m ■- 9 hebben geprobeerd de leider te ontvoeren of te doden. De Tu- nesiërs werden geholpen door Marokkaanse en Algerijnse IS- strijders. Twee dagen zouden ze in het dorp Keshma, vlak naast Baghuz, heftig slag heb ben geleverd met een legertje lijfwachten van al-Baghdadi. De couppoging mislukte en alle betrokkenen zouden zijn geëxecuteerd. IS zou inmiddels een prijs op het hoofd hebben gezet van de man achter het complot, IS-veteraan Abu Mu- ath al-Jazairi. Over hoeveel IS-jihadisten nog actief zijn, verschillen de berichten: de VN stelt dat er in het restant van het kalifaat mis schien nog wel 4000 strijders zijn. Koerdische bronnen spre ken over nog maar 400 hardli ners die bereid zouden zijn zich dood te vechten. 'Onder gronds' zouden er in Syrië en Irak nog zeker tussen de 14.000 en 18.000 strijders en 'slapende cellen' zijn. Gijzelaars Britse media berichtten dat al-Baghdadi het nu belegerde Baghuz heeft verlaten en de woestijn in is gevlucht. Naar verluidt bevinden zich in het gezelschap van de IS-leider ook enkele westerse gijzelaars, on der wie de Britse journalist John Cantlie (49) en de Itali aanse jezuïet Paolo Dall'Oglio (64). Beiden kunnen als ultiem wisselgeld worden gebruikt als de IS-leiding geen kant meer uit kan. Simon: „Iedere terroristische leider heeft een fanatieke, loy ale en invloedrijke groep ver trouwelingen om zich heen. Mensen die niet kunnen wor- Ik denk dat er een goede kans is dat hij wordt gevonden den omgekocht of beïnvloed om hun baas te verraden. Dat was ook zo bij al-Qaedaleider Osama bin Laden. Maar met het verstrijken van de jaren verloor hij aan invloed door de komst van een jongere genera tie. Ik denk dat Al-Baghdadi nog steeds de baas is over IS, maar niet meer met dezelfde kracht als toen IS op zijn hoog tepunt was. Er is een goede kans dat hij wordt gevonden.'' Het arresteren of doden van een terreurleider voelt als ge rechtigheid voor slachtoffers en nabestaanden, maar heeft het ook effect op de terreur groep zelf? Decennialang stel den veel terreurexperts van niet. Soms leidde het zelfs tot meer aanslagen: wraakacties 1 i i :i F :".v: Er zal altijd iemand zijn die de plek van een terroristische leider inneemt en de campagne doorzet Het echte gevaar van IS blijft de kracht om via sociale media lone wolves te beïnvloeden vanuit de terreurgroep. Maar Bryan C. Price, directeur van het contra-terrorismecentrum op de Amerikaanse militaire academie West Point, kwam in 2012 tot een andere conclusie. Hij bestudeerde de geschiede nis van 207 terreurgroepen tus sen 1970 en 2008 en conclu deerde dat terreurgroepen waarvan de leider wordt ge dood of gearresteerd, een gro tere kans hebben te 'verdwij nen' dan groepen waarvan de leider in functie blijft. Uitschakelen Snel gaat dat overigens niet, maar in 30 procent van de ge vallen waarbij de leider wordt uitgeschakeld, is een terreur groep binnen twee jaar ver dwenen. De kans dat het bij re ligieuze groepen (zoals IS) zo werkt, is overigens wel groter dan bij ideologische of nationa listische terreurgroepen als de ETA en de RAF. ,,Ik denk dat dat komt doordat leiders bij re ligieuze groepen een belangrij kere rol spelen'', concludeert Price in zijn studie. Uiteindelijk is Al-Baghdadi, waar hij dan ook mag worden gepakt en waar hij dan ook mag worden berecht, vooral een symbolische 'prijs'. Terreurex pert Simon: ,,Er zal altijd ie mand zijn die de plek van een terroristische leider inneemt en de campagne doorzet. Het echte gevaar van IS blijft de kracht ervan om via sociale media overal op de wereld lone wolves te beïnvloeden. De groep heeft geen grondgebied nodig om op te roepen tot het plegen van aanslagen. Daar zul len ze mee doorgaan, met of zonder Al-Baghdadi." woensdag 13 februari 2019 GO zonder kalifaat - .-.'t Jeffrey Simon, terreurexpert - 'f' «A* yL - - - Jeffrey Simon, terreurexpert - Jeffrey Simon, terreurexpert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9