'ïi Zeekoeten stierven niet door virus, nu onderzoek naar gif uit container 4 Kabinet wil pulsvissers helpen De klimaatspijbelaars die gisteravond een uur lang praatten met premier Rutte zwakken hun protest af. Vandaag komen ze opnieuw bij elkaar om te bespreken of ze opnieuw gaan staken. GESPREK RUTTE KLIMAATACTIES Als de Europese Unie puls visserij inderdaad verbiedt, kunnen Nederlandse pulsvis sers rekenen op geld van het kabinet om op nieuwe tech nieken over te stappen. ,,We zullen om de vissers heen blijven staan'', zei minister Carola Schouten (Visserij) gisteren. De EU besluit waarschijnlijk vandaag tot een verbod op de pulsvisserij. Daarbij wordt platvis niet met over de bo dem slepend tuig, maar met stroomstootjes opgeschrikt en het net in gedreven. Minister Schouten maakt zich er sterk voor dat pulsvissers de tijd krijgen om over te stappen, herhaalde ze. Ze wil de overgangsperiode die ze hoopt te bedingen ook benutten om nieuwe mogelijkheden voor de vis sers te vinden, 'want we moeten vooruit, niet terug in de tijd'. Daarom stelt het kabi net innovatiegeld ter beschik king. Nederlaag voor buren van Tate Modern Londenaren die zich be gluurd voelen door bezoekers van het Tate Modern, hebben bot gevangen voor de rechter. De omwonenden klaagden dat 'honderdduizenden bezoekers' vanuit het mu seum in hun woningen kon den kijken, berichtten Britse media. Pijnpunt is een hoog gelegen observatiepunt in het museum, waar bezoekers de skyline kunnen bewonde ren. Advocaten van de Tate betoogden dat eisers ook de luxaflex dicht konden trek ken of gordijnen ophangen. Minder leden politieke partij Rechter kijkt naar haan Politie Papoea zoekt auto's Vóór het gesprek met de minister-president zegt scholier Stijn Warmenhoven (17) het nog vol overtui ging: ,,We laten ons met inpak ken.'' Aan het begin van de avond mag hij met vijf andere klimaat stakers naar het Torentje, op uit nodiging van premier Mark Rutte en minister Eric Wiebes van Kli maat. De Haagse scholieren van de actiebeweging Youth for Climate zijn de drijvende kracht achter de landelijke scholierenstaking van afgelopen donderdag. ,,Rutte is een heel aardige man'', vertelt Stijn ruim een uur later. Hij staat met zijn klasgenoten in het licht van de draaiende camera's, voor een horde journalisten die hen heeft opgewacht op het Bin nenhof. De scholieren zeggen dat het een 'goed gesprek' was. Maar ook dat het nu 'wachten is op de doorberekeningen van het voorlo pige Klimaatakkoord'. Zijn de klimaatspijbelaars dan toch gezwicht voor de politieke praatjes van de premier? Nee hoor, verzekert Stijn. Hij zegt dat hij in het Torentje 'direct in de aanval' is gegaan. ,,We hebben duidelijk ge maakt dat het kabinet met betere klimaatmaatregelen moet komen. Rutte zag dat we het heel erg meenden.'' Vervolgens leken Rutte en Wiebes de scholieren er wél van te hebben overtuigd dat De vraag is nu of de dieren zijn ge veld door giftige stoffen uit de over boord geslagen containers van de MSC Zoe. Volgens het Landesamt für Ver- braucherschutz und Lebensmittel- sicherheit (Laves) is bij de dode zeekoeten die op het Duitse wad- deneiland Borkum zijn aange spoeld, ernstige schade aan maag en darmen vastgesteld. Het instituut gaat de dode zee koeten nu onderzoeken op giftige stoffen. Daarbij wordt vooral geke ken naar organische peroxide. Deze gevaarlijke stof, die wordt gemaakt voor het vervaardigen van plastic, zat in een van de containers. De kans is groot dat tientallen zakken in de Noordzee zijn beland. In Nederland onderzoekt Wa- geningen Marine Research in Den Helder dode zeekoeten die zijn ge vonden op Nederlandse stranden. Zeevogelexpert Mardik Leopold vertelt dat hij er nog niet 100 pro- cent van overtuigd is dat gif uit de MSC Zoe verantwoordelijk is voor de dood van minstens 20.000 zeekoeten. ,,Wij gaan morgen bij de faculteit Diergeneeskunde in Utrecht honderd dode zeekoeten binnenstebuiten keren. We onder zoeken onder meer of de vogels toxische stoffen bij zich dragen. Veel vogels die in het Waddenge bied worden aangetroffen, zijn erg vermagerd. Ze konden dus niet meer eten. Dat kan met gif te ma ken hebben, want dan kunnen ze op een gegeven moment niet meer eten. Maar er kan ook sprake zijn van te weinig voedsel voor de po pulatie.'' woensdag 13 februari 2019 DEN HAAG Het Noorse Nobelcomité heeft 304 voordrachten binnengekregen van kandi daten voor de Nobelprijs voor de Vrede van dit jaar. LONDEN BARBIE IN EEN ROLSTOEL Barbiepoppen zijn vanaf dit najaar ook te koop in versies die in een rolstoel zitten of een beenprothese hebben. ,,Er is al jarenlang vraag naar", meldt Kim Culmone, hoofd ontwerp bij ontwerper Mattel. Voor de ontwikkeling werkt het bedrijf samen met de Universiteit van Californië. foto mattel DEN HAAG Nederland telt iets minder leden van een politieke partij dan een jaar gele den. Op 1 januari 2019 waren iets meer dan 315.000 mensen lid van een partij. Een jaar eer der waren dat er nog ruim 317.000. Grootste stijger is Forum voor Demo cratie, net als het jaar ervoor. De par tij van Thierry Bau- det is in ledental nu de vierde partij van Nederland. GRONINGEN Comité Dieren- noodhulp wil dat de rechter in Gronin gen het dagenlang opsluiten van een haan in een mast tijdens Kallemooi op Schiermonnik oog verbiedt, omdat het dierenmishan deling is. SYDNEY De politie in Pa- poea-Nieuw-Guinea is op zoek naar bijna driehonderd auto's die werden gebruikt om gasten rond te rijden tij dens een economi sche top vorig jaar. De auto's zijn voor het grootste deel niet teruggebracht. Het land schafte ook Maserati's en Bentley's aan, maar vooral voertuigen van minder flam boyante merken zijn verdwenen. Rutte spreekt, nu Peter Winterman Den Haag Een virus is niet de oorzaak van het sterven van duizenden zee koeten in de Waddenzee. Dat blijkt uit onderzoek van de voed sel- en warenautoriteit in de Duitse deelstaat Niedersachsen. Sanne Schelfaut Den Helder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4