II Loslaete 8 ZEELAND Mogelijk blijft het in juni toch niet helemaal stil in de stad 'Ook in de regio moet de zorg op orde zijn' Streektaal DEN HAAG Het zorgaanbod in de regio staat steeds verder onder druk. Het Zeeuwse Tweede Ka merlid Joba van den Berg (CDA) wil het tij proberen te keren en heeft daarom een initiatiefnota ingediend. ,,We betalen allemaal dezelfde ziektekostenpremie", zegt Van den Berg. ,,Het kan niet zo zijn dat je straks twee soorten zorg hebt, omdat je toevallig op een andere locatie zit. Dat het soms anders georganiseerd wordt, is wel denkbaar. Maar dan moet je regio's er ook de mogelijkheden voor bieden." Aanleiding voor de initiatief nota is de reeks negatieve berich ten over de sluiting van zieken huisafdelingen (en zelfs hele zie kenhuizen), nachtapotheken en spoedeisende hulpposten. Dat proces moet worden gestopt, vindt Van den Berg. ,,Zorg moet voor iedereen be- schikbaar, be taalbaar en bereikbaar zijn. Ook in de re gio." Zij doet acht voorstel len, zoals het in kaart brengen van zo wel de zorgbehoefte als het -aan bod in elke regio, het opzetten van zorgtafels en het meer be trekken van regionale overheden en patiëntenverenigingen bij de inrichting van de zorg. Zeeland doet het zeker niet slecht, mede dankzij het werk van de Commissie Toe komstige Zorg. Maar de situatie en inzichten veranderen con tinu, zegt Van den Berg. ,,Die commissie is een heel goed ini tiatief geweest, maar na een paar jaar moet je dat werk herijken. Het zou een voortdurend proces moeten zijn." Zij wijst er ook op dat Zorg- Saam recent werd uitgeroepen tot beste streekziekenhuis van het land en goede scoorde op het gebied van digitale beveiliging. ,,Zorg in de regio kan dus van een heel goed niveau zijn. Soms zelfs beter dan op andere plekken." Sheila van Doorsselaer Guido van der Heijden Terneuzen Het was Frank 'de neger' Koulen die Porgy en Bess in Terneuzen groot maakte en de jazz naar de havenstad haalde. Koulen, zelf trompettist, in troduceerde tijdens de Braderie de New Orleans Streetparade als eerste in Nederland. Vanaf dat moment was de streetparade een niet weg te denken evenement in Terneuzen, later uitgebreid met optredens van (internationale) artiesten op podia door heel de stad en in horecazaken, waaronder Porgy en Bess zelf. Maja Lemmen, hét gezicht van Porgy, is te beduusd om op het nieuws van de afgelasting te reage ren. ,,Sorry, het raakt me te veel", is het enige wat ze uit kan brengen. Ook de Terneuzense horeca heeft behoorlijk wat om over na te den ken. ,,Heel triest", zegt André Snap De Ameri kaanse trom pettist Chet Baker (1922 1988) speelt in Porgy en Bess tijdens het Schelde Jazz festival in 1985 de sterren van de hemel. foto Zelf denk ik dat we in juni tóch de straat op gaan. Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan -Edwin Lauret, NO Longfield Jazzcrackers van café Du Commerce. ,,Ik denk dat het goed is dat we als Terneu- zense kroegbazen de koppen eens bij elkaar steken en misschien zelf iets kunnen organiseren, niet onder de noemer ZeelandJazz, maar spontaan, zodat het dan toch niet stil is in de stad." De leden van de NO Longfield Jazz- crackers uit Terneuzen hopen dit van harte. De jazzband bestaat vol gend jaar veertig jaar. ,,In die tijd hebben we dan slechts twee keer niet meegedaan aan het Jazzfesti val", zegt Edwin Lauret van de band. ,,De organisatie van het festi val was altijd goed geregeld. We ho pen van harte dat het volgend jaar weer goedkomt. Zelf denk ik dat we in juni tóch de straat op gaan. Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan." Sinds 2016 bundelden Middel burg en Terneuzen de krachten en was ZeelandJazz geboren. Hans Zuiderbaan, vice-voorzitter van ZeelandJazz, noemt het afgelasten van het jazzfestival goed zeeman schap. ,,Je moet weten wanneer je zeil moet minderen of de haven moet opzoeken. Op een budget dat mank loopt, zou het doormodderen zijn. Ik heb goede hoop dat het he lemaal goed gaat komen. De urgen tie om het na een jaar uitstel weer beter te doen, wordt groter." Door het samengaan van Terneu- zen en Middelburg kreeg het festi val organisatorisch niet meer arm slag. Zuiderbaan: ,,We hadden een vrij klein bestuur in Middelburg. In Terneuzen hebben we Porgy en Bess, maar daar houdt ook niet ie dereen zich met jazz bezig. We lo pen tegen probleem aan waar zo veel clubs mee te maken hebben: vergrijzing en weinig mensen voor een bestuur." Gedeputeerde Ben de Reu kon digde gisteren aan dat de provincie wil helpen om een jazzevenement in stand te houden. Zuiderbaan is verrast door het aanbod van De Reu. ,,Ik heb wel contact met hem gehad. Hij zei dat hij teleurgesteld was en vroeg of we het toch door konden laten gaan." De gedeputeerde stelt een moge lijke samenwerking voor met Zee land Theaters, de Zeeuwse Con certzaal en Muziekpodium Zee land. Zuiderbaan: ,,Dit is nieuws voor me, maar als die partijen ons daarbij de helpende hand bieden, zijn we wel een eind verder." Wat wone wulder toch in 'n mooi stik van Nederland in wat bin d'r vee aordihe maansen. Bie mien op 't durp is t'r nog vee sociaols te maarken. Nie dat de Renissenaers achter de raemen zitte te gluren, zo van: wat doet dat maans noe? Wae zou ze naer toe gae? Gaet ze naer de bejaerdensoos? Neênt, m3 ze dienke wè: ik bure 3 zo lank nie ezie, ze z3 toch nie ziek weze? Lae'k m3 's gae kieke. In ik dienke dat 't in de meêste plekken van Zeêland zo is. 't Platteland ei ier iets, wat of ze in de randstad nie mi kenne. Ik g'loave nie dat 'r op ons ei- land eêne twi weken dood in z'n uus kan laahe vo dat 't ondekt oort. 't Is zaalfs zo aarg, dat vee bekenden d'r eihe om mien bezurgd maeke. Dan wil je op 'n feêsje graeg 'n portje drienke in dan oor je zaahe: is dat wè goed vo joe mit aol die medecienen? Dienkt'r om, dat waark verkeerd, o. Doe ik suker in mien thee of koffie, dan oort 'r schaarp ekeke of 't nie te vee is. In de vrouwe van mien zeit bienae daehelijks d3'k tevee zout ge- bruke. Dae bin ik twint wè an ge woon erocht. Ik dienke wè dat ze stiekem minder zout in 't eten doet, dust dan strooi ik wi wat meer, mit 't gevaer, dat ze d'r nog minder in doet. Goed, dat is dan nog wat wulder zaalf doe. M'n mekaore nog nie los'elaete om 't zout. M3 noe vind'ik dat ze de leste tied in de media gae overdrieve. julder dat nog nie emorke? Jao, me bin d'r 3 an gewoon, dat ze over zovee etenswaeren wat nehatiefs eschreven dat je gae dienke: zou ik nog wè kunne ete? Is t'r eihenlijk nog wè iets wat of nie slecht vo mien is? M3 't oor nog aarher. Ik noe 3 verscheie keren de meênieng oore verkondihe, dat ons te vee bezitte. In bezit, daer oor je aarmer van, beweert de opruumgoe- roe. A je gelokkig wil weze, mot je ao- les wat of je nie trek noodig eit ge woon loslaete. Wat staet'r op de schouwe? Ei je dat wè noodig? Nie? Weg gooie. In zo mot je dan dühae, tot je bienae niks mi bezit in dan bin je eêl content. Dat is netuurlijk groote gekkig'eid, eêmae van de zotte. Wulder 3 moeite as m'n boe ken weg gee vo de Renissedag of de boekenmart van de kaarke. M3 vee aarher oort 't as wulder de souvenirs zouwe motte weg gee die m'n van onze reizen mee'ebrocht De kae- mer staet'r vol mee, de muren bin d'r vol van. Dae zitte aomè erinnerien- gen an. In die koestere m'n. In zo lank as wulder die kunne koestere motte m'n dat doe. Aalke keer as wulder zo'n dienk vastpakke of d'r wi 's goed naer kieke gae die erinneriengen glanze. Neênt maansen, nie loslaete, o, "ontspullen" maek je aarmer. woensdag 13 februari 2019 Terneuzen treurt om afgelasten ZeelandJazz Voor het eerst sinds 1967 zal het in juni waarschijnlijk stil zijn in Terneuzen. Geen vrolijke dixie land in de straten; de podia van Porgy, Graanbeurs en Markt blij ven leeg. Het afgelasten van ZeelandJazz zorgt voor verdrie tige reacties. ADDY MEESTERS Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40