Jan de Jonge fietsen neemt Verton Bike over 7 DAKLOZEN CAMBODJA BOUWREIS Met twee linkerhanden afreizen naar Cambodja om huizen te gaan bouwen voor daklozen? ,,Ik kan helpen sjouwen", zegt Pieter Francke vastberaden. ,,En als ze me uitleggen wat ik moet doen, zal ik vast ook wel iets kunnen leren." Dat ene muurtje dat hij thuis ooit metselde, moest snel weer worden afgebroken om erger te voorkomen. ,,Ik kan een beetje timmeren, boren en zagen, maar verder ben ik niet echt een han dige Harry", zegt Pieter Francke. ,,Dat is ook niet nodig. Ik zie me zelf meer als een helpende hand. Het zijn geen ingewikkelde hui zen die daar worden gebouwd. Ik steek er vast nog wat van op." Cambodja is een sprong in het diepe voor de Zierikzeese verzeke ringsadviseur. Bij toeval kwam hij in aanraking met het hulpproject dat onder de vlag van Stichting Habitat wordt uitgevoerd, één van de vele wereldwijde acties die er momenteel zijn. Sinds de oprich ting in 1976 heeft Habitat op deze manier in zo'n zeventig landen meer dan dertien miljoen mensen aan een fatsoenlijk dak boven hun hoofd geholpen. Francke is beroepshalve aange- sloten bij de Stichting Erkend Hy potheekadviseur. De SEH heeft het twintigjarig jubileum aange grepen voor de organisatie van een bouwreis naar Cambodja en daar voor dertigduizend euro beschik baar gesteld. Voor dat bedrag kun nen vijftien leden als vrijwilliger worden uitgezonden. Als voor waarde geldt wel dat iedere deel- nemer zelf 2200 euro inbrengt, al dan niet gesponsord, voor de reis- en verblijfskosten. ,,Ik las dat in het vakblad en het sprak me met een aan'', vertelt Francke. ,,Er zijn van die dingen die je gedaan moet hebben in je leven, vind ik. En daar moet je niet mee wachten tot je bent gepensioneerd, want dan is het misschien al te laat." Hij meldde zich aan en was nummer zeven op de lijst. Bij mi nimaal twaalf zou de bouwreis daadwerkelijk doorgaan. ,,Die tel ler staat inmiddels op dertien, dus we gaan!" Onder hen ook Harald Verstraeten uit Terneuzen, en ver der collega's die verspreid over het land wonen. Francke: ,,Wat ik weet, is dat we van 5 tot en met 14 april gaan bou wen bij Siem Reap. Ik heb eerlijk gezegd nog geen idee hoe armoe dig het daar is. Op Schouwen-Dui- veland help ik mensen aan een nieuw huis. Altijd mooi als dat weer lukt. Maar verhuizen is hier vaak een kwestie van luxe; we kennen in feite geen zorgen over basisbehoeften. Kijk je verder, dan zie je dat er genoeg landen zijn waar hele gezinnen niet eens een fatsoenlijk dak boven hun hoofd hebben. Die mensen helpen, geeft mij voldoening." De Zierikzeeënaar heeft zijn mi II Er zijn van die dingen die je gewoon gedaan moet hebben in je leven, vind ik nimum streefbedrag van 2200 euro inmiddels dankzij 90 gulle sponsoren verdubbeld. Ook Eet café De Banjaard houdt 22 februari de jaarlijkse Grote VoetbalQuiz en schenkt de opbrengst van het in schrijfgeld (vijf euro per persoon) aan het bouwproject. Individuele sponsorbijdragen kunnen via bouwmee.habitat.nl/actie/pieter- francke rechtstreeks worden over gemaakt aan Stichting Habitat. Lokale vakmensen Toekomstige bewoners en lokale vakmensen zullen meebouwen aan het nieuwe huis. Een lening (zonder winstoogmerk) stelt de eigenaren in staat hun huis te rea liseren en te onderhouden. De pe riodieke aflossingen van deze 'hy potheek' komen in een fonds, en daarmee