0) \^m r 16 ECONOMIE DSM ARBEIDSMARKT VERSCHUIVING^ Zelf je uren bepalen en de rotklusjes overlaten aan het vaste personeel. Werknemers kiezen vaker bewust voor een freelance dienstverband. Voor deze drie zzp'ers uit de zorg, onderwijs en de rechtspraak is het aan de orde van de dag. Kort Petitie moet Pieter Eibers nieuwe termijn opleveren Tienduizenden mensen roepen Air France- KLM op om KLM-baas Pieter Eibers (48) een nieuwe termijn te gunnen. Gisteren werd een petitie met ruim 25.000 handteke ningen overhandigd aan president-commis saris Hans Smits van de luchtvaartmaat schappij. Binnen Air France-KLM zou een machtsstrijd aan de gang zijn over Eibers positie. Topman Benjamin Smith (47) van het moederbedrijf in Frankrijk zou van de 'lastige' Eibers afwillen. De ondernemings raad en de rvc van KLM pleiten voor een nieuwe termijn voor Elbers. Haven van Rotterdam slaat recordaantal goederen over De haven van Rotterdam heeft vorig jaar een recordjaar gedraaid. In totaal werd er 469 miljoen ton goederen overgeslagen, iets meer vergeleken met het voorgaande jaar. Die toename komt vooral door een aanhou dende groei van de overslag van containers, met een plus van 4,5 procent. De overslag van vloeibaar aardgas (lng) liet met een plus van 164 procent opnieuw een spectaculaire groei zien. De overslag van ruwe olie (min 3,7 procent), minerale olieproducten (min 1,9 procent) en agribulk (min 11,6 procent) ging vorig jaar echter omlaag. De omzet van het havenbedrijf daalde afgelopen jaar tot 707 miljoen euro. De nettowinst steeg in 2018 wel, tot ruim 254 miljoen euro. Droge zomer en daling suikerprijs doen Cosun pijn Cosun, het bedrijf achter Suiker Unie en Aviko, heeft een teleurstellend jaar achter de rug. Niet alleen de oogst van Nederlandse bietentelers viel door de lange droge zomer tegen, ook de daling van de gemiddelde sui kerprijs zette het resultaat onder druk. Al met al verdampte de winst van de onderne ming. De totale omzet van Cosun daalde van 2,1 miljard euro naar ruim 2 miljard. Onder de streep hield Cosun 1 miljoen euro over. Dat was een jaar eerder nog 75 miljoen. Het bedrijf keert 14 miljoen euro toeslag aan zijn leden uit. Bij aardappelverwerker Aviko liet de droge zomer ook zijn sporen na, maar de winstgevendheid bleef bij dit bedrijfson derdeel wel op peil. Arcadis NN Group Aegon Inmiddels telt Nederland ruim drie miljoen flexwerkers. Een derde daarvan is zzp'er, ofwel zelfstandi gen zonder personeel. Waar in tij den van crisis mensen noodge dwongen voor zichzelf begonnen, omdat hun contract niet werd ver lengd of omdat er gewoonweg geen banen waren, is dat nu andersom: in sommige branches is er zo veel werk, dat mensen jmst zzp'er wor den. Zo hebben ze meer grip op hun werktijden, en niet zelden levert het hen een beter inkomen op. In de zorg nam het aantal zzp'ers de afgelopen jaren een enorme vlucht. ,,In 2015 waren er volgens het CBS nog 87.000 zzp'ers actiefin de sector zorg en welzijn. In oktober 2018 waren er bij de Kamer van Koophandel (KvK) al 130.000 inge schreven", zegt vicevoorzitter Jacqueline Joppe van Actiz, organi satie voor zorgondernemingen. ,,Tussen die nieuwe zzp'ers zitten ook zelfstandig praktiserende zor gaanbieders als psychologen, maar een groot deel daarvan zijn ook ver pleegkundigen en verzorgenden.'' Hun aantallen worden alleen maar groter. ,,Er komen wel duizend nieuwe zzp'ers per maand bij." Betere balans Ook in de horeca gaan steeds meer mensen aan de slag gaan als free lancer, zien ze bij Temper, een plat form dat fungeert als prikbord. Ho recabedrijven bieden onlineklussen aan, waar bij de KvK ingeschreven freelancers vervolgens op kunnen reageren. ,,We zijn nu een goede drie