WIM HOFMAN Sprokkelmaand mmm 9 De goudes moest eraan geloven. Het was een mooie boom met in het voorjaar gele twijgen met zwarte knoppen. Vooral in het najaar viel hij op met zijn knalgele bladeren, maar hij stond verkeerd en nu is hij omgezaagd. Er liggen stukjes stam in het houthok en de tuinpaadjes zijn weer een beetje bedekt met houtsnippertjes. In de tuin was meer werk te doen. Het vriest niet, dus kan er gesnoeid worden. Februari noemt men ook wel Sprokkel maand, maar dat woord heeft volgens som migen niet veel te maken met het sprokke len van hout. Volgens anderen komt het van een Germaans vrouwenfeest dat door de Romeinen, de Spurcalia werd genoemd en waarmee het begin van de lente en de vruchtbaarheid werden gevierd. Er zijn wel meer van die oude lentefees ten: hedgehog-day, het feest van de Ierse Bridgid met haar egeltje dat op 1 februari een eind aan zijn winterslaap maakt (ik denk bij het horen van die naam altijd aan Biggekerke), het Keltische lichtfeest Imboic aan het begin van februari en Maria Licht mis van de rooms-katholieke kerk. Dit feest slaat op de zuivering van Maria, naar Joods gebruik, veertig dagen na een geboorte, maar de naam heeft ook iets te maken met het lentelicht. Mijn moeder bakte wel pan nenkoeken op die dag en dat was mooi, want 2 februari was toevallig ook mijn ver jaardag. Sprokkelen moet je natuurlijk al veel eer der dan in februari doen. Stookhout moet immers eerst drogen. Mijn moeder ging met ons wel hout sprokkelen in het bos. Ik heb het nu over de oorlogsjaren. Bij haar huis had ze een stapel hout en vooral ook tak kenbossen. Ze verstopte er wel haar fiets on der, als er weer geruchten gingen dat de Duitsers op zoek waren naar fietsen. Takkenbossen zijn vooral goed om de ka chel en de oven heet te krijgen. Onlangs wa ren we in Rome en daar zag ik weer takken bossen. Het hout werd gebruikt om de steenovens waarin de pizza's gebakken wer den op de juiste temperatuur te krijgen. De takken waren droog en brandden flink. En de pizza's die uit die oven werden gehaald, waren lekker. Waar de takkenbossen van daan kwamen, weet ik niet. In Rome vallen vooral de pijnbomen op en wat mij betreft moeten ze die bomen maar zo lang mogelijk laten staan. Eindelijk kunnen we kijken wat het Zeeuws Genootschap in huis heeft. De complete papieren erfenis - 42 meter archief - is nu online beschikbaar. Het genootschap komt bij u thuis. We hebben in Zee land één Ko ninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Eerbiedwaardig, want 250 jaar oud. En levenslustig, want nog altijd volop bezig met het verzamelen en het verspreiden van kennis. Wie eens even wilde kijken wat dat genootschap in de loop der eeuwen aan waardevols heeft verzameld, kon zijn borst nat maken. Handschriften en boeken (1500 1900) zijn te vinden in de depots van de ZB Bibliotheek van Zee land. Voor prenten en kaarten moet je in het Zeeuws Archief zijn. Ook het genootschapsarchief (1769-1969) is daar ondergebracht. De schilderijen, munten en pen ningen, meubels, natuur- en vol kenkundige voorwerpen vind je weer een deur verder, in het Zeeuws Museum, zichtbaar als ze op zaal staan en onzichtbaar als ze in de depots liggen. De omvang rijke collectie fossielen, schelpen en botten is weer grotendeels op geslagen bij de stichting Erfgoed Zeeland, tot voor kort Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Recente digitalisering van de collectie brengt het verspreide materiaal weer bij elkaar en maakt het super toegankelijk. In het ka der van Metamorfoze, het nationale programma voor het behoud van papieren erfgoed, kwam er 350.000 euro beschikbaar om het (papieren) archief van het genoot schap en de collectie handschrif ten aan te pakken en via internet toegankelijk te maken. Deze week werd dat omvangrijke restauratie- en digitaliseringsproject afgerond. José de Bree, medewerker bege leiding digitalisering en Sylvia Rietbergen, restaurator bij het Zeeuws Archief, kunnen in het restauratie-atelier van het Zeeuws Archief voorbeelden laten zien van gerestaureerde tekeningen en handschriften. ,,Het was een om vangrijke klus", vertelt Sylvia Rietbergen, ,,tachtig procent had tijdens de stadsbrand van 1940 schade geleden. Roet, doorgelopen inkt, verkleuringen, schimmel schade. Soms verbrokkelde het pa pier in je handen." Liefdesbrieven De nu gedigitaliseerde collectie bestaat uit 42 meter archiefmateri aal: twaalf meter genootschapsar chief en dertig meter handschrif ten. Circa 154.000 scans zijn er ge maakt van 300.000 pagina's. Wie via de site van het Zeeuws Archief in de verzameling zoekt, stuit op wetenschappelijke prijsvragen, liefdesbrieven, ledenlijsten, psalmberijmingen, dagboeken, reisverslagen, recepten, vrienden albums. José de Bree noemt bezoe- kersregisters van het museum vanaf 1860 als een mooie te raad plegen bron. En de 350 jaar oude haarlokken van de Zeeuwse admi raals Johan en Cornelis Evertsen. Ze worden bewaard in de hand schriftenverzameling. Johan Evertsen (1600-1666) en Cornelis (1610-1666) kregen voor hun ver diensten op zee een praalgraf in de Nieuwe Kerk in Middelburg, dat in 1818 werd ingewijd. Bij die herbe grafenis werden er lokken haar van de stoffelijke overschotten verwijderd, die in de handschrif tencollectie terecht kwamen. GRASDUINEN vrijdag 15 februari 2019 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator W..uO> Genootschap komt bij u thuis Jan van Damme Middelburg Sylvia Rietbergen (links) en José de Bree laten gerestaureerde en Handschrift met daarbij gevoegd de 350 jaar oude haarlokken gedigitaliseerde stukken zien uit de collectie van het Zeeuws Ge- van de Zeeuwse admiraals Johan (Jan) en Cornelis Evertsen. nootschap. foto dirk-jan gjeltema Ga naar de website van het Zeeuws Archief, klik op het blokje 'Onderzoek het zelf' en open vervolgens het venster tje Archieven en collecties'. In het zoekbalkje vult u in 'KZGW' - afkorting van het Zeeuws Genootschap. Met het rijtje toegangen dat dan verschijnt, kunt u in de ge nootschapsarchieven grasdui nen. Bovenaan staat de gedi gitaliseerde handschriftenver zameling, en nummer 26 be treft het archief van het ge nootschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37