27 TENNIS ABN AMRO WORLD TENNIS TOURNAMENT Stefanos Tsitsipas lijkt precies de man die het mannentennis nodig heeft, straks na het tijdperk van de 'grote drie'. De Griek (20) heeft de toekomst. Een interview met de Griek, deelnemer aan het ABN-toernooi in Ahoy'. De Griek om de hoek van het Rotterdamse spelershotel kan maar beter wat extra sou- vlaki inslaan. Stefanos Tsitsipas, één van de blikvangers van het ABN Amro-toernooi, heeft het restaurant ontdekt en is lovend. Maar hij houdt ook van ha gelslag. ,,En vorig jaar in Rosmalen dronk ik liters chocomel. De lek kerste van de wereld.'' Als Tsitsipas zegt dat Nederland één van de plekken op de wereld is waar hij zou kunnen wonen, klinkt dat uit zijn mond niet als een glad praatje dat hij volgende week ook afsteekt in pak hem beet Dubai. Hij houdt van de Hollandse cultuur, de mensen en de taal. „Melbourne, New York, Californië en Nederland. Dat zijn mijn favo riete locaties. Ondanks het min dere weer hier. Waarom? Puur een gevoel.'' 'Net aangekomen in Ha- gelslaglandia', twitterde Tsitsipas maandagavond bij aankomst in Rotterdam, waar hij vanmiddag tegen de Bosniër Damir Dzumhur aan het toernooi begint. Er zijn tenniscollega's die het maar moeilijk trekken, alle tweet jes, foto's en filmpjes die het Griekse toptalent dagelijks het web opslingert. Soms luchtig, re gelmatig behoorlijk filosofisch. Tsitsipas, die een populair You- Tube-kanaal bestiert met vlogs over zijn leven als tennisnomade, ligt er niet wakker van. Voor hem behelst het leven meer dan tennis. Op de vraag zichzelf in één zin te beschrijven, denkt hij eerst eens goed na. ,,Een bescheiden, vrien delijk, optimistisch en minimalis tisch iemand, die houdt van ten nissen, reizen en het delen van zijn leven. Ik kan blij worden van kleine dingen, ik ben niet bezig met spullen kopen of een grote vriendenkring.'' Tsitsipas (nummer 12 van de we reld) is geen dertien-in-een-do zijn-sporter. Hij houdt van kunst en cultuur, is creatief en eigenzin nig. Altijd al geweest. Vroeger, tij dens zijn jeugd in Griekenland, werd hij gepest omdat hij 'anders' was. Nog niet zo lang geleden voelde hij zich vaker dan eens ra cistisch bejegend, omdat hij door spelers, coaches en publiek op zijn afkomst werd beoordeeld. ,,Ze za gen me door de economische crisis in mijn land als een luie Griek. Maar ja, wat kon ik daaraan doen? Dat vond ik moeilijk, ik was nog een kind. Maar ik heb de boeme rang keihard teruggegooid naar de gastjes die zo dachten.'' Overigens vindt ook Tsitsipas dat sommige Grieken lui zijn. Steevast wijst hij naar zijn Russi sche moeder, oud-tennisster Joelia Apostoli, die hem de discipline van het topsportleven heeft bijge bracht. Ze zijn er bijna altijd bij, de ouders en broer van Tsitsipas, ook Ze zagen me door de economische crisis in mijn land als een luie Griek. Maar ja, wat kon ik daaraan doen? deze week in Rotterdam. ,,Mijn vader (Apostolos, red.) heeft zijn baan als tennisleraar opgegeven om mij te begeleiden. Welke vader neemt zo'n risico, midden in de financiële crisis? Het was soms zwaar. We dachten wel eens aan stoppen, dat was economisch ge zien de makkelijkste keuze ge weest. Maar mijn ouders zagen iets in me. We zijn een mooi familie bedrijf, dat nu gelukkig door mij onderhouden kan worden.'' Vorig jaar brak Tsitsipas door, hij klom van 91 naar 15 op de wereld ranglijst. Maar het grote publiek leerde hem vorige maand kennen tijdens de Australian Open. Op in drukwekkende wijze won hij in de vierde ronde van Roger Federer. Maar daags na zijn mooiste zege kwam de pijnlijkste nederlaag. Ra fael Nadal gunde Tsitsipas in de halve finale zes games. Vertwijfeld verliet hij Melbourne. Wat was hem hier in hemelsnaam gebeurd? Had hij nog zo veel te leren? ,,Het was de leerzaamste week uit mijn carrière. Er is daarna zo veel op me afgekomen dat het een uitdaging wordt om dezelfde persoon te blij ven. Ik moet me niet alles aantrek ken van wat mensen vinden, maar wel respectvol blijven." Nog steeds is hij verdrietig van de oorwassing tegen Nadal. ,,Maar als ik wakker word, zit er altijd een stem in mijn achterhoofd die zegt hoe graag ik een keer van hem wil winnen, en hoe zoet dat zal sma ken. Ik moet vooruitkijken. Dit is pas het begin.'' UITSLAGEN PROGRAMMA woensdag 13 februari 2019 GO T Stefanos Tsitsipas, hier tijdens de training in Ahoy, voelt zich thuis in 'Hagelslaglandia'. FOTO'S PIM RAS Stefanos Tsitsipas is een populaire jongen onder tennisliefhebbers. Hier poseert de Griekse wereld topper met enkele fans na zijn training in Ahoy. Rik Spekenbrink Rotterdam - Stefanos Tsitsipas (20) Tsitsipas wordt tijdens een training in Ahoy gehol pen door zijn vader Aposto- los. Die gaf zijn baan op om zijn zoon te kunnen begeleiden. ftiftMRO ABN AMRO World Tennis Tournament Eerste ronde: Gulbis (Let) - Copil (Roe) 6-2 6-4, Raonic (Can/4) - Kohlschreiber (Dui) 7-6 (8) 7-5, Verdasco (Spa) - Ebden (Aus) 7-5 6-4, shapovalov (Can/10) - Skugor (Kro) 7-5 6-3, Berdych (Tsj) - Simon (Fra) 7-6 (8) 6-4, Monfils (Fra) - Goffin (Bel/8) 7-6 (5) 7-5, Nishikori (Jap/1) - Herbert (Fra) nnb, T. Griekspoor - Katsjanov (Rus/2) nnb. CENTRE COURT Vandaag Vanaf 11.00 uur: Medvedev (Rus/5) - Chardy (Fra) Niet voor 12.30 uur: Tsonga (Fra) - Fabbiano (Ita) Niet voor 14.30 uur: Dzumhur (Bos) - Tsitsipas (Gri/3) Vanaf 19.30 uur Raonic (Can/4) - Wawrinka (Zwi) Berdych (Tsj) - Shapovalov (Can/10) BAAN 1 Vanaf 11.00 uur: Klizan (Slo) - Fucsovics (Hon) Monfils (Fra) - Seppi (Ita)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27