£3 e? Wrange nasmaak Zeeuwse Lagune Provincie wil tóch jazz in Middelburg en Terneuzen Ruzie over openbaar vervoer is bijgelegd Studiedag 2 MOEDERS CLUB Commentaar De onverkwikkelijke nasleep van het project Zeeuwse La gune is bijna voorbij. In de juridische strijd van initiatief nemer Marco Doeleman tegen de gemeente Noord-Be veland komt de bestuursrechter tot het oordeel dat de ge meente in haar recht stond toen zij Doeleman een vergunning weigerde voor nieuwbouw op nieuwe eilandjes bij de Veerse Gatdam. Doeleman had de tijd tegen. In de jarenlange aanloop van het plan veranderden de ideeën over de bescherming van het kustlandschap. Dit is pijnlijk voor deze ondernemer, maar dat valt de gemeente niet te verwijten. De rechter vindt nu dat de gemeente, gegeven de regels en het zich ontwikkelende be leid, geen onjuist of onredelijk besluit heeft genomen. Dit von nis haalt de angel uit verdere procedures. De nasmaak van de Zeeuwse Lagune is zeer wrang. Want er werden grote fouten gemaakt. De gemeente hield de onderne mer veel te lang aan het lijntje en toonde zich buitengewoon weifelachtig. Doeleman op zijn beurt was te lichtzinnig over het risico dat hij met het slepende project liep. De les van de Zeeuwse Lagune is niet dat er helemaal nooit meer gebouwd kan worden aan de kust. De les is, dat de kan sen van eventuele nieuwe projecten veel beter moeten worden afgewogen. Zakelijker, sneller, liefst zonder politieke spelletjes en met aandacht voor maatschappelijke ontwikkelingen. Nieuwe plannen moeten sneller en zakelijker worden afgewogen, liefst zonder politieke spelletjes De provincie wil dat ZeelandJazz dit jaar toch enkele concerten orga niseert. Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, cultuur) heeft de organisatie van het festival uitgenodigd daar voor om tafel te gaan zitten met Zeeland Theaters, de Concertzaal in Middelburg en Muziekpodium Zeeland. Maandag maakte ZeelandJazz, dat het jazzfestival in Terneuzen en Middelburg organiseert, bekend dat door ziekte en geldgebrek in 2019 niks gebeurt. Volgens gedepu teerde De Reu gaat het om een op eenstapeling van pech bij een kwetsbare organisatie. ,,We hebben gevraagd; waar kunnen we mee helpen?" De Reu vindt het eigenlijk niet aanvaardbaar dat 'in het zomerse cultuuraanbod zoiets wegvalt'. Hij denkt dat de Walcherse muziekor ganisaties de helpende hand kun nen toesteken. Via de regio-arran gementen met Middelburg en Ter- neuzen steekt de provincie bijna 40.000 euro in het festival. Er is dus geld om iets te organiseren, bijvoor beeld een concert in Middelburg en in Terneuzen. ,,We gaan met een aantal organisaties praten en het is niet de bedoeling ze alleen maar aan te horen. Er moet dit jaar wel iets gebeuren." ALMANAK Het begon allemaal met een wekker die niet afging. Daarna blèrde dochterlief om sokken die ze per se aan wilde, maar die er gens midden in de megawasberg lagen, weigerde zoonlief zijn ontbijt en trok de baby borden uit de vaatwasser om vervolgens op de grond kapot te smijten. De Vlissingse moeder haalde nog maar eens diep adem en telde af naar het moment dat ze haar kroost op school had afgeleverd. Opgewekt liep ze het school plein op. Goh, zei ze, we zijn de eersten. ,,Nee mama", zuchtte haar zoon. ,,Het is vandaag stu diedag." Geld voor proef om stikstof te winnen uit afvalwater Belgen staken vandaag MIDDELBURG Verhalen in dialect op websites Gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, vervoer) en staatssecretaris Stientje van Veldhoven (D66, In frastructuur en Waterstaat) heb ben de vrede getekend. Ze gaan binnenkort met elkaar om tafel om te praten over de toekomst van het openbaar vervoer in Zeeland. ,,Zou de staatssecretaris weten dat hier ook mensen wonen?", sneerde Van der Maas vorige week vrijdag in de Statencommissie eco nomie, naar aanleiding van de rijksnota over het OV in 2040. Daarop reageerde Van Veldhoven maandag met de vraag of de gede- puteerde wel alle pagina's had ge lezen. Maandagavond hebben ze gebeld en besloten de boel niet te laten escaleren. Gepeperd Het dagelijks provinciebestuur ziet af een gepeperde brief aan Den Haag. Van der Maas: ,,We moeten dit niet met brieven doen maar aan tafel. En we moeten vooral niet katten. Daar schieten we niks mee op." Van Veldhoven heeft Van der Maas uitgenodigd voor een ge sprek over de bereikbaarheid bin nen Zeeland in de toekomst. ,,Daar ga ik graag op in. We moeten op zoek naar nieuwe, vraaggerichte concepten." woensdag 13 februari 2019 Ernst Jan Rozendaal Middelburg ZEELAND8 Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Het bedrijf Colsen BV uit Hulst krijgt 35.000 euro subsidie van de provincie voor een proef om stik stof te winnen uit afval water. Met de nieuwe techniek kan volgens gedepu teerde Jo-Annes de Bat (CDA, economie) 40 pro cent worden bespaard op de verwerking van afval water. Het project van Colsen BV, het Water schap De Brabantse Delta en de Universiteit van Antwerpen werd ge financierd uit de lande lijke Topsector Energie Subsidies, Hernieuwbare Energie. GENT Belgische vakbonden hebben vandaag uitge roepen tot nationale sta kingsdag. De verwach ting is dat het openbaar vervoer met bus en trein zo goed als stil valt, su permarkten, gemeente huizen en scholen geslo ten zijn en de havens van Gent en Antwerpen on bereikbaar zijn. Lande lijke besprekingen tussen vakbonden en werkge versorganisaties over loon- en arbeidsvoor waarden zijn vastgelo pen. De vakbonden eisen onder meer een hogere loonstijging dan de door de werkgevers geboden 0,8 procent. Op de websites van de Zeeuwse Dialectvereni ging en Erfgoed Zee land verschijnen over enige tijd geluidsopna men van verhalen van mensen die geboren zijn rond 1900 in dorpen en stadjes in Zeeuws- Vlaanderen. Het dagelijks provincie bestuur trekt 5000 euro uit om 32 dialectbanden te laten vertalen door de Vlaamse organisatie Va riaties vzw. Ze zijn opge nomen in de periode 1963-1975. Door ze op de websites te zetten kan iedereen straks deze verhalen horen en lezen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34