12 ZEELAND INTERVIEW SJAK DE KOCK Onderweg laat natuurgids Sjak de Kock mensen zeekraal proeven. „Terug op de dijk voel je het zout op je lippen. Het is een unieke ervaring.'' Misschien begon het al lemaal wel bij opa Do- ruske. Beter gezegd: bij het ouwe Doruske. Want zijn vader had dezelfde voornaam. Opa woonde achter in de Heense polder. Op een stuk grond dat de Blikken heette. Er was een weeltje. Daaromheen vloog en groeide van al les. Als jong ventje was Sjak verbaasd over alles wat opa aanwees. ,,Samen gingen we ook kreukels rapen. Zee kraal snijden. Aan het Volkerak." Daar ergens moet de liefde voor de natuur bij Sjak ontstaan zijn. ,,De zoute natuur heeft me altijd getrok ken.'' Zelfs zijn latere keuze voor de vliegtuigindustrie moet er iets mee te maken hebben. ,,Ik keek altijd al naar boven.'' Mooi dat hij nu, zoveel jaar later, vrijwillig boswachter is op de Din- telse Gorzen. Het natuurgebied dat vroeger zout was en het eldorado van zijn jeugd. ,,Alsof de cirkel rond is.'' Sjak is een geboren verhalenvertel ler. Wie hem kent van excursies in de natuur, zal het beamen. ,,Ik doe niet aan kennis spuien. Het gaat mij om de beleving.'' Fietsen is ook altijd in zijn leven geweest. Van de Heense Meule naar de basisschool in De Heen. Later op de fiets naar de lts in Steenbergen. Afzien was het soms, in zijn eentje, in weer en wind. ,,Ik had net mijn di ploma op zak, toen mijn ouders naar Steenbergen verhuisden.'' Sjak had ook iets met techniek. Vliegtuigbouwer Aviolanda was een van de grootste werkgevers in de streek. De bedrijfsbussen reden uit de hele regio naar het bedrijf. Met vanuit Steenbergen ook Sjak aan boord. In 1964 trad hij in dienst. Hij zou het bedrijf 45 jaar trouw blijven, ook toen het later Fokker en Elmo ging heten. Sjak maakte de hele bloei en ook het verval mee. ,,In de hoog tijdagen waren er 1200 man in dienst. Ik heb geluk gehad en heb alle ont slagrondes overleefd.'' Het sleutelen aan vliegtuigen lag hem. Het werk voerde hem ook naar het buitenland. Frankrijk, Noorwe gen, Duitsland, Ghana zelfs. Eind zestiger jaren was Madrid zijn tijde- PASPOORT ten. De geuren ook, die moet je niet onderschatten. Onderweg laat ik de mensen zeekraal proeven. Terug op de dijk voel je het zout aan je lippen. Het is een unieke ervaring.'' Sjak doet onderweg een beroep op alle zintuigen bij de deelnemers. ,,Als er een licht briesje over het schor waait, laat ik de mensen luisteren. De roep van een vogel en de absolute stilte. Het is een gebied waar we met onze handen nooit zijn aangekomen. Het is oernatuur.'' Verteltalent Organisaties als Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten doen graag een beroep op zijn kennis en verteltalent. Voor het Nationaal Park Ooster- schelde verzorgt hij dialezingen in de wijde omtrek. Sjak is zelf ook een ge passioneerd natuurfotograaf. Zijn Ni kon P900 is nooit ver weg. Enthou siast loopt hij naar zijn computer. Om plaatjes van parende zeearenden te laten zien. Met eigen ogen waarge nomen, vorig jaar, vanaf de Philips- dam. Op een eilandje in het Volkerak broedt het stel. „Geweldig om dat te mogen zien.'' Pas is hij vrijwillig boswachter in de Dintelse Gorzen geworden. Om dat er vanuit Natuurmonumenten behoefte was aan een dergelijke functionaris. Sjak loopt er