jaar op weg en sindsdien heb ben 70.000 mensen zich geregis treerd op het platform", vertelt Ken neth Wijngaarde. ,,We zien dat mensen kiezen voor deze manier van werken omdat het hen meer ruimte geeft om hun werk-privé- balans goed in te richten en om zelf hun tijden te bepalen." Dat is ook de reden waarom veel zorgmedewerkers hun vaste con tract aan de wilgen hangen. Joppe: ,,Er is schaarste op de arbeidsmarkt en dat legt druk op vaste medewer kers. Ze moeten al veel doen. Als er dan ook nog zieken zijn, moeten zij de gaten in het rooster vullen." Dat verhoogt de werkdruk. ,,Begrijpe- lijk dat mensen dan kiezen voor een bestaan als zzp'er. Dan kunnen ze hun eigen tijd indelen." In de knel Maar de toename van het aantal zzp'ers brengt zorgondernemers in de knel. ,,Als zzp'ers bepaalde dien sten niet willen doen, moeten vaste krachten dat werk oppakken. Die raken overvraagd, vallen uit of kie zen zelf voor een bestaan als zzp'er." Dat er zzp'ers zijn in de zorg is niet het probleem, bena drukt Joppe. ,,Een flexibele schil heb je altijd nodig om de kern van vaste krachten heen. Maar de balans moet niet zoek raken." De sector moet volgens Joppe bij zichzelf te rade gaan. ,,Natuurlijk kan niet van werknemers worden verwacht dat ze 24 uur per dag klaarstaan en dat ze daar niets voor terugkrijgen. Ga in gesprek met je medewerkers. Wat hebben zij no dig om zich ook in loondienst vrij te voelen? Er zijn genoeg organisa ties waar medewerkers zichzelf in kunnen roosteren." Jeanine Suiker Voorheen werkte Jeanine Suiker (28) uit Venlo als verpleegkundige in loondienst bij een ziekenhuis. Maar ze had het er niet naar haar zin. ,,Ik had meer het idee dat ik met het volgen van de regeltjes bezig was dan met de zorg voor de patiënten, met al dat papierwerk dat ik bij moest houden. Te pas en te onpas bel den ze of ik diensten over kon nemen, wat ik dan deed. Ook 's nachts en in de weekeinden." Ook als het eigenlijk niet uit kwam, moest Suiker werken. ,,Ze kunnen ervoor zorgen dat je toch moet komen door je een werkopdracht te geven. Dan heb je geen keus. Ik voelde me ook slecht gehoord door mijn leidinggevenden. Als ik dan een keer een vrije dag nodig had, kon het niet." Meer vrijheid noemt Suiker de voornaamste reden om ver der te gaan als zzp'er. Als zelf standig verpleegkundige heeft ze enkele vaste cliënten en werkt ze op oproepbasis bij een zorginstelling. ,,Ik deel nu mijn eigen uren in en werk meestal de avonden en nachten zodat ik overdag bij mijn kinderen kan zijn. En als ik een dag, een week of zelfs een maand niet zou wil len werken, dan kan dat. Ik be paal." Ook financieel gezien is wer ken als zzp'er voor Suiker voor deliger. ,,Ik kan nu mijn eigen tarief bepalen. Sommige maan den scheelt het wel 1000 euro vergeleken met wat ik vroeger verdiende." Toch raadt ze de overstap niet iedereen aan. ,,Het ondernemerschap moet wel bij je passen. Ik krijg misschien meer betaald, maar daar gaat ook weer wat vanaf. Ik moet zelf mijn pensioen regelen en mij apart verzekeren." maersk I UliFK edW RUIM 25.000 HANDTEKENINGEN WINST GESTEGEN TOT 254 MILJOEN EURO LEDEN KRIJGEN MAAR 14 MILJOEN EURO O m vrijdag 15 februari 2019 GO Het ingenieurs bureau blonk uit in de MidKap. Het speciaalche- miebedrijf was veruit de sterkste stijger bij de hoofdfondsen. De verzekeraar gaat eigen aan delen inkopen. De verzekeraar Aegon boekte in de tweede helft van 2018 bedui dend minder winst. o Werkneme bewust freelancer Priscilla van Agteren Marloe van der Schrier Rotterdam 1 Nederland telt drie miljoen flexwerkers, een derde daar van is zzp'ers. Alleen al in de zorg komen er duizend zzp'ers per maand bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16