Gouden ridderorde in Tiels museum blijkt slechte kopie NIEUWS 3 Burgemeester Den Haag vreesde ook confrontatie met dronken bouwers De gemeente Den Haag heeft uit angst voor escalatie herhaaldelijk een oogje dichtgeknepen bij de opbouw van de vreugdevuren in Scheveningen en Duindorp. brek aan medewerking van de bou wers zouden zij deze operatie moeten uitvoeren. Dan gelden dezelfde risi co's." De Haagse burgemeester kreeg na de afgelopen jaarwisseling busladin gen kritiek. Dat ze de vreugdevuren op het strand door had laten gaan, on danks dat de bouwers de regels aan hun laars hadden gelapt, konden in woners en politici maar moeilijk be grijpen. Zeker ook omdat in Scheve- ningen het vuur totaal uit de hand liep, toen een zee van vonken en vuur- snippers op de boulevard en in het dorp terechtkwam. „Het is een won der dat het bij materiële schade is ge bleven", zei de burgemeester er later in een Haagse gemeenteraadsvergade ring zelf over. Lokale politici zijn door 1800 documenten, 1400 foto's en 700 filmpjes die zijn vrijgegeven, niet tevreden gesteld. „Het is goed dat alles nu op straat ligt, maar het dossier geeft wel een ontluisterend beeld", meent Pieter Grinwis van ChristenUnie/SGP. Mar- tijn Balster van de lokale PvdA is minstens zo kri tisch: „Het lijkt erop dat men is gezwicht voor inti- Burgemeester Pauline Krikke was bang voor rellen en zelfs doden en ge wonden als ze zou ingrijpen. Dat beeld komt naar voren uit een 1800 documenten tellend dossier dat de ge meente gisteren vrijgaf. De sfeer rond de jaarwisseling was ronduit grimmig, zo valt op te maken uit de notulen van een overleg dat burgemeester Krikke op oudjaarsdag had met de top van justitie en politie. Gemeenteambtenaren werden door bouwers van de vuurstapels bedreigd en ook onderling ging het er tussen de groepen uit Duindorp en Scheve- ningen heftig aan toe, zo blijkt uit het verslag. Vanwege de angst voor een aanva ring met dronken bouwers werden overtredingen van de regels rond de vuurstapels door de vingers gezien. Toen in de nacht van 30 op 31 decem- ber bouwers in Duindorp met vijf vrachtwagens vol pallets al toeterend door een veiligheidshek naar de brandstapel reden, besloot burge meester Krikke niet in grijpen uit vrees voor een rel. Ook de constatering dat de vuursta pels van 41 en 38 meter in aanloop naar oud en nieuw al hoger waren dan af gesproken, kon de burgemeester niet verleiden tot ingrijpen, is te lezen in een verslag. De bouwers hoefden geen pallets van de stapels te ha len, besloot Krikke, nadat ze om instructies was gevraagd: „Zij moeten dan op ruim 35 meter hoogte en niet gezekerd pal lets laten zakken. Dit levert een gevaar voor mensenle vens dan wel menselijk let sel op." Was het niet een gevaar voor de Scheveningers, dan wel voor gemeen teambtenaren of ME'ers, vreesde Krikke: „Bij ge- midatie. Dat is geen prettige ge dachte.'' Balster zegt belangrijke informatie in het dossier te missen. ,,Wie besluit nu om het vuur te ontsteken? Waar was het weeradvies? Wie vond daar iets van en wie beoordeelde of het vuur aanmocht? Het zou heel raar zijn als daar niemand verantwoordelijk voor was.'' Het lijkt erop dat men is gezwicht voor intimidatie. Dat is geen prettige gedachte Ook Joris Wijsmuller, fractievoorzit ter van de HSP, vindt dat. ,,Het is alle maal ballast. Als je gaat kijken wat nu afgelopen jaar de aanvullende afspra ken waren tussen de gemeente en de bouwers, dan word je daar in dit dos sier niet wijzer van. Of er een heldere regie was, blijft een vraagteken.'' Over de gang van zaken rond de vu ren doet de Onderzoeksraad voor Vei ligheid onderzoek. De conclusies wor den in het najaar verwacht. Joni van Essen Tiel Het Flipje en Streekmuseum heeft de hanger sinds 2013 in bruikleen van een Amerikaanse verzamelaar. ,,We zijn een stuk armer, maar een verhaal rijker", vat Alexandra van Steen van het museum in Tiel de si tuatie samen. Zij ontdekte tijdens een inspectieronde wat aanslag op het Gulden Vlies, een hanger die een prominente plek geniet in het museum. Het symboliseert de schapenvacht uit de Griekse mythe Jason en de Argonauten. Maar aan slag hoort niet op goud. Johan Langelaar en Karin Abels kamp van restauratieatelier ArcheoCare onderzochten de han ger. „Naast de plekken was er ook met de stijl en afwerking iets niet in de haak", zegt Langelaar. De weten schap onderschreef al snel het ge voel. ,,Na een metaalanalyse bleek de hanger hoofdzakelijk uit mes sing te bestaan'', aldus Langelaar. ,,Met daar overheen een laagje ge verfd goud'', aldus Abelskamp. Onderzoek wees uit dat de han ger is gemaakt tussen 1900 en 1920. Het verhaal gaat dat een student de hanger begin jaren 70 met zijn mes uit de modder wipte; dat zou ook de schade aan het oog verklaren. ,,Maar we weten nu dat dat een gietfout is", weet Van Steen. Volgens de Amerikaanse eigenaar hebben twee Britse veilingmees- ters vastgesteld dat het om een gou den hanger uit de Renaissance gaat. Directrice Van Steen vertrouwde er dan ook op dat het om een origineel exemplaar ging. ,,Nee, dat is abso luut niet naïef. Je gaat er met zo veel bewijzen en zo'n belangrijk stuk vanuit dat het echt is. En ieder stuk onderzoeken op originaliteit is niet te doen.'' Het Gulden Vlies is verzekerd voor 100.000 euro. Wat het nu waard is? ,,Ik denk zo'n 100, 150 euro.'' vrijdag 15 februari 2019 Krikke boog uit angst \T> Ingrid de Groot Lex de Jonge Den Haag Burgemeester Pauline Krikke FOTO FRANKJANSEN —Martijn Balster, PvdA Het Gulden Vlies in het Flipje en Streekmuseum in Tiel blijkt een replica. De ridderorde zou van Claes Vijgh zijn geweest, een van de machtigste mannen van Tiel in de 16de eeuw. Maar het prul is van begin vorige eeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3