bouwt Habitat weer nieuwe huizen en helpt zo steeds meer families. ,,Maar als mensen hun donatie liever aan mij meege ven, kan dat ook", zegt Francke. ,,Ik wil ginds contact zoeken met een school of een dominee om te kij ken waar verder nog behoefte aan is - ik ben daar dan tóch al bezig!" ,,Per 1 april neemt Jan de Jonge fiet sen het gedeelte met de fietsen van ons over, en dat is geen grap!" ver telt Coby Verton lachend. „Wijzelf houden de rest van het seizoen uit verkoop in de slijterij en de schoe nenwinkel. Het is nog niet hele maal zeker welke invulling die ruimte straks krijgt." De afgelopen driekwart jaar zijn zij en haar man Hans beziggeweest met het regelen van de overname. Enerzijds zijn ze blij dat er opvol ging gevonden is voor de zaak, an derzijds valt afscheid nemen hen na zo'n lange tijd ook zwaar: ,,Het is een rouwproces. We hebben alles hier zelf opgebouwd, uitgebreid, geschilderd - noem maar op. Het is een mooi bedrijf en een mooi vak." Praktisch hun hele werkende le ven was het echtpaar actief tussen de schoenen en de fietsen. Atijd hard werken, zeker in het hoogsei zoen. ,,In september wil je dan graag even op adem komen. Maar die stille tijd in januari en februari went nooit," zegt Coby. ,,Je bent al tijd weer blij als het maart is. Het is vooral leuk als de campinggasten dan weer arriveren. Vaste klanten komen vaak even zeggen dat ze er weer zijn. Aan het einde van het Het is een een beetje een rouwproces, want we hebben hier alles zelf opgebouwd seizoen zeggen ze ons dan ook vaak weer gedag." Er zijn nog maar weinig winke liers met zo'n lange geschiedenis als die van Verton. Al in 1875 richtte Lourus Jan Verton het bedrijf op. In die tijd ging hij nog langs de boeren met een kar met spullen. Naaima chines, goud, zilver, koffie en schoenen. En toen de fiets in op komst was, ging hij die ook verko pen. Twee zonen namen het bedrijf over, en later namen hün twee zo nen het over. Eén van hen was Lou Verton, de vader van de huidige ei genaar Hans Verton. Hans ging nooit met tegenzin naar het werk: ,,Ook nu doe ik het nog steeds met plezier. Maar het wordt toch wat zwaarder. Je kunt niet meer van die lange dagen tot 's avonds laat maken, zoals vroeger." En zes dagen per week werken vraagt de nodige offers. Nu komt er tijd voor andere dingen: ,,Kunnen we eindelijk zélf gaan fietsen," zegt Hans gekscherend. Nee, ze gaan echt niet achter de geraniums zit- ten. Maar het zal wel wennen zijn om niet meer iedere dag de winkel op tijd te openen. En Coby vertelt: Het wordt toch wat zwaarder, en nu kunnen we eindeijk zélf gaan fietsen ,,Laatst waren we een dag dicht in verband met een beursbezoek. Omdat ik geen oppas had voor de hond, bleef ik thuis. Liep ik op een maandagmiddag door de Zeepe- duinen. Dat was zó gek. Maar straks kan dat gewoon wél." vrijdag 15 februari 2019 'Ik zie mezelf als een helpende hand' Marcel Modde Zierikzee Met steun van sponsoren gaat Pieter Francke in Cambodja huizen bouwen. foto dirkjan gjeltema -Pieter Francke Opnieuw een verandering in het winkelbestand van Burgh-Haam- stede. Deze keer blijft er echter geen leeg pand achter. Jan de Jonge fietsen in Zierikzee neemt vanaf april het stokje over van Tweewielerspecialist Verton Bike Totaal. Mariska den Hartog Burgh-Haamstede - Coby Verton - Hans Verton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50