Aantal doden door meningokokken stijgt JOL Walcheren Maak kennis met brexit, het blauwharige monster dat Nederlandse ondernemers moet waarschuwen voor het naderende vertrek van de Britten uit de EU. De ludieke campagne, afgetrapt door minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken, leidt tot hilariteit elders in Europa en vooral bij de Britten. Pas op voor de brexitmuppet! P4 Het landelijke opkomstpercentage is 86,5 procent, blijkt uit gegevens die deze krant bij het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) heeft opgevraagd. De opkomst verschilt fors per regio. Waar in Zeeland nog niet drie kwart van de tieners kwam opda gen en in Amsterdam 77 procent, ging in Drenthe liefst 92 procent van de jongeren in op de uitnodi ging een inenting te halen. Bible belt Ronald de Meij, directeur van GGD Zeeland, wijst erop dat Zee land in de 'bible belt' ligt. ,,De cij fers zijn hier al decennia over de gehele linie lager. We hebben nu eenmaal gemeenschappen die zich vanwege hun geloofsovertui ging niet laten vaccineren." Meningokokkenexpert Arie van der Ende, van het Nederlands Re ferentielaboratorium voor Bacteri- ële Meningitis, noemt de opkomst in Zeeland en grote steden 'zorge lijk'. ,,In grote steden, vooral in Amsterdam, is een vrij grote groep die antroposofisch is of kritisch staat tegenover inenten.'' Oproep Uit nieuwe cijfers blijkt dat er sinds 2015 in Nederland 41 mensen zijn overleden aan meningokokken type W. In 2018 eiste de bacterie 22 levens en in januari van dit jaar stierven twee mensen. Vóór 2015 kwam de bacterie in Nederland nog amper voor. Daarom ontvan gen dit voorjaar nog 860.000 14- tot 18-jarigen een oproep. Juist in die groep vallen veel doden. Van de We zitten echt in de gevarenzone 14- tot 24-jarigen die de ziekte op lopen, overlijdt 28 procent. Staatssecretaris Paul Blokhuis, verantwoordelijk voor het vaccina tieprogramma, noemt het lande lijke beeld 'heel positief', maar maakt zich zorgen over uitschieters aan de onderkant, zoals in Zeeland. Blokhuis: ,,Dat zijn potentiële brandhaarden. We roepen een team van experts bijeen om samen uit te zoeken hoe we bepaalde doel groepen beter kunnen bereiken.'' ,,De vaccinatiegraad in Zeeland is gewoon te laag'', beaamt GGD- directeur De Meij. ,,We zitten echt in de gevarenzone." Hij is blij dat de landelijke politiek zich de afge lopen tijd nadrukkelijk uitsprak over vaccineren. ,,Dit kabinet durft er echt wat over te zeggen." Vrijwillig De GGD heeft meer mogelijkhe den gekregen om mensen in per soonlijke gesprekken te overtui gen van het belang van inenting. ,,Als we maar enig idee hebben dat mensen zich willen laten vaccine ren, doen we er alles aan dat voor elkaar te krijgen", zegt De Meij. ,,Maar uiteindelijk is vaccineren in Nederland vrijwillig." P11 vrijdag 15 februari 2019 Nieuwsmedia Kinderen mogen niet de dupe worden van problemen in de Zeeuwse jeugdzorg Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl et is blauw, harig en bedreigend.... Zeeuwse tieners negeren inenting Van de 132.000 14-jarigen die zijn uitgenodigd voor een inen ting tegen meningokokken, heb ben 18.000 tieners de oproep genegeerd. In Zeeland was de opkomst verreweg het laagst: daar kwam maar 72 procent op voor de vaccinatie tegen de le vensgevaarlijke bacterie. Rolf Bosboom, Edwin van der Aa en Marcia Nieuwenhuis Goes - Ronald de Meij, GGD-directeur Zonovergoten dag met nauwelijks 14°C bewolking. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530" ZEELAND2 neemt je mee Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs ind. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Boek nu Noord-, Midden- Zuid-Amerika NRV is met 85 groepsreizen en individuele rondreizen naar Noord-, Midden- en Zuid-Amerika dé Amerika specialist. Boek uw rondreis vóór 20 februari en profiteer tot €175 per persoon korting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1