LEZERS HELPEN LEZERS II TA 9 Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze oproepjes. En is het gelukt om het gevraagde te bemachtigen? Vandaag: schelpenliefhebber Jan Reindersma (68) uit Zierikzee. de Nederlandse Malacologische Vereniging. „Schelpen zijn (op in secten na) de grootste diersoort ter wereld. Er zijn zo'n 120.000 ver schillende weekdieren. De ver scheidenheid aan vormen en kleu ren is prachtig. Al moet ik zeggen dat er tussen de vijf verhuisdozen die ik nog moet uitzoeken, ook Mijn kleine schelpenmuseum gaatgeen Rijksmuseum worden, hoor veel meuk zit. Niet iedere schelp heeft waarde. Ik heb ook eens bij de Praxis zo'n netje met schelpen voor toeristen gekocht. Groeten uit Zeeland, stond erop. In het netje zaten schelpen uit de Filipij- nen." Rond Pasen krijgt Zierik- zee zijn eigen schelpen museumpje. Aan de Lange Nobelstraat toont Jan Reindersma dan voor iedereen gratis zijn collectie weekdieren. Via een oproep in deze krant vult hij zijn selectie aan. ,,Achter elke verzameling zit een verhaal." Vijftien reacties kreeg Rein- dersma binnen op zijn oproep. Dat had hij niet verwacht. Een weekje later zette hij daarom nog eens een bedankje in dezelfde rubriek. ,,Er waren oudere mensen zonder in ternet die mijn naam opzochten in het telefoonboek. Bent u de schel- penmeneer uit de krant, vroegen ze. Hadden ze een verzameling liggen. Mooi om te zien. Het gaat de mensen die reageren ook om het verhaal erachter. Zo vertelde een 87-jarige vrouw uit Goes dat ze blij was dat de schelpen, die ze samen met haar man 25 jaar had lopen zoeken, een goede bestem- ming krijgen. Uit Westkapelle kwamen foto's binnen van mooie schelpen. Ook van de meest voor komende schelpen." De gepensioneerde Reindersma krijgt het druk met bezoekjes af leggen. Zo leerde hij in Zierikzee nieuwe mensen kennen, ging hij al op pad naar Middelburg voor schelpen en bezoekt hij over en kele weken een schelpenbeurs in Parijs. ,,Mijn kleine schelpenmu seum gaat geen Rijksmuseum worden, hoor. Wees niet bang", lacht Reindersma. In de vitrine van zijn monumentale woning aan de Lange Nobelstraat liggen al langer schelpen. „Toeristen bellen soms aan met de vraag of ze mo gen kijken. Waarom niet? Kinde ren kunnen in een grote bak schel pen graaien. Voorheen diende de ruimte als atelier en galerie voor de vrouw van Jan. Ze hield er ook cursussen keramiek. Jans vrouw was het ook die de liefde voor schelpen aanwakkerde. Zij gaf hem in Vlissingen een en cyclopedie van Rykel de Bruyne. Jan, vroeger aannemer en in zijn laatste werkzame jaren onder- houdsman op een bungalowpark op Westerschouwen, werd lid van woensdag 13 februari 2019 Jan Reindersma toont een deel van zijn schelpencollectie. „Toeristen bellen soms aan met de vraag of ze mogen kijken." fotos dirkjan gjeltema Niet elke schelp heeft waarde -Jan Reindersma Gerrit van Loon Het oproepje: Schelpenverzamelaar vraagt schelpen voor te beginnen klein Schelpenmusem in Zierikzee. Ik kom ze graag ophalen, bij ver zenden worden de kosten uiter aard vergoed. J.P Reindersma, Zierikzee, plantinus@wxs.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41