in de eredivisie op nummer 9? II elftal is in degradatiegevaar. Maar of iedereen de ernst van de situatie inziet? 19 vrijdag 15 februari 2019 UITSLAGEN den: ,,In deze ambiance kan je bijna niet verzaken. Maar zo moeten we iedere week ook in de eredivisie al les geven. Het is schandalig dat dit de laatste weken niet is gebeurd. Dus laten we dit alsjeblieft meene men naar de competitie." Woorden zijn altijd makkelijker dan daden. Zondag thuis tegen NAC is de eerste mogelijkheid om het repeterende voornemen in praktijk te brengen. Ver weg van de Met Dusan Tadic in de spits speelde Ajax de beste wedstrijden van het seizoen Van de Beek die continu in de gebo den ruimtes opdook. Juist tijdens een periode waarin Ajax vastigheid en continuïteit zoekt, moet Ten Hag sterk overwe gen om die variant ook in de eredi visie te hanteren. Met Tadic als nummer 9 speelde Ajax de beste wedstrijden. Bovendien krijgt Da vid Neres dan wat hij verdient. Ook de Braziliaan liet zich tegen Real weer gelden. Het zou Kasper Dol- berg zijn plek kosten, maar de Deen dwingt een gegarandeerde basis plaats ook niet af. Van de Beek zegt: ,,Het is fijn om zo te voetballen met Dusan. Met Dolberg en Huntelaar hebben we ook twee goede spitsen. Met hen hebben we ook veel goede wedstrij den gespeeld. Gelukkig ben ik de trainer niet." De man die er wél over gaat en Ajax tegen Real volgens hem de be ste wedstrijd van het seizoen zag spelen, zegt: ,,Dat is zeker een optie. We weten dat ook die manier kan werken. Al vergen tegenstanders in de eredivisie in sommige gevallen juist ook weer een andere aanpak.'' Bij Feyenoord hield Giovanni van Bronckhorst na de 6-2 zege in de Klassieker óók vast aan zijn gewij zigde opstelling, om vervolgens in diezelfde formatie op bezoek bij Ex celsior te verliezen. Het zijn over peinzingen voor Ten Hag deze da gen. allure van de Champions League, ver weg van de internationale aan dacht. Ver weg van de spotlights van de scouts. ,,Maar zo denk je in het veld echt niet, hoor'', zegt Van de Beek. ,,Het is aan ons om dat de komende weken te bewijzen.'' Schakel Tegen Real Madrid koos Erik ten Hag weer voor de Champions League-variant met Dusan Tadic in de spits. De Serviër was een krach tige schakel in het geheel. Zag hoe hij continu de ballen vasthield en Ajax op die manier in de wedstrijd hielp. En zag hem óók zwerven over het veld en zo de tegenstander ontregelen. Met de onvermoeibare Sam Lammers is met sc Hee renveen naar de kelder van de eredivisie gevallen. Roozemond laat geen kans onbe nut om te zeggen dat hij best lan ger wil blijven. Het zorgt voor weerstand bij verschillende gele dingen van de club. „Bestuurlijke onrust heeft zijn uitwerking op het veld", aldus Verbeek, die vorig seizoen de zelfde mechanismen meemaakte bij FC Twente. ,,Zoals je dat nu ziet bij Heerenveen, NAC Breda en NEC. Mensen stellen vragen, ie dereen heeft er een mening over. Je kunt het ontkennen, maar dat leidt gewoon af. Hoe je het wendt of keert: er ontstaat verdeeldheid. En ook in de spelersgroep komt dan het eigenbelang voorop te staan." Plan Volgens Verbeek kan ,,de vicieuze cirkel waar Heerenveen in zit, al leen worden doorbroken door de verdeeldheid te bestrijden." Hij werkt met onder anderen ere voorzitter Riemer van der Velde en oud-trainer Foppe de Haan aan een plan om Heerenveen er weer bovenop te helpen. ,,Maar vanuit de huidige directie is er niet echt de overtuiging dat dit noodzake lijk is", zegt Verbeek. ,,We hebben een aantal keren geprobeerd toe nadering te zoeken. Daar is niet of nauwelijks op gereageerd. Mo menteel staat het plan on hold. Ja god, als mensen die het goed voorhebben met de club niet worden gehoord, dan houdt het op." Voorlopig houdt Verkeek dan ook zijn