Essentaksterfte leidt tot kaalslag aan kust 'Zeeuwse Lagune terecht afgewezen' 266mensen verkiesbaar Triloog beslist 4 VISSERSPROTEST PULSKOR CDA heeft de langste kandidaten lijst voor de verkiezingen van woensdag 20 maart, met het maxi male aantal van 50 mensen. Ook Waterschapspartij Zeeuws-Vlaan- deren (43) en Partij voor Zeeland (42) hebben veel kandidaten. De lijst van Algemene Waterschaps partij Zeeland is het kortst, met ne gen mensen. De leeftijden van de kandidaten lopen uiteen van 23 tot 83. De jongste is Jos van Ginneken (CDA). Rienus Mol (CDA) is de oudste In 2015 was slechts 16 procent van de kandidaten vrouw. Dat is iets gestegen, maar nog altijd is de vrouwelijke inbreng gering: 19 procent. PvdA en de Algemene Waterschapspartij doen het nog het best. Bij hen bestaat een derde uit vrouwen. De meeste kandidaten komen uit Zeeuws-Vlaanderen: 95 van de 266. Dat komt neer op 36 procent, terwijl 28 procent van de Zeeuwen er woont. Het grote aandeel is vooral het gevolg van de deelname van Waterschapspartij Zeeuws- Vlaanderen, maar ook CDA heeft veel mensen uit het gebied. Walcheren is met 20 procent sterk ondervertegenwoordigd, hoewel 50PLUS en Water Natuur lijk naar verhouding juist veel Walcherse kandidaten hebben. Partij voor Zeeland en VVD heb ben vooral op de Bevelanden gere kruteerd. Bij SGP woont een kwart van de mensen op Tholen. Krabbendijke Maar liefst 9 kandidaten - van wie 5 van de Partij voor Zeeland - ko men uit Krabbendijke. Ook plaat sen als Hansweert (4 kandidaten), Oosterland (4), Vogelwaarde (5) en Wemeldinge (5) zijn, afgezet tegen het aantal inwoners, goed verte genwoordigd. De grootste plaatsen zónder kandidaten zijn Koude- kerke, Kloetinge, Sluiskil en IJzen- dijke. De leeftijden van de kandi daten lopen uiteen van 23 tot 83. De jongste is Jos van Ginneken (CDA). Rienus Mol (CDA) is de oudste. De verkiezingen van 20 maart gaan over 23 van de 30 zetels (de andere 7 zijn bestemd voor de ver tegenwoordigers van de boeren, bedrijven en natuurterreinbeheer ders). De kans op grote verschui vingen is klein. Als de zetelverde ling gelijk blijft, keren 19 van de 23 zittende bestuurders terug. De waterschapsverkiezingen zijn tegelijk met die voor Provinci ale Staten. Van de 266 mensen die bij het waterschap op de lijst staan, doen er 115 ook mee bij de provin cie. Het gaat onder meer om veel raadsleden, wethouders en andere bekende namen, die doorgaans niet daadwerkelijk beschikbaar zijn. VLISSINGEN Staatsbosbeheer gaat vanaf volgende week grote aantallen bomen verwijderen in de kuststrook tussen Zoutelande en Vlissingen. Het gaat om zieke en dode essen, aangetast door de essentaksterfte. Volgens boswach ter Karel Leeftink is sprake van 'een zeer ingrijpende operatie'. ,,Op termijn is weliswaar herplant voorzien, maar het landschap zal hoe dan ook ingrijpend verande ren." Alle essen in de terreinen van Staatsbosbeheer zijn op de schim melziekte bekeken en bij een groot aantal is vastgesteld, dat de bomen dusdanig aangetast zijn dat ze moeten worden verwijderd. Dat gebeurt vooral vanwege het veilig heidsrisico. Het gaat daarbij om bomen langs wegen en paden en aan grenzen van percelen, die nu of op korte termijn gevaar (gaan) op leveren. Aangetaste essen die die per in het bos staan worden ge spaard. Er wordt gewerkt tot aan het broedseizoen, dat 15 maart be gint. Leeftink schat dat zo'n dui zend bomen gerooid worden. ,,Je gaat echt gaten zien." Daarna vinden er nog wat aan vullende werkzaamheden plaats, zoals het weer op orde brengen van de paden. Door de werkzaamhe den zullen bepaalde delen van de bossen tijdelijk voor het publiek worden afgesloten. Het gaat ook om zijn toekomst. Daarom hoefde Pieter de Nooijer gisteren niet naar school maar mocht hij met zijn moeder Maartje mee naar Den Haag. Naar de Tweede Kamer, waar honderden vissers, hun familieleden en andere sympathisanten in de Tweede Kamer kwamen luisteren naar vragen over het dreigende verbod op het elektrisch vissen. Pieters vader zit op zee. Hij is op de Vlissingen 27 'Jeanet Maartje' in de zuidelijke Noordzee met de pulskor aan het werk. ,,Dus gaan wij voor hem", zegt Maartje. Het is een zenuwslopende week voor de vissers. Vandaag wordt ver van zee beslist over de toekomst van de pulsvisserij. De VLI27 is een van de achttien Zeeuwse kotters die de pulstechniek gebruiken. Een wetenschappelijk bewezen duurzame, milieuvriendelijke, energiezuinige manier van vissen, zeggen de Nederlandse vissers en de Nederlandse regering. Maar buiten onze landsgrenzen bleek Mijn hele familie zit in de visserij. Maar voor de zekerheid heb ik toch ook maar mijn koopvaardijpapieren gehaald men gevoelig voor de vanuit Parijs gedirigeerde campagne die elek trisch vissen neerzet als een ecolo gische ramp. Een verbod wordt voor de vissers in elk geval een economische strop. Sommigen denken er hardop over na om dan maar helemaal te stoppen. 