Leveren maatregelen huurders winst op? II Aansluiting Tractaatweg Zelzate is nog ver weg 7 SCHOLIEREN TRENDREDE OVER TOEKOMST SLUIS Basisscholieren in Sluis en Aardenburg zitten i vol met ideeën en adviezen voor de toekomst van hun gemeente. Ze j maakten er een kindervariant op de Trendrede van. Doorkijkpaneel vertelt verhaal Hulster poort Wat vandaag nog nu is, wordt morgen vroeger. Wat van daag nog toe komst is, wordt binnenkort geschiedenis", zongen de scholieren gisteren in De Nieuwe van Dale in Sluis uit volle borst met muzikant Tijl Damen. Het lied vat precies samen waar aan de groepen 7 en 8 van De Nieuwe van Dale en groepen 6, 7 en 8 van de voormalige basis school Vorsterman van Oyen in Aardenburg hebben gewerkt. Ze volgden eind vorig schooljaar het project Toekomstmakers. Initiatiefnemer Jan Peter Kake- beeke liet hen nadenken over de toekomst van henzelf, maar ook de toekomst van de gemeente Sluis en de natuur. Daar hoorden inter actieve lessen bij. Zo maakten de leerlingen kennis met een drone in de landbouw en een robot in een melkveebedrijf. Alle ideeën en adviezen zetten ze op een rij en die presenteerden ze gisteren in een zogenoemde Kindertrend- rede. Dat is een kinderversie van de Trendrede, een jaarlijks door trendwatchers geschreven variant op de Troonrede. De kinderen van beide scholen lazen tien adviezen of ideeën voor. De leerlingen van juf Sabrina van De Nieuwe van Dale hadden uiteenlopende ideeën: het is goed voor iedereen op school als je een dag kan thuiswerken en dan con tact hebt met de juf via de web cam. ,,Dit geeft veel minder stress en meer tijd om zelf dingen te le ren plannen", las Suranne voor. Ook vinden ze het belangrijk voor mensen in de gemeente Sluis om elkaar complimentjes te geven en positief te zijn. Parkeerterreinen zijn er al genoeg, maar speelplaat sen zijn wél nodig, vinden ze. En ze adviseren kinderen om veel op bezoek gaan bij ouderen, dan wor- Parkeerterreinen zijn er al genoeg, maar speelplaatsen zijn wél nodig den die niet eenzaam en verdrie tig. Ook de leerlingen uit Aarden burg bedachten vorig jaar tien ver frissende punten en presenteer den die in de Kindertrendrede. De Vorsterman van Oyenschool sloot vorig schooljaar de deuren. Daarom kwam juffrouw Marieke met drie leerlingen die nu les van haar krijgen in Oostburg naar Sluis. Siyandra las samen met de juf hun rede voor: Eenmaal per maand koken en eten met oude ren, bijvoorbeeld in de Sint Baafs- kerk, bedachten ze vorig jaar. In middels is dat zelfs al gebeurd, ver telde Siyandra. ,,En dat was heel erg leuk." Ook opperden de leer lingen een kinderraad die kan meedenken en meewerken aan een betere gemeente Sluis, nu en in de toekomst. Alle adviezen en ideeën werden gebundeld in een boekje en giste ren aangeboden aan Jacques le Grand van sponsor New Babylon 3 - een groep die nadenkt over hoe de Zwinregio er over vijftig jaar uitziet - en aan wethouder Jack Werkman van de gemeente Sluis. ,,Ik heb veel mooie dingen ge hoord", zei de wethouder. ,,Ik ga een aantal dingen vertellen aan het college van burgemeester en wethouders." Ook komt Werkman volgend jaar een keer terug bij de leerlin gen die nu in groep 7 zitten om te praten over hun ideeën. HULST Aan de Keldermans poort in Hulst wordt woensdag 20 februari een doorkijkpaneel onthuld. Het paneel vertelt het eeuwenoude verhaal van de bij zondere land- en waterpoort. De Keldermanspoort is de meest bijzondere van de vier stadspoorten van Hulst. De poort met dubbelfunctie is ge bouwd in 1506 en pas in 1956 werden de restanten terug opge graven. De Keldermanspoort werd een kleine twintig jaar ge leden gerestaureerd. Op het doorkijkpaneel kunnen belang stellenden onder meer zien hoe de poort er oorspronkelijk uit zag. TERNEUZEN De Tractaatweg (Terneuzen-Zelzate) mag dan in een recordtijd verbreed zijn, een goede aansluiting op de R4 bij Zelzate laat nog jaren op zich wachten. De Vlaamse overheid is van plan de hele R4 Zelzate-Gent om te bouwen tot snelweg zonder verkeerslichten. De voorbereiding kost veel tijd, omdat het de bedoeling is een privébedrijf in te schakelen voor ontwerp, bouw, financie ring en dertigjarig onderhoud. De verwachting is dat eind 2021 de eerste werkzaamheden beginnen, aldus een woord- voerder van De Werkvennoot- schap, die het miljoenenpro ject voor de Vlaamse overheid begeleidt. Of Zelzate als eerste aan de beurt is, is nog onbe kend. De verbouwing van de R4 zal zeker vijf jaar duren. De Tractaatweg BV, provin ciaal opdrachtgever voor de verbreding van de Tractaat- weg, viert zaterdag alvast wel feest: 'de Tractaatweg Trac- teert'. De Tractaatiebus, een Engelse dubbeldekker, staat van 12.00 tot 15.00 uur op de Markt in Axel en van 16.00 tot 18.00 uur bij De Kirke in West- dorpe. TERNEUZEN Leveren energiebe- medewerker Barbara Dudek aan. sparende maatregelen ook echt ,,We hopen op basis van het onder winst op? Woningcorporaties zoek te weten te komen of onze Woongoed Zeeuws-Vlaanderen en theoretische berekeningen van Woonstichting Hulst hebben on- energiebesparing kloppen met de derzoek gedaan om daar een beter werkelijkheid." beeld van te krijgen. Woonstichting Hulst heeft de Voorlichting laatste jaren veel energiezuinige Aan de enquête, die zondag sloot, woningen gebouwd, onder meer in deden 140 huurders mee. De resul- de Dullaert-wijk in Hulst. Woon- taten moeten nog worden uitge- goed heeft hetzelfde gedaan in Axel werkt. Een mogelijkheid is dat en is volop bezig in Breskens. Of Woongoed en Woonstichting huurders daar daadwerkelijk finan- Hulst aan de hand daarvan extra cieel ook iets mee opschieten, is voorlichting gaan geven. evenwel de vraag. Clavis heeft in de Terneuzense ,,We hebben geen inzicht in de stadsvernieuwingswijk Lievens- meterstanden van onze bewoners", polder al gewerkt met een energie- geeft Woongoed-communicatie- coach. woensdag 13 februari 2019 'Geef complimentjes en wees positief' Sluis Shawn leest een gedeelte van de Kindertrendrede voor. Muzikant Tijl Damen (links) zong daarnaast liedjes met de basisscholieren. foto CAMILE SCHELSTRAETE - Leerlingen De Nieuwe van Dale Sophie Stockman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54