Oad ;rSK8NYC NIEUWS 15 Save the Children:420miljoen kinderen leven in oorlogsgebieden Kinderen vaker slachtoffer van ernstig geweld Soms leefden we normaal, maar alles kon zomaar stoppen omdat je familie doodging Farzad (12) uit Afghanistan en Ahmad (15) uit Syrië zijn ervaringsdeskun digen op het gebied van oorlog. Ze vertelden er namens miljoenen lotgenoten over in de Tweede Kamer. vrijdag 15 februari 2019 Ahmad en Farzad in Den Haag, met Martijn van Helvert (CDA), Sadet Karabulut (SP) en Joël Voordewind (ChristenUnie). -Farzad gelukkig al gevlucht, een buurman stuurde later een foto. Hun huis was een ruïne. Via een vluchtelingen kamp in Libanon krijgen ze via de Verenigde Naties opvang in Neder land. Hun landen, Afghanistan en Syrië, staan op een en twee in het rapport van Save the Children. In 2016 leef den 390 miljoen kinderen in gebie den waar oorlog plaatsvindt, nu zijn dat er 30 miljoen meer. Andere no toire oorlogsgebieden waar kinderen de hoogste prijs betalen: Jemen, Zuid-Soedan, de Centraal-Afrikaanse Republiek, de Democratische Repu bliek Congo, Irak, Mali, Nigeria en Somalië. Farzad en Ahmad vertelden aan een aantal Kamerleden iets van hun verhaal. Ze zijn vastbesloten wat van hun leven te maken, al is het soms lastig hun ervaringen te delen met Nederlandse leeftijdsgenootjes. Farzad is na een moeilijk eerste jaar gaan voetballen, samen met zijn broer en ze scoren aan de lopende band in de jeugd bij de lokale voet balclub. Binnenkort hoopt hij dat hij dat mag laten zien op de talentendag van Feyenoord. DEN HAAG Meer dan ooit lo pen kinderen in conflictgebie den het risico slachtoffer te worden van zware mensen rechtenschendingen zoals moord, verminking, seksueel geweld en ontvoering. Het aan tal zware geweldplegingen te gen kinderen steeg van 10.000 in 2010 naar 25.000 nu. Directeur Pim Kraan (foto) van Save the Children hoopt dat Tweede Kamerleden beter gaan bekijken aan welke regimes Ne derland wapens levert 'omdat we anders medeplichtig wor den aan schendingen van kin derrechten'. Het is bizar, vindt Kraan, dat je als Nederlandse staat aan de ene kant geld geeft om kinderen in Jemen te helpen en je aan de andere kant spullen verkoopt aan Saoedi-Arabië dat bommen gooit op diezelfde kindertjes. Als onderdeel van het hon derdjarig bestaan houdt Save the Children op 16 mei in het Vredespa leis in Den Haag een internationale mani festatie over kinderen in conflictgebieden. Kraan: „We zullen daar een internationale oproep tot actie doen die als een Olympische vlam de wereld moet rondgaan en eindigen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.'' Save the Children wordt ge steund door Unicef en War Child. ,,We gaan ook samen werken met het Internationale Strafhof in Den Haag om schen ders van kinderrechten te ver volgen", zegt Kraan. Hij vervolgt: „We kun nen niets afdwingen. Wel kunnen we de kinderstem laten ho ren en hulp bieden, jfc Voor dat laatste wordt fP 35 miljoen euro extra in een fonds gestort om oor logskinderen die gewond zijn geraakt in conflicten of die psy- chotraumatische hulp nodig hebben beter te helpen.'' Zuid-Afrika Marokko Israël •Jordanië Indonesië Colombia Thailand Vietnam Cnina Amerika Canada Afghaanse soldaten tegen de taliban. Hij was gaan kijken en schrok van zijn angstig schreeuwende moeder. Zijn vader was ooit meegenomen door soldaten, ook zijn zus. Haar zag hij nooit meer terug. ,,Voor de deur lagen een heleboel hulzen en de grote muur van onze buurman zat vol ko gelgaten'', weet Farzad nog van die schietpartij. Het eerste jaar in Nederland wilde hij niet slapen. ,,Een uurtje. Maar niet langer. Want als ik mijn ogen dicht deed, zag ik al die dingen weer.'' Beelden staan op hun netvlies. La waai echoot soms nog tussen de oren. Ahmad hoeft Farzad niets uit te leggen. Andere oorlog, maar dezelfde gewapende mannen met hun rate lende kalasjnikovs, bommen en hels overscherende straaljagers. ,,Als er rondom ons huis werd geschoten, ging ik bang in een hoek zitten. We hadden soms een normaal leven, maar alles kon ook zomaar stoppen omdat je familie doodging." Ahmad vertelt hoe zijn moeder huilde als ze met zijn allen in de schuilkelder zaten. Hij weet nog hoe dat klonk. Hij is zijn huis kwijt. Met zijn ouders en broertjes en zusje woonde hij er nog maar net toen het gebied onder vuur kwam te liggen. Wie ze beschoot? Geen idee, op zeker moment telde Syrië ruim honderd verschil lende strijdgroepen. Het gezin met drie gehandicapte kinderen was the War on Children van kinder hulporganisatie Save the Children. Gelukkig hoeven Farzad en Ahmad niet meer naar de schuilkelder te ren nen. Beiden zijn dankbaar voor het nieuwe leven dat ze met hun ouders, broertjes en zusjes mochten begin nen in respectievelijk Ossendrecht en Krimpen aan den IJssel. Twee lieve knullen met zachte stem die in keu rig Nederlands praten over verschrik kingen waar klasgenootjes hier geen of weinig benul van hebben. Ahmad: ,,Soms hoor je grapjes over bomgor- dels. Ze denken dat wij allemaal een bomgordel dragen. Effe lachen, lek ker grappig. Ze weten niet hoeveel mensen hebben gehuild om bomgor- dels.'' Boos is hij niet op de kinderen, des te meer op de volwassenen in zijn ge boorteland en wat die aanrichten. ,,Waarom voeren jullie oorlog? Je bent landgenoten van elkaar! Stop gewoon met die oorlog", zegt hij emotio neel na de ontmoeting met Kamerle den. Nee, Ahmad wil geen politicus wor den, wel kinder arts. Farzad herinnert zich een vuurge vecht in Kabul. Bij hem voor de deur. A Ahmad uit Syrië en Far zad uit Af ghanistan wonen te genwoor dig in Ne derland. Bob van Huët Den Haag Farzad en Ahmad spreken namens maar liefst 420 miljoen kinderen. Want zoveel kinderen leven op dit moment in landen waar wordt ge vochten. Extra triest: het zijn er twee keer zoveel als twin tig jaar geleden. Wereldwijd woont nu zelfs een op de vijf kinderen in een gewelds- zone, zo blijkt uit het vandaag gepresenteerde rapport Stop 'Als ik mijn ogen dichtdeed, zag ik die dingen weer' Boek nu op oad.nl, bel 0547 20 17 55 of ga naar uw reisbureau *kijk op oad.nl/voorwaarden O.v.v. typefouten FOTO'S FREEK VAN DEN BERGFI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15