het gebied van samenwonen Tweespalt in de familie voorkomen 21 Waarvan akte Hijofzij hoeftgeen rekening te houden met Voeder ziet het al aankomen: als zij overlijdt, zal onder haar acht kin deren gedonder ontstaan over de erfenis. Haar eigen kinderen kun nen goed met elkaar overweg, maar die twee schoondochters vertrouwt ze niet. Die gaan, weet ze zeker, hun mannen opstoken om het onderste uit de kan te halen. Met die schoondochters is het namelijk altijd wat. Sinds ze in de familie zijn, zijn ze een bron van onrust. Altijd klagen, altijd stoken, altijd achter haar rug en die van de anderen om de boel onderuit proberen te halen. Wat het is? Ze heeft er vaak over nagedacht, maar komt er niet uit. Zij en haar overleden man hebben die twee toch net zo hartelijk in de familie ontvangen als haar andere schoondochters en -zonen? Ze heeft ooit geprobeerd erover te praten met een van de dwarse schoondochters, maar dat bleek zinloos. Tegen verongelijktheid valt niet op te redeneren. Om een of andere reden voelen die twee zich achtergesteld, buitengesloten, tekort gedaan. En door hun eigen houding zijn ze langzamerhand ook buiten staanders geworden in de verder best harmonieuze familiekring. Hun echtgenoten - haar zo nen - zitten tussen twee vu ren. Maar als het erop aan komt, kiezen ze eieren voor hun geld en doen ze wat hun vrouwen willen. Het zal na haar dood tot tweespalt in de familie leiden, vreest ze. vraagt ze mij. Ik adviseer haar om in haar testament twee kinderen te benoe men tot 'afwikkelingstes- tamenteur', ook wel 'driesterrenexecuteur' ge noemd. Die krijgt van de erflater veel verdergaande bevoegdheden om de na latenschap af te wikkelen dWUrsllggers dan een 'gewone' execu teur. Hij of zij kan beslui ten doordrukken - zoals een huis verkopen te gen de wil van de andere erfgenamen in - en hoeft geen rekening te houden met dwarsliggers die de boel uit pure narrigheid frustreren. Vanwege die machtspositie is het raadzaam twee kinderen te benoemen als afwikkelings- testamenteur, zodat ze én elkaar kunnen onder steunen én kunnen voorkomen dat andere erfgenamen het gevoel krijgen dat ze worden achtergesteld. En zo gebeurt het: haar oudste zoon en dochter krijgen de taak de afhandeling van haar nalatenschap in goede banen te leiden. Hoe