Britse jihad-tiener Shamima trouwde met Arnhemse terrorist en wil terug naar huis 12 NIEUWS Russen herdenken de strijd tegen islamitische rebellen Na een bloederige strijd verlieten Sovjettroepen dertig jaar geleden Afghanistan. Het Rode Leger verloor 20.000 man. De militairen herdenken 'hun' oorlog. i Moskou ,,Is dit voor jullie in Nederland nog in teressant?'' kijkt Andrej Goesev (54) verwonderd, gevraagd naar zijn erva ringen. Hij is speciaal overgekomen uit Sint-Petersburg en staat samen met tientallen wapenbroeders uit die tij d bij het Afghanistan-monument in het oosten van Moskou. Ze herdenken dat de definitieve terugtrekking van het Russische leger precies dertig jaar geleden een feit was. Goesev diende als rekruut van 1984 tot 1986 in Bagram, ruim 50 kilometer boven de hoofdstad Kaboel. Op zijn hoofd draagt hij nog een kenmerkend Afghaans hoofddeksel, de 'pakol'. ,,Het was een zware klus die we waardig hebben volbracht'', zegt Goesev. Het was 'zonder twijfel' een beang stigende ervaring, waarover de vete raan niet te veel kwijt wil. ,,Het is te persoonlijk, ik kan het nu niet zomaar vertellen.'' Afghanistan draagt hij in gedachten nog praktisch elke dag met zich mee. ,,Toen ik j ong was, dacht ik: ik vergeet het. Maar dat is niet gelukt. Je kunt een man uit de oorlog halen, maar de oorlog niet uit de man.'' Aan de Afghaanse bevolking heeft Goesev louter goede herinneringen. ,,We praatten vriendelijk met hen en hun kinderen. Slechts als er op ons werd geschoten, beantwoordden we het vuur.'' Was er een overwinnaar van de oorlog? Goesev beantwoordt de vraag met een tegenvraag: ,,Wat is een overwinnaar? Ik vind mijzelf een overwinnaar, want ik heb mijn taak naar behoren uitgevoerd.'' Voor het monument neemt een of ficier plaats achter de microfoon. Hij praat over 'de eer van het land' en de 'Westerse leugen' dat de Sovjets de vij and van het Afghaanse volk waren. ,,We vochten tegen de islamitische ex tremisten. En tegen de Navo'', stelt de militair op barse toon. Ook de Koude Oorlog blijkt moeilijk uit de man te verdrijven. Voor veteraan Igor Jepifanov (53) is er niets 'kardinaal veranderd' in zijn mening over de oorlog. ,,Het was geen koloniale oorlog. De Afghaanse facties vochten onderling, in feite zonder Je kunt een man uit de oorlog halen, maar de oorlog niet uit de man ons'', stelt Jepifanov. Hij noemt de Sovjetinvasie voor Afghanistan zelf onverholen 'een geschenk'. ,,Wij heb ben er nooit voor ons zelf gevochten en er veel sociale projecten opgezet.'' Na de oorlog ontmoette Jepifanov Amerikaanse Vietnamveteranen. Jepi- fanov: ,,We herkenden veel in elkaar. Velen kampten met een oorlogs trauma. Er was één groot verschil: waar de Amerikaanse militairen veelal als agressors werden gezien, konden de Sovjetmilitairen bij terug keer rekenen op meer begrip.'' Nikolaj Panov (57) staat op krukken toe te luisteren. Hij draagt een camou flagepak, waarvan het jack, ondanks de vorst, openhangt. Zijn torso is ge tooid met twee rijen militaire onder scheidingen, waarvan hij er twee ver diende in Afghanistan. Panov diende destijds als beroepsofficier in Kaboel, hij raakte een paar keer gewond in de strijd. ,,We waren professionele mili tairen en deden wat ons werd opge dragen'', antwoordt hij gelaten op de vraag of hij het doel van de oorlog ge rechtvaardigd vond. Maar wat vindt hij als hij nu terugkijkt? ,,We mogen nog steeds de beslissing van de toen malige regering niet veroordelen. Maar natuurlijk wil je liever dat men sen in vrede leven.'' Opvallend is dat Panov uit Chmel- nitski komt, een stad in West- Oekraïne. Daar moeten ze, vanwege de oorlog in het oosten van het land, weinig meer hebben van Rusland en de Russen. Maar Panov heeft nog altijd Sovjet- bloed door zijn aderen stromen. ,,Ik heb mijn vrouw en kinderen gedag gezegd en ben naar Moskou gekomen. Ik wilde deze dag met mijn broeders van toen herdenken.'' De twee gaven zich twee weken ge leden over aan Koerdische strijders vlakbij de plaats Bahguz, het laatste stukje IS-gebied in Syrië. Shamima, die hoogzwanger is, werd naar een detentiekamp in Noord-Syrië ge bracht, waar ze uitgebreid met de Britse krant The Times sprak. Haar man Yago uit Arnhem, die in Ne derland als lid van een terroristi- sche organisatie al tot zes jaar cel is veroordeeld, is volgens haar gear resteerd en zit waarschijnlijk in een Koerdische gevangenis. Begum zit vast in detentiekamp al-Hol, waar ook tientallen andere IS-vrouwen verblijven. Aan The Ti mes vertelde ze wat er gebeurde na haar aankomst in Syrië. Ze diende een verzoek in om te trouwen met een strijder van tussen de 20 en 25 jaar. Tien dagen later trouwde ze met Nederlander R., toen 22 jaar. De twee kregen twee kinderen, die beiden recent overleden, eentje door ondervoeding. Ook een van de twee tienervriendinnen met wie ze naar Syrië vertrok, stierf. Zij kwam om bij een bombardement. Tijdens haar tijd in IS-gebied zag ze 'geen executies', maar wel 'een hoofd in een vuilnisbak liggen'. Be gum vertelt dat haar leven in Raqqa in het begin normaal was: ,,Zoals je zag in propagandavideo's.'' Later kwamen de bombardementen. Over Yago R. is minder bekend. Hij verblijft sinds oktober 2014 in het strijdgebied en is in Nederland vorig jaar bij verstek tot zes jaar cel veroordeeld vanwege lidmaatschap van een terroristische organisatie. Een getuige vertelde dat R. zich in Syrië Abu Zoraya noemde en werkte 'als rechterhand van een hooggeplaatst IS-lid in Irak'. Maar volgens zijn vrouw heeft hij in een IS-gevangenis gezeten, omdat hij verdacht werd van spionage. Begum, die elk moment kan be vallen, wil terug naar Engeland. ,,Het kalifaat is voorbij. Er was zoveel onderdrukking en corruptie dat ze niet verdienen om te win nen. Ik wil naar huis komen voor mijn kind.'' vrijdag 15 februari 2019 GO De Afghaanse oorlog blijft ook na dertig jaar oud zeer Joost Bosman i Russische troepen steken de Afghaans-Russische grens over in mei 1988. Een jaar later was de definitieve terugtrekking een feit. foto epa -Andrej Goesev, veteraan Groot-Brittannië was in 2015 in shock toen drie schoolmeisjes van 15 en 16 jaar in Londen op het vliegtuig stapten en naar Syrië reisden. Recent dook een van de meisjes weer op. Sha- mima Begum bleek inmiddels getrouwd met de Nederlandse jihadist Yago R. (26). Cyril Rosman Arnhem i Een bewakingscamera op Gatwick Airport legde het vertrek vast van Shamima Begum (r) en haar vriendinnen. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12