hart vast. Net als de rest van Friesland, de omgeving rondom Leeuwarden uitgezon derd. Teleurstellende prestaties, bestuurlijke onrust, financiële el lende en een trainer en spelers die vooralsnog de andere kant op kijken - het lijkt op voorhand een giftige cocktail. ,,lk ben geen diri gent die op de Titanic blijft door spelen alsof er niks aan de hand is", bezweert Olde Riekerink. ,,Natuurlijk kan er ergens in het seizoen een moment komen waarbij je zegt: dit gaat niet goed. Maar bij mij, de rest van de staf en de spelers leeft dat gevoel nu nog helemaal niet." Verbeek. ,,Hij vergeet één ding: het is een negatief proces. Het elftal wordt niet beter en de spelers worden niet beter. Als je nou een ontwikkeling ziet in die ploeg. Maar het is nog steeds heel wissel vallig. Soms laten ze heel aardige dingen zien, maar te vaak geven ze wedstrijden uit handen, waardoor er te weinig punten worden ge haald." Degradatievoetbal Het clubicoon - Verbeek voetbalde tien jaar bij Heerenveen, was er as sistent-trainer en tussen 2004 en 2008 hoofdtrainer - volgt met ar gusogen de ontwikkelingen in het Abe Lenstra Stadion. ,,Het is één minuut voor twaalf, maar dat heb ben ze bij Heerenveen niet in de gaten. Iedereen roept nu: we krij gen de ploegen nog die onder ons staan. Maar inmiddels staan er niet zoveel ploegen meer onder Hee renveen. Degradatievoetbal kent andere wetten, vraagt om een an- dere mentaliteit. Ik kan niets over de mentale weerbaarheid van de spelers zeggen, want ik werk niet met ze. Wat ik wel heb gezien: met minder druk hebben ze al moeite om wedstrijden te winnen. Nu móeten ze punten pakken. Er komt meer druk op te staan. De vraag is hoe ze daarmee omgaan." Maar niet alleen sportief staat Heerenveen er beroerd voor. On gelooflijk maar waar, gezien er de afgelopen seizoenen voor tiental len miljoenen spelers werden ver kocht: de club heeft financiële zor gen. Heerenveen schreef vorig boekjaar een operationeel verlies van bijna 6 miljoen op een omzet van 16,3 miljoen. Een lening bij de bank voorkwam dat het betalen van de salarissen dit kwartaal in gevaar kwam. Heerenveen stelde zich dan ook bereidwillig op bij de winterse verkoop van sterspeler Arber Zeneli. ,,De tribunes worden steeds le ger, net als de sponsorlounges. Dat Het is één minuut voor twaalf, maar bij Heerenveen hebben ze dat niet in de gaten -Gertjan Verbeek (oud-speler en oud-trainer) is echt schrikbarend", weet Ver beek. ,,Heerenveen had ooit de grootste businessclub van Neder land, maar meer dan de helft van de bedrijven is vertrokken (van 1100 naar minder dan 500, red.). Niet voor niets zijn directeur Luuc Eisenga en de raad van commissa rissen onlangs opgestapt. Maar dat het zolang mocht doorgaan, zegt veel." Het stichtingsbestuur van Hee renveen - het hoogste cluborgaan - zette Eisenga in december onder druk om te vertrekken, nadat sponsoren, vrijwilligers en sup porters hun vertrouwen hadden opgezegd. Een begrijpelijk besluit, al is het maar om de financiële jan boel die Eisenga achterlaat. Maar het vervolgtraject was op z'n zachtst gezegd schimmig. Cees Roozemond, als voorzitter van het stichtingsbestuur verantwoorde lijk voor de aftocht van Eisenga, zit nu namelijk zélf op de directeurs- stoel. Voorlopig tijdelijk, maar Voetbal Europa League Tweede ronde Galatasaray-Benfica 1-2 Bate Borisov-Arsenal 1-0 Lazio Roma-Sevilla 0-1 Olympiakos-Dinamo Kiev 2-2 Stade Rennes-Real Betis 3-3 FK Krasnodar-Bayer Leverkusen 0-0 Slavia Praag-Racing Genk 0-0 Rapid Wien-Internazionale 0-1 Nnb Sporting Portugal-Villarreal Celtic-Valencia Shach. Donetsk-Eintr. Frankfurt Malmö FF-Chelsea FC Zürich-Napoli Club Brugge-RB Salzburg FOTO BSR/SOCCRATES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19