O TV-show voor minister van gehandicapten 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Quote van de dag INTERVIEW ANDRÉ RIEU Hij wordt dit jaar 70 en als het aan André Rieu ligt komen er nog 50 bij. De violist speelt vanavond in de Arena in Amsterdam zijn lijflied, The Second Waltz, voorafgaand aan het Champions-Leagueduel tussen Ajax en Real Madrid. De geschiedenis herhaalt zich. We hebben allemaal gezien hoe dat eindigt Hoe cliché is het om te zeggen dat je als verwende westerling geraakt bent door een pubermeisje uit een arm land dat de hobbels van het leven neemt zoals ze komen en tevreden is met nagenoeg niks? Ik weet het, heel cliché. En toch is dat wat me gebeurde tijdens Pauw op Sint Maarten maandagavond. Jeroen Pauw, die in zijn talkshowvrije maan den zit, reisde naar het in september 2017 door orkaan Irma verwoeste eiland om met eigen ogen te zien hoe het Nederlandse wederop- bouwgeld is besteed. Of beter gezegd: waarom er na anderhalf jaar nog bijna niks is uitgegeven van die half miljard euro, zoals de Algemene Re kenkamer een tijdje terug bekendmaakte. ging naar een kerkdienst, bezocht een cursus hoe-repareer-ik-mijn-dak van het Rode Kruis, klom zelf eens een ladder op maar reed vooral in een busje het eiland rond om tegenstellingen en problemen in kaart te brengen. Daar waar de toe risten van de grote cruiseschepen arriveren, is de boel weer redelijk hersteld. Maar een paar meter verder is vaak niks gebeurd. Het gevolg van stro perige procedures die corruptie moeten tegen gaan én van een tekort aan aannemers en tim merlui. Dus zitten mensen nog altijd met lek kende daken en krottige woningen, liggen de halfgezonken boten er nog precies zo bij als an derhalf jaar geleden en blijft een oplossing voor de enorme, giftige vuilnisbelt uit. En dan is het nieuwe orkaanseizoen alweer in aantocht. In Nederland hadden we allang en masse in gele hesjes op het Binnenhof gestaan. Maar op Sint Maarten reageren de mensen laconiek en berustend, zonder spoortje cynisme. Liever een goed dak waar ze wat langer op moeten wachten, dan een snel en slecht dak. Dat past natuurlijk naadloos in het trage levensritme op de Cariben. Maar het is ook het vermogen om mee te veren met het leven en zonder klagen door te gaan. Iets dat wij hier langzaam kwijtraken, in ons over- verzekerde en overgereguleerde land waar elk toeval wordt uitgebannen. Dat trof me het meest bij het al eerder ge noemde pubermeisje dat met oma, moeder en zusje in een lekkend, volgestouwd hutje woont. Pauw sprak een paar keer zijn ongeloof en af schuw uit, maar zij reageerde nuchter. ,,Het werkt.'' Ze liet er nog net geen puberaal 'duhuh' op volgen, maar haar gebaren spraken boekdelen. Pauw was zichtbaar aangedaan. Hij was niet de enige. Mammoet in Drenthe Extra Evita in theaters Toen hij twee jaar terug Andrea Maier op tv in Zomergasten zag, stuurde André Rieu de hoogleraar Gerontologie aan de Universiteit van Amsterdam en de Universiteit van Melbourne een e-mail. Of ze, als hij op tournee was met zijn Johann Strauss Orkest in Austra lië, een keertje wilde meedoen met sportoefeningen onder leiding van zijn personal trainer, die de violist in de regel ook tijdens buitenlandse concertreizen vergezelt. ,,En dat deed ze. Ze heeft inmiddels de smaak te pakken. Ik krijg bericht jes van haar echtgenoot dat ze zo ge zond bezig is.'' Andrea Maier, legt Rieu uit, bestu deert het proces van ouder worden en is de opvatting toegedaan dat ou derdom een ziekte is die te genezen valt. ,,Een tamelijk boude bewering. Er zitten mensen in 'haar kamp' die zelfs menen dat de eerste mens die 1000 jaar oud wordt al op aarde rond loopt." Lachend: ,,Die leeftijd lijkt me vooralsnog te hoog gegrepen, maar ik streef er meer dan ooit naar om in goede gezondheid mijn oude dag te beleven. En dan moet je zuinig zijn op je lichaam.'' Hij wordt dit jaar 70, voor menig een een leeftijd om zich over te geven aan de zachte herfst van het bestaan. Niet André Rieu. De violist/dirigent toert momenteel door Duitsland, waarna een reeks Europese landen volgt: Portugal, Roemenië, Tsjechië, Kroatië, Slovenië, Oostenrijk, Zwit serland, Bulgarije, Polen, Denemar ken en Macedonië. In de Arena luistert hij met de ver maarde The Second Waltz het Cham pions-Leagueduel tussen Ajax en Real Madrid op. Zoals hij dat 25 jaar geleden deed in het Olympisch Sta dion voorafgaande aan het treffen tussen Ajax en Bayern München. Zijn geliefde Vrijthof in Maastricht 24 MEI Pauw Pauw, zichtbaar thuis in de tropische hitte, woensdag 13 februari 2019 GO THEATER De makers van Het Pauperpara dijs komen in de zomer met een openluchtvoor stelling in het Drentse Buinen. Op 16 juli begint een reeks van dertig voorstel lingen van Mam moet. Paul Kooij en Gusta Ge- leynse hebben hoofdrollen. MUSICAL Evita krijgt extra voorstellingen. De musical over Evita Duarte is ruim 100.000 maal bezocht. Tot eind april zijn er extra voorstellingen. Hoofdrolspelers Birgitte Heitzer en René van Kooten wonnen beiden een Mu sical Award. 3 ■u 'Ik moet het allemaal bij elkaar strijken' Arno Gelder Rieu in 1995 bij Ajax-Bayern. foto anp KRO-NCRV maakt zich sterk voor de komst van een minis ter van Gehandicaptenzaken. In een tv-programma lanceert de omroep op 24 mei alvast een minister, in de hoop dat po litiek Den Haag ooit volgt. In deze liveshow, gepresen teerd door Lucille Werner op NPO 1, 'kiest' Nederland de mi nister. Deze bewindspersoon komt, als het aan de omroep ligt, aan het hoofd te staan van een nieuw op te richten 'minis terie' dat de belangen behartigt van bijna 2 miljoen Nederlan ders met een beperking. Het zijn mensen die minder kans hebben op een baan, minder goed onderwijs kunnen genie ten en minder sociale contac ten hebben. Het is tijd om dat te veranderen, kondigt de omroep aan. Na zijn of haar ver kiezing staat de mi nister een jaar aan het hoofd van het 'ministerie': een online platform waar de activitei ten van de minister gevolgd worden. Iedereen kan solliciteren op de functie. Na een auditiedag blij ven vijf kandidaten over, die het tegen elkaar opnemen in de liveshow op 24 mei. Presentatrice Lucille Werner (foto) spreekt van een eerste aanzet. „We kiezen voor het eerst in de geschie denis een minister van Gehandicap tenzaken in de hoop dat dit ministerie straks, net als in het buitenland, ook bestaat in politiek Den Haag.'' Peter Kuipers, waarnemend voorzitter van KRO-NCRV: ,,Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat deze functie er nog niet is.'' —Acteur George Clooney windt zich op over de Britse pers, die in zijn ogen Meghan Markle net zo opjaagt als vroeger Lady Di.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28