NIEUWS 3 Experts voorspellen sluiting 100 speelgoedwinkels en een massaontslag Ik kom er regelmatig, maar zie zelden een goede aanbieding vb. 2- IN DE ZON LENTEDAG Winkelketen Intertoys heeft uitstel van betaling aangevraagd. Wie zocht naar het goedkoopste speelgoed, kwam zelden uit bij de speelgoedketen. Eer is ook kritiek op eigenaar Alteri Investors. Sluiting van minstens honderd van de vierhonderd winkels, plus een massa ontslag. Daar zal een eventueel faillis sement van speelgoedketen Intertoys toe leiden, verwachten retailexperts. Nederlands grootste speelgoedketen kan niet langer op tegen de concurren tie van onder meer internet. De omzetten in de speelgoed branche kelderen al jaren. „Speelgoed koop je voordelig online bij Bol.com en Amazon of bij discounters zoals Action, Kruidvat en Flying Tiger'', zegt marketingdeskundige Paul Moers. In middels wordt al 48 procent van het speelgoed online gekocht, becijferde ABN Amro afgelopen oktober. Marketingprofessor Kitty Koele- meijer van zakenuniversiteit Nyen- rode wijst er op dat kinderen steeds vroeger een smartphone bezitten en daarop gamen. ,,Dat is omzet die niet naar zaken als Intertoys gaat.'' Speel goed is bovendien een zeer transpa rante branche ,,Op internet valt een voudig te zien waar een item het goed koopst is. Dat koop je dan op die plek.'' Intertoys is zelden die voordelige plek, vult retailexpert Rupert Parker Brady aan. ,,Ik kom er regelmatig, maar zie zelden aantrekkelijke aanbiedin gen. Dat is een probleem nu grote spe lers wél op prijs concurreren.'' Lokken Ondanks alle logische verklaringen zijn de experts kritisch op eigenaar Alteri Investors, dat de vierhonderd Intertoys-vestigingen eind 2017 voor een onbekend bedrag overnam van Blokker. ,,Welke investeringen heb ben zij nou in de winkels gedaan?'' vraagt Moers zich af. ,,Het is sinds de aankoop stil geweest, ik heb geen re clamecampagne gezien. Er is alleen geld met speelgoed te verdienen als je het publiek naar je toe weet te lokken. Je moet drones zien vliegen, een lego kasteel kunnen voelen. Een beetje zo als bij Harrods in Londen.'' Hij wijst er verder op dat Intertoys lange tijd nau welijks werk maakte van de online webshop, in zijn ogen een doodzonde van het bedrijf. Koelemeijer vermoedt dat eigenaar Alteri is overvallen door het tempo waarmee de omzet van Intertoys ach teruit holde. ,,Ze hebben afgelopen jaar geen winkels gesloten en dachten wellicht dat ze meer tijd hadden.'' De marketingprof ziet de surséance als tactiek om op zo voordelig moge lijke manier een doorstart te kunnen maken. ,,Winkels sluiten zonder uit stel van betaling is heel duur, je moet dan jarenlange huurcontracten afko pen. Dat kan na deze stap veel gemak kelijker en goedkoper. Ik verwacht dat zeker honderd van de vierhonderd winkels zullen sluiten.'' Daarbij ko men veel van de 3200 medewerkers zonder werk te zitten. Moers denkt hetzelfde. ,,Dit gaat een enorm bloedbad worden. De beta lingsuitstel is hun enige uitweg. Alteri hoopt op een herstructurering.'' De deskundige verwacht dat daarbij al leen de winkels in grote(re) gemeen ten overblijven. ,,Die zijn nog rendabel te houden. Ze moeten er dan wel in in vesteren.'' Inspiratie Koelemeijer ziet wel degelijk toe komst voor de fysieke speelgoedwin kels. ,,De online omzetten goeien on getwijfeld nog naar 50 of 60 procent van het totaal, maar winkels blijven nodig om inspiratie op te doen en ook om spullen retour te brengen.'' Fy sieke speelgoedwinkels groeiden het laatst in 2008, stelden economen van ABN Amro afgelopen oktober in een rapport over de speelgoedbranche. Intertoys bestaat sinds 1976. Volgens ceo Roland Armbruster was er geen ander besluit mogelijk dan het aanvra gen van surséance. ,,Met de halvering van de speelgoedwinkelverkoop in tien jaar moeten we nu moeilijke be slissingen nemen.'' Vakbondsbestuurder Martijn den Heijer van CNV is niet verrast. Wel vindt hij het raar dat investeerder Alteri al na veertien maanden de stek ker uit Intertoys lijkt te trekken. Daar bij wijst hij ook op het uitstel van be taling, een constructie die volgens hem niet per se nodig is bij een reor ganisatie. woensdag 13 februari 2019 ^^oeRsftaowVeJfc -p '^SöodyTftbtis. f, j^MpaXyt WcBj^Ws 6 Heerlijk, een biertje drinken in de zon. Een frisdrankje kan natuurlijk ook. Deze mannen in Rotterdam nemen het ervan, op de eerste echt lenteachtige dag van het jaar. Ze kunnen de komende dagen nog genoeg genieten, en dan kan mis schien die winterjas ook wel uit. Want het kwik gaat overdag stijgen. De tem peratuur wordt flink hoger dan de 5 gra den die normaal is voor deze tijd van het jaar. Door een hogedrukgebied wordt het vanaf morgen zonnig en stroomt er warme lucht het land binnen. Daardoor kan het wel 12 tot 16 graden worden en op een enkele plek misschien nog wel warmer. Het mooie weer is extra genie ten na het afgelopen weekend vol wind en regen. Of de winterjas echt al de kast in kan, kunnen de weerkundigen niet ga randeren. foto frank de roo Rol Intertoys raakt uitgespeeld David Bremmer Amsterdam —Rupert Parker Brady, retailexpert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3