Moskou: niet aansprakelijk voor MH17 MUSIC SHQvf SCOTLAND Q EUWS 11 Tweede Kamer wil meer vaccinatiedwang - LIVETOUR2019 23 MAART 20191AHOY ROTTERDAM i Staatssecretaris Blokhuis (Preven tie) is de politieke trend ook opge vallen, zegt hij in de wandelgan gen van de Tweede Kamer. ,,Maar we hebben net een pakket met maatregelen op tafel gelegd dat ook hier breed wordt omarmd. Dan vind ik het een beetje gek om nu al volgende stappen, zoals een plicht, in de ijskast klaar te zetten.'' Dat pakket waar Blokhuis over spreekt, omvat een reeks ingrepen die de drang tot vaccineren moet vergroten. Zo worden mensen die hun kind niet laten inenten, aan gesproken op hun gedrag. Ook gaat de overheid de strijd aan met onjuiste informatie over vaccinatie en moet het makkelijker worden om injecties in te halen. Maar nergens wordt gesproken over een vaccinatieplicht. Die noemt het kabinet 'nu niet aan de orde'. Terwijl fractieleider Klaas Dijkhoff van de VVD, de grootste regeringspartij, vorig jaar nog op de website van zijn partij zei dat - mochten andere maatregelen falen - een plicht uiteindelijk een be spreekbare optie moet zijn. Dat eindscenario is niet ondenk baar, want de vaccinatiegraad blijft de laatste jaren dalen. Vooral bij inenting tegen HPV (de veroorza ker van baarmoederhalskanker) is de terugloop van 61 procent naar nog geen 46 procent in twee jaar tijd opmerkelijk. Ook andere dwangopties komen vooral voor liberale fracties nu in beeld. Denk aan een maatregel waarbij ouders worden gekort op kindgebonden toeslagen, zoals de kinderbijslag, wanneer ze weige- Dan kunnen ouders hun kroost met een gerust hart naar de opvang brengen ren hun kind in te enten tegen in fectieziekten. Of een fikse boete voor de crèche of school die een niet-ingeënt kind toch accepteert. Sowieso is een groot deel van de Tweede Kamer al te spreken over een initiatief van D66 om crèches en peuteropvangcentra de keus te laten of ze kinderen willen toela- ten die niet deelnemen aan het Rijksvaccinatieprogramma. ,,Dan kunnen ouders die hun kinderen wél willen inenten hun baby's en peuters in de toekomst met een gerust hart naar de opvang bren gen'', aldus Kamerlid Rens Rae- makers. Die angst zit diep geworteld bij veel ouders. Je kind zal maar wor den besmet met een gevaarlijke ziekte omdat een ander te beroerd is geweest zijn kroost in te enten. En daar gaat een groot deel van de Tweede Kamer in mee. Alleen de christelijke partijen, met Chris tenunie en SGP voorop, trekken nog voortdurend aan de rem. Te makkelijk „Dwangmaatregelen zijn te mak kelijk, te snel en vooral contrapro ductief", liet ChristenUnie Kamerlid Carla Dik-Faber gisteren weten in een krantenopinie. ,,Want de lichamelijke integriteit waarop ieder kind recht heeft en de vrijheid van geloof zijn lei dende principes waar de voorge stelde oplossingen mee schuren." Ondertussen trekt de karavaan al verder. Want vandaag blijkt weer dat in 2018 het opkomstper centage bij een vaccinatiecam pagne tegen meningokokken in sommige regio's bedroevend laag was. En dan kan gebeuren waar voor wordt gevreesd: de uitbraak van een gevaarlijke infectieziekte. MOSKOU Rusland is geenszins van plan de aansprakelijkheid te aanvaarden voor het neerhalen van vlucht MH17. Ook niet nu het land met Nederland en Aus tralië diplomatiek overleg wil voeren over de kwestie. Dat laat de Russische woordvoerster Maria Zakharova van Buiten landse Zaken weten. Minister Stef Blok zei vorige week dat het diplomatieke over leg ertoe moet leiden dat 'for mele onderhandelingen' over de aansprakelijkheid kunnen beginnen. Maar speculaties in de media dat Rusland de aan sprakelijkheid gaat aanvaarden, doet Zakharova af als 'fanta sieën'. ,,Hetzelfde geldt voor de geruchten over de mogelijkheid om een of andere compensatie te bespreken'', aldus de woord voerster. 8-daagse autorondreis door het prachtige Kroatië Boek uw tickets via 0900 9203 of www.ntk.nl of boek uw busarrangement via 0547 201 593 of www.oad.ni www.musicshowscotland.nl De enige echte hitlijst van Nederland, de Top 40, hoor je vandaag bij Qmusic. music vrijdag 15 februari 2019 PC SP-Kamerlid Maarten Heijink toont een foto van iemand met de mazelen tijdens het debat over vaccineren in de Tweede Kamer gisteren. foto anp 'Harder zijn voor prikweigeraars' De Tweede Kamer komt met steeds verdergaande plannen om de gevaren van een dalende inentingsgraad - het aantal burgers dat zich laat vaccine ren - een halt toe te roepen. Fi nanciële dwang richting weige raars, strengere eisen voor de kinderopvang en zelfs een inen tingsplicht liggen nu op tafel. Edwin van der Aa Den Haag —Rens Raemakers, Kamerlid Big Bear Resort/ VilLa Istra V 7 overnachtingen o.b.v. logies V Verblijf in Mobile Home in Big Bear Resort V Verblijf in appartement in Villa Istra V Verken o.a. de Plitvice meren, Pula, Medulin en de kust van Istrië hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 Luister iedere vrijdag tussen 14:00 en 18:00 uur naar de Top 40. gepresenteerd door Domien Verschuuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11