graag rond. Raakt als vanzelf in gesprek met de bezoekers. Hij geeft om mensen. Kennis delen is voor hem belangrijk. ,,Het gaat om de wisselwerking.'' Natuurlijk blijft er tijd over voor de fiets. Als penningmeester en lid van de Steenbergse toerclub De Triple maakt hij zijn rondjes door de regio. Samen met zijn maat Pierre Blom- merde heeft hij een groot deel van de fameuze 100-collentocht in Frankrijk gereden. Eén keer de Marmotte vol bracht. Grote fietsdoelen heeft hij zich voor dit seizoen niet gesteld. ,,Maar voor toertochtjes tot 150 kilo meter draai ik mijn hand niet om, tenminste, als er onderweg koffie is.'' Natuurlijk moeten we het hebben over het veranderende klimaat. Sjak is een groot voorstander van een Eu ropees klimaatbeleid. En hij is blij met de protestbeweging. ,,Het is goed dat de jeugd voor zichzelf opkomt.'' Het liefst deelt hij zijn liefde voor de natuur met anderen. Zoals die een dag bij het Rammegors, met 188 lepe laars. Verder zilverreigers en witte reigers. ,,Eén witte vlakte is het dan. Daar word je vanzelf stil van.'' lijke standplaats. Een collega in de Spaanse hoofdstad werd overge plaatst naar Indonesië. ,,Van hem kocht ik mijn eerste racefiets, met alle kleding en schoentjes erbij. Voor 150 gulden, alles bij elkaar.'' Sjak zou later zelfs gaan koersen. Bij de BWF, de wilde bond. ,,Vier overwinningen.'' Meestoof In 1977 gingen de net getrouwde Sjak en Nelly in Nieuw-Vossemeer wo nen, aan de Meestoof. Ondertussen wonen ze iets verderop. Waarom het dorp van Merijntje Gijzen? ,,In Steen bergen kwamen we niet aan de bak. Hier kregen we binnen de kortste ke ren iets aangeboden.'' Honkvast is hij van nature. Bij Fok ker bleef hij tot zijn pensionering in dienst. Wel verruilde hij het vlieg- tuigonderhoud voor de technische Samen gingen we kreukels rapen. Aan het Volkerak dienst. Later werd hij facilitair mede werker. ,,Ik heb er altijd met veel ple zier gewerkt.'' Als natuurliefhebber werd hij in 1992 lid van de Natuurvereniging Tholen. Ook op het eiland is hij een bekend gezicht. Het begon met een natuurcursus. Al snel volgde een cur sus natuurgids. Sjak werd lid van de vogelwerkgroep, raakte actief betrok ken bij vogeltellingen in de streek en groeide uit tot steunpilaar van de ver eniging. Lang was hij secretaris. Nog altijd is hij nauw betrokken bij de vereniging, als gidsencoördinator en in tal van andere functies. Zijn favo riete excursies zijn de nattelaarzen- tochten, over het schor van de Hol- laerepolder bij Sint-Annaland. Ook voor de deelnemers is het altijd ge nieten. ,,Je hebt het weer, de geulen waar je overheen moet en waar je soms in de blubber komt vast te zit- woensdag 13 februari 2019 VL 'In de natuur met 188 lepelaars, daar word je vanzelf stil van' Ben van den Aarssen Nieuw-Vossemeer Naam: Sjak de Kock. Leeftijd: 71 jaar. Geboorteplaats: Heense Molen. Woonplaats: Nieuw-Vossemeer. Opleiding: lts in Steenbergen. Loopbaan: Aviolanda en Fokker, Woensdrecht. Bekend als: natuurgids en vrijwilli ger boswachter Dintelse Gorzen. Burgerlijke staat: gehuwd met Nelly, twee dochters. Sjak de Kock is vrij willig boswachter op de Dintelse Gorzen, het eldorado van zijn jeugd. FOTO TON NY PRESSER/PIX4PROFS - Sjak de Kock, natuurgids

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55