groep 8 'Totaalverbod telefonische verkoop is beter' Cito toets Zelfs over het moment om de knoop door te hakken is verschil van mening 7 Eerst een schooladvies en dan een eindtest, of eerst een test en dan een advies. Onderwijs en politiek hebben het er maar druk mee. Meisjes scoren bij toets beter Een grote Kamermeerderheid vond in 2013 nog dat de nieuwe werk wijze rond het schooladvies zonder doorslaggevende rol voor de eind toets beter zou zijn. De PVV was fel tegenstander en waarschuwde des tijds al voor onduidelijke toela tingsprocedures bijmiddelbare scholen. D66'er Paul van Meenen was in 2013 met de PvdA één van de initia tiefnemers om het advies juist voor de toets te geven, maar verandert nu van gedachten. ,,Het werkt niet. De toets was weliswaar een second opinion, maar kinderen waarbij de ouders er niet bovenop zitten, heb ben er niks aan.'' PO-raad De vraag is nu wanneer de eind toets in het nieuwe plan moet wor den afgenomen. De PO-Raad vindt april of mei te laat en wil dat de toets eerder wordt gemaakt. Van Meenen wil echter niet dat achtste- groepers de toets, zoals vroeger, al in februari moeten maken. Dan zou er te veel onderwijstijd verloren gaan. ,,Dan zijn de scholieren alleen nog maar bezig met musical en kamp'', zegt VVD-Kamerlid Rud- mer Heerema. CDA'er Michel Rog weet nog hoeveel kritiek daar vroe ger op kwam. CDA en VVD willen dat het schooladvies later in het jaar wordt gegeven. Wel zegt Rog dat het toetsmoment iets vervroegd zal moeten worden, omdat het school- ADVIES EN TOETS advies anders pas te laat in het schooljaar bekend is. Ook de VO-raad, de koepel van middelbare scholen, vindt begin mei als deadline voor het schoolad vies te laat. De raad pleit er wel voor om de eindtoets mee te nemen in het schooladvies, maar wil dat de basisschool het advies uiterlijk 1 april geeft. Van Meenen wil de deadline op 1 mei stellen; Rog voelt meer voor half april. Al in het regeerakkoord werd af gesproken dat de eindtoets óf ver vroegd zou worden óf het advies la ter zou komen. Verantwoordelijk minister Arie Slob voor Basis- en Voortgezet Onderwijs liet de Ka mer in november weten dat hij de eindevaluatie van de nieuwe werk wijze wil afwachten voor hij met wijzigingsvoorstellen komt. Die evaluatie wordt in mei verwacht. Volgens D66 duurt dat te lang. Logische weg Ook CDA-Kamerlid Michel Rog noemt het 'de meest logische weg' om het schooladvies later te geven en snapt niet waarom Slob draalt. ,,De minister moet aan de slag. Wij geven nu een heldere richting. Voer het uit.'' VVD'er Rudmer Heerema steunt het plan, maar wil wel eerst de eva luatie afwachten voor er definitieve knopen worden doorgehakt. christenUnie-Kamerlid Eppo Bruins heeft er wel oren na om de eindtoets al mee te wegen bij het advies, 'zolang de leraar het advies maar formuleert'. Februari is te vroeg voor de toets. Dan zijn ze daarna alleen met de musical bezig Voor de zoveelste keer staat telefo nische verkoop door callcenters in een kwade reuk. In een door deze krant onthuld telefoongesprek ver tellen telemarketeers van Essent hoe ze klanten geld uit de zakken kloppen. Het gesprek toont volgens de Consumentenbond opnieuw aan hoeveel misstanden telemarke ting kent. „Eigenlijk zit niemand op dergelijke ongevraagde telefoontjes te wachten, ze komen altijd op een slecht moment'', zegt woordvoer der Gerard Spierenburg. Hij wijst erop dat er in deze tijd alternatieven genoeg zijn. ,,Mensen die een pro duct willen, zoeken zelf wel op in ternet. Bovendien kunnen bedrij ven nog altijd mailen.'' De dit najaar door staatssecretaris Mona Keijzer (EZ) aangekondigde wetgeving die telemarketing be perkt, is volgens de belangenclub zeker een goede stap, maar niet ge noeg. ,,Een totaalverbod zou nóg veel beter zijn.'' In de plannen van Keijzer mag telefonische verkoop alleen als mensen expliciet toe stemming hebben gegeven. Nu werkt het nog omgekeerd en moe- ten mensen zich registreren in het bel-me-nietregister. Belangrijke reden voor de Consu mentenbond om voor een geheel verbod op telemarketing te pleiten is dat deze vaak met agressieve in cassopraktijken gepaard gaat. Giste ren waarschuwde toezichthouder ACM al voor zes incassobureaus die consumenten onder druk zetten om onterechte rekeningen te beta len voor bedrijven als Happy Num bers, Buy2Fly en Euro Loterij. ,,Een verbod op telemarketing voorkomt dat de bedrijven waarvoor de incas sobureaus werken consumenten telefonisch kunnen benaderen'', zegt Olof King, directeur belangen behartiging Consumentenbond. Het kabinet wil de incassobu- reau's overigens ook aanpakken. Er komt een incassoregister, waarin bureaus zich verplicht moeten in schrijven, maakte minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) afge lopen week bekend. Bij misstanden volgt een boete of raken ze hun re gistratie kwijt. Ook komt er een meldpunt waar wanpraktijken Mensen die een product willen, zoeken zelf wel op internet kunnen worden aangekaart. Het register moet in 2021 in wer king zijn getreden. De Consumen tenbond stelt dat de maatregelen zeker helpen tegen malafide incas so's, maar toch moet er meer ge beuren. Werkloos De callcenterbranche ziet niets in een verbod. Eerder waarschuwde de Klantenservice Federatie, waarin tweehonderd callbedrijven verenigd zijn, al dat vijfduizend medewerkers hun baan verliezen als Keijzers plan ingaat. Bij een totaalverbod raken 20.000 mensen werkloos. In de totale branche werken 140.000 medewer kers. woensdag 13 februari 2019 Toetsen, maar wanneer? Hanneke Keultjes Den Haag Wat houdt het schooladvies in? - Het schooladvies wordt opgesteld door de school. Naast de resultaten die een leerling heeft behaald bij toetsen, worden bij het advies ook zaken als inzet en werkhouding mee genomen. - Nadat het advies is gegeven, wordt er nog een eindtoets gehouden. De score van de leerling kan een heroverweging tot gevolg hebben. - Meisjes blijken bij de eindtoets beter te scoren dan op basis van het advies mocht worden ver wacht dan jongens. En ze doen het op de middelbare school vaker dan jongens beter dan was ingeschat. -Rudmer Heerema, VVD-Kamerlid Het kabinet moet de telefoni sche verkoop geheel verbieden. Dat eist de Consumentenbond, die te veel misstanden ziet. ,,Geen enkele Nederlander zit op telemarketing te wachten.'' David Bremmer Den Haag -zegsman Consumentenbond Het moment waarop de toets wordt gehouden die het schoolniveau van een leerling bepaalt, staat weer ter discussie. foto robin utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7