder jaar een nieuw product. Mensen waarderen de persoonlijke aandacht en zorg waarmee we hun bestelling gereedmaken Dit was het eerste." Het Noordbe- velandertje heeft gezelschap ge kregen van onder meer de pinda kaasbonbon en een bonbon met een vulling van Zeeuwse kiwibes sen. Uiteraard komt er ook dit jaar weer een nieuw product bij, maar Marten en Carola houden nog even geheim wat dat precies is. Het belletje bij de deur klingelt. Carola trekt haar schort van Zeeuws schortenbont recht en snelt naar de winkel. Marten hoort haar Duits praten en schiet in de lach. ,,Tien jaar geleden zei ze: 'Ik ga echt geen Duits praten hoor, dat kan ik niet.' Inmiddels praat ze vlekkeloos Duits als het over cho colade gaat." Chocolade is niet meer weg te denken uit het leven van de Klop jes. Dat was achttien jaar geleden wel anders. Toen het stel in 2000 de voormalige kleermakerij kocht, was Marten eigenlijk van plan er een antiekwinkeltje te beginnen. Tot zijn vader zich hardop afvroeg of dat wel verstandig was. ,,Hij ad viseerde ons om iets met eten te doen in plaats van brocante omdat eten minder gebonden is aan ra- ges." Antieke chocolademallen brachten Marten en Carola op het idee om een chocoladewinkel te beginnen en van die beslissing hebben ze nog geen moment spijt gehad. In de beginjaren hadden ze alle bei nog een baan buiten de deur en was de winkel vooral een hobby. Inmiddels zijn die rollen omgekeerd. Marten werkt nog wel parttime - 'voor de vaste lasten' - maar verder rooien ze het met de opbrengsten van de winkel. ,,We hebben minder te besteden dan toen we allebei nog buitenshuis werkten", zegt Marten. ,,Maar daar staat tegenover dat we nu veel meer tijd hebben voor elkaar en voor de kinderen. Daar kan geen geld tegenop. Ik zeg altijd: wij le ven van de liefde." Joeri Wisse Yerseke In september besloot de provincie de gefaseerde aanpak van de Zand dijk voorlopig uit te stellen en op nieuw te kijken of de toegangsweg naar Yerseke in één keer aangepakt kan worden. ,,We zijn blij dat de fa sering op de lange baan is gescho ven", zegt Tonis Boot. Mede na mens andere omwonenden pleitte hij eerder voor een nieuw 'polder tracé'. Dat scenario ligt nu nadruk kelijk weer op tafel. Een besluit daarover is nog niet genomen, uitvoering laat dus nog jaren op zich wachten. Omdat vei ligheid van de dijk een groot punt van zorg is, kondigde de provincie in december maatregelen voor de korte termijn aan. Die zijn nader uitgewerkt en deze week aan de omwonenden gepresenteerd. De maximumsnelheid over de hele weg wordt 60. Ook komt er een in- haalverbod en worden de parallel wegen gedeeltelijk afgesloten voor doorgaand verkeer. Inhaalmanoeuvres Boot, die rijdend op zijn trekker al vele roekeloze inhaalmanoeuvres op de dijk heeft meegemaakt, juicht die maatregelen toe. ,,Alleen een bord met 60 is niet genoeg." Vol gens hem zijn de meningen over de plateaus verdeeld. ,,Mensen die er dichtbij wonen, denken dat ze er overlast van krijgen." Tijdens de bijeenkomst zijn vol gens Boot meerdere alternatieven aangedragen, zoals flexibele drem pels die vlak blijven wanneer vrachtverkeer zich aan de snelheid houdt. Ook een visuele markering op het wegdek zou een optie kun nen zijn om het verkeer af te rem men zonder trillingen voor omlig gende huizen te veroorzaken. Wim Cornelisse, die namens de dorpsraad Yerseke aanwezig was, denkt dat de overlast mee zal vallen ,,De plateaus worden maar vier cen- timeter hoog en lang genoeg zodat een hele vrachtauto erop past." Hij benadrukt dat wat hem betreft de Mensen die dichtbij de verkeersplateaus wonen, denken dat ze er overlast van krijgen dijk nog voor de zomervakantie wordt aangepakt. De provincie wil de dijk ook vei liger maken voor overstekende fiet sers. Ter hoogte van de kruising met de Grintweg komt er ook aan de andere kant een 'wachtplateau'. Voor (brom)fietsers die onderlangs de dijk rijden en de drukke Mo- lendijksweg moeten oversteken, komt er een wachtplek tussen de rijbanen. Goed gesprek Volgens een woordvoerder kijkt de provincie terug op een 'goed ge sprek' met omwonenden. ,,Samen met de politie bepalen we nu welke inrichting nodig is om ervoor te zorgen dat weggebruikers zich aan de snelheid houden." Het dagelijks provinciebestuur neemt binnen kort een besluit. ,,Om de invoering van een 60 km-zone en de aanleg van plateaus formeel te regelen, is een verkeersbesluit nodig. Hierop is nog inspraak mogelijk." vrijdag 15 februari 2019 BE Leven van de liefde én van chocola Ellen Smaardijk-Jobse Kamperland Marten en Carola Klop vierden gisteren, op Valentijnsdag, het tienjarig bestaan van hun chocoladewinkel in Kamperland met een gratis chocoladehart voor iedere klant, onder wie Frank Traas uit Goes. foto johan van der heijden - Marten Klop Aanwonenden van de Zanddijk en Molendijk bij Yerseke zijn te vreden over de maatregelen die de provincie Zeeland wil treffen om de weg snel veiliger te maken. Wel zijn er zorgen over de overlast van verkeerspla teaus. - Tonis Boot RptU*- L- v&P-tQr IsTEum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52