'Klimaatspijbelen' In een allerlaatste poging hun zaak onder de aandacht te brengen zijn de vissers, na een oproep van hun actiegroep EMK (Eendracht Maakt Kracht), in Den Haag. Urk is goed vertegenwoordigd. Vanwege bid dag ligt de Urker kottervloot in de haven. Uit Zeeland zijn het vooral familieleden en leerlingen van de visserijschool uit Vlissingen die 's ochtends bij de vismijn in de bus zijn gestapt. ,,Ja, ja. Dit is pas echt klimaatspijbelen", grappen ze. Perres Grootjans uit Arnemuiden is net begonnen aan de visserijs- chool. Niek Marijs is bijna klaar. Ze willen het liefst visserman wor den. ,,Je bent ermee opgegroeid. Mijn hele familie zit in de visserij. Maar voor de zekerheid heb ik toch ook maar mijn koopvaardijpapie- ren gehaald", zegt Niek. Ook Per- res wedt niet op één paard. Hij kijkt eveneens met een schuin oog naar de koopvaardij, mocht de weg naar de visserij worden afgesne den. De leerlingen van de visserij- school balen van het dreigende verbod op de puls. ,,Ja, de Fransen hebben het goed gedaan", zegt Willem Adriaansens Wissenkerke De rechtbank verklaarde het beroep van de Zeeuwse Lagune tegen de ge meente Noord-Beveland onge grond. Wethouder Adrie van der Maas is daar zeer blij mee. ,,In het beroep stond de vraag van Zeeuwse Lagune centraal of de raad gerech- tigd was om nee te zeggen tegen het plan. De rechtbank oordeelde dat de raad in haar eigenstandige bevoegd heid gerechtigd was om er nee tegen te zeggen." De rechtbank oordeelde dat de raad gerechtigd was om er nee tegen te zeggen In twee gemeenteraadsvergade ringen in november en december 2016 werd er gestemd over de Zeeuwse Lagune. De plannen voor vier eilanden met hotelappar tementen, recreatieappartementen en recreatiewoningen in het Veerse Meer werden in december una niem weggestemd. Terwijl in de vergadering daarvoor (novem ber) de stemming, door afwezigheid van één van de dertien raadsleden, nog op zes tegen zes was blijven ste ken. Initiatiefnemer Marco Doele- man probeerde via de rechter alsnog zijn gelijk te krijgen. Die heeft voor hem nu ongunstig besloten. Van der Maas: ,,De rechtbank heeft de raad gelijk gegeven in haar afwegingen én in haar overwegingen om te ko men tot een negatief advies. Als het aan ons ligt was dit de laatste stap." Maar dat is het dus niet. Doeleman gaat in hoger beroep. Daarnaast loopt nog een andere zaak van de Zeeuwse Lagune. Omdat die zaak nog onder de rechter is, wil Doele- man daarover nog niks zeggen. woensdag 13 februari 2019 GO Kandidaten te over voor waterschap Maar liefst 266 mensen maken kans op een plek in het Zeeuwse waterschapsbestuur. Dat zijn er 63 meer dan vier jaar geleden, terwijl het aantal deel nemende partijen gelijk is ge bleven (10). Rolf Bosboom Middelburg Kan Pieter nog visser worden? Theo Giele Den Haag - Niek Marijs, student Visserij is een EU-kwestie bij uitstek. De lidstaten spreken onderling af wie waar, hoeveel en hoe vis gevangen mag worden in elkaars wateren. Dat 'hoe' wordt bepaald in een verordening. Je mag bijvoor beeld niet met explosieven vissen. Ook elektriciteit is ver boden in de oude verordening die op 1 januari afliep. Neder landse vissers kregen, in over leg met de EU, 84 ontheffin gen op dat verbod zodat ze de pulstechniek konden toe passen. De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EU, wilde in de nieuwe verordening pulsvisserij onder bepaalde voorwaarden toe staan. Het Europees Parle ment stak daar vorig jaar een stokje voor. Een grote meer derheid stemde voor een to taalverbod. Derde partij is de raad van Europese visserijmi nisters. Naar verluidt zou die in meerderheid de pulsvisserij willen verbieden met ingang van 2022. De drie Europese instellingen proberen in een zogenaamde triloog vandaag tot een besluit te komen. Een eerdere poging mislukte. Marco Doeleman van de Zeeuwse Lagune legt zich niet neer bij de beslissing van de rechter. Die besloot onlangs dat de gemeente Noord-Beveland gerechtigd was om de plannen van de Zeeuwse Lagune af te wijzen. De gemeente hoeft daarom geen schadevergoeding te betalen. Doeleman gaat in hoger beroep. -Adrie van der Maas, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36