Grote Kerk in Veere krijgt 7,5 ton Geen andere plek voor mestvergister ZEELAND 3 Tweelingmama's komen in het Klok'uus in 's Heer Arendskerke voor het eerst in levende lijve bijeen. 'Ik wist opeens dat ik dit heel graag wilde.' De 'tweelingdate' is het gevolg van een oproepje op de facebookgroep Tweeling Mama's. Daar komen, de naam zegt het al, moeders van twee lingen digitaal samen. ,,Eerst hadden we met een klein clubje afgesproken, maar steeds meer mensen gaven aan dat ze ook wel meewilden", zegt An drea Goudzwaard uit Sluiskil. Inmid dels komen veertien tweelingen uit Zeeland en andere delen van Neder land naar 's-Heer Arendskerke. En zo wordt het voor veel tweelingmoeders meteen de eerste keer dat ze elkaar in levende lijve ontmoeten. De faceboekgroep bestaat inmiddels een aantal jaar en heeft ruim zesdui zend leden. ,,Er worden heel veel in formatie en tips uitgewisseld, bijvoor beeld over voeden", zegt Goud zwaard, zelf moeder van de twee-eiige Als we met z'n allen in bed liggen te kroelen, vergeet je alle stress ,,Dit is prachtig, echt geweldig", zei Karla Peijs, voorzitter van de raad van toezicht van de Grote Kerk. ,,Nu kunnen we van de kant af roeien." De Grote Kerk had 940.000 euro aangevraagd, ongeveer de helft van het bedrag dat nodig is om het mo numentale gebouw in te richten als nationaal kunst- en cultuurpo dium. Op dit moment wordt in de kerk vloerverwarming aange- bracht, op kosten van de eigenaar, de Stichting Monumenten Bezit. Peijs geeft aan dat nu investerin gen mogelijk zijn in licht en geluid. ,,Zorgen dat je een echt theater hebt." De eerste muziekvoorstellingen vinden plaats op 18 en 19 mei, met medewerking van Amsterdam Sinfonietta. Het idee is dat in de kerk evene menten worden georganiseerd met Zeeuwse, nationale en inter nationale partners uit diverse cul turele disciplines, zoals FOAM, EYE, het Nationaal Ballet, Film by the Sea, het Centrum voor Beel dende Kunst Zeeland en Erfgoed Zeeland. Daarnaast kunnen bezoe kers straks de geschiedenis van de kerk en de omgeving beleven via verhalen die op innovatieve ma- nieren worden verteld en uitge beeld. Een stadscurator gaat zor gen dat ook lokale initiatieven hun plek vinden in de kerk. Zeeuws Museum Behalve aan de Grote Kerk in Veere is gistermiddag ook geld toege kend aan het Zeeuws Museum in Middelburg: 2 ton. Sinds 2008 on dersteunt de BankGiro Loterij het museum elk jaar met dit bedrag. Vorige week kreeg het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen 400.000 euro van de BankGiro Lo terij voor een ingrijpende verbou wing. En vorig jaar was het prijs bij het Watersnoodmuseum in Ouwerk- erk. Dat ontving toen 600.000 euro voor een nieuwe tentoonstel ling over de Ramp. De provincie, de gemeente Rei- merswaal en energiebedrijf Engie hebben geen alternatieve locatie gevonden voor de mestvergister in de Bathpolder bij Rilland. Ze gaan wel alle betrokkenen uitno digen om te praten over maatre gelen tegen stankoverlast en een betere verkeersafwikkeling. De paprika- en veldslakweker in de buurt vrezen besmetting van hun gewassen en omwonen den zijn bang voor stankoverlast en hinder van vrachtwagens. Omdat de discussie harder wordt, heeft de provincie zich op- geworpen als bemiddelaar. Aan vankelijk werd nog gekeken naar een andere locatie voor de biover- gister, maar dat is 'lastig, zo niet onmogelijk', zei gedeputeerde Ben de Reu gisteren. Volgens hem zijn er voor de provincie noch voor de gemeente mogelijkheden om Engie een vergunning te wei geren. Onder leiding van een onaf hankelijke voorzitter, naar wie nog wordt gezocht, moet nu een gesprek plaatsvinden tussen En- gie, provincie, gemeente, actie voerders en omwonenden. Dat gaat over mogelijke stank, ver keersmaatregelen en gevolgde procedures. nog een tweeling was geboren kwam ze kijken en zo hebben we elkaar leren kennen." De zonen Goudzwaard en de dochters van Lafertin kunnen het ook goed met elkaar vinden. ,,We heb ben al een foto dat ze kusjes aan elkaar geven, dus wie weet", lacht Goud zwaard. Samantha Lafertin (32) is ook moe der van een twee-eiige tweeling, Hai- ley en Jaylinn van 4. ,,De facebook- groep geeft me veel steun. Voor alle soorten vragen over de tweeling kan ik er terecht. Hoe doen jullie iets, is het normaal wanneer dit gebeurt?" Naast tips vond Lafertin er ook vrienden. ,,Met een aantal moeders uit de groep ben ik heel close. We spreken vaak af, met of zonder de baby's. Maar we zijn nog nooit met zoveel moeders en kin deren geweest als op 23 februari. jongenstweeling Bryan en Mike van vierenhalf. ,,Want zeker in het begin kom je handen tekort." Zeker in het Hartjes Goudzwaard vindt het zelf 'super bij zonder' om een tweelingmoeder te zijn. „Iedereen vraagt altijd of het niet heel druk is, maar ik weet niet an ders", lacht ze. Goudzwaard schrok naar eigen zeggen niet toen tijdens de zwangerschap niet een, maar twee hartjes bleken te kloppen in haar buik. „Mijn man zei altijd voor de grap: we krijgen een tweeling. En toen het bij de echo echt zo bleek te zijn, zei hij 'zie je wel'." Bryan en Mike kunnen het volgens hun moeder erg goed met elkaar vinden. „Ze zitten bij elkaar in de klas, maar wel in aparte groepjes. Ze hebben dus ook hun eigen vriendjes." Allebei haar zoons zijn gek op echte 'jongens dingen' zoals auto's en buiten spelen. „Maar waar Mike veel van snoep en koek houdt, is Bryan veel meer van groente en fruit", lacht Goud zwaard. Een van de moeders die naar de tweelingdate komt is in elk geval al een bekend gezicht voor Goud zwaard: Samantha Lafertin. „We zijn allebei in hetzelfde ziekenhuis bevallen. Toen zij hoorde dat er begin kom je handen tekort Het is super om dat met elkaar te doen." Deugnietjes Het hebben van een een tweeling gaat volgens Lafertin niet altijd van een leien dakje. ,,Je moet vaak aanpoten: het verdelen van de aandacht is moei lijk. Dat is het sowieso al met een tweeling, maar daarbovenop heb ik samen met mijn man nog twee kinde ren." Bovendien zijn de meisjes niet altijd engeltjes. ,,Hailey en Jaylinn zijn echte deugnietjes. Ze dagen elkaar vaak uit dingen te doen die eigenlijk niet mogen, zoals stiekem rondneu zen in de kamer van hun grote zus", lacht ze. ,,Het is chaotisch, maar heel erg bijzonder. Als we met z'n allen in bed liggen te kroelen, vergeet je alle stress." Voor Lafertin kwam het resultaat van de echo uit de lucht vallen. „Toen ik hoorde dat ik zwanger was van een tweeling schrok ik. Ik had al een dochter, net als mijn man. 'Hoe gaat dit goed ko men' dacht ik toen. Met een kop vol zorgen ging ik naar bed, maar ik werd wakker als de gelukkigste vrouw op de wereld. Ik wist opeens dat ik dit heel graag wilde. En dat ter wijl we er eigenlijk maar voor eentje gingen", grapt ze. Een volgende twee lingdate staat ook al op de rol; in Twente, om de ma ma's voor wie Zeeland te ver weg is tegemoet te komen. woensdag 13 februari 2019 Dubbel date met tweelingen Luc Oggel en Thomas Clement 's-Heer Arendskerke Wie op zaterdag 23 februari in bin nenspeeltuin Klok'uus in 's-Heer Arendskerke is, krijgt misschien het gevoel dubbel te zien. Niet gek, want er lopen die dag maar liefst veertien tweelingen rond. - Samantha Lafertin, tweelingmama De Grote Kerk in Veere krijgt 750.000 euro van de BankGiro Loterij. Dat is gisteren bekend gemaakt tijdens het Goed Geld Gala in het Scheepvaartmuseum in Amsterdam. Ernst Jan Rozendaal Amsterdam Ernst Jan Rozendaal Rilland - Andrea Mechielsen- Goudzwaard tweelingmama A Andrea Goud zwaard met haar tweeling Bryan (l) en Mike. foto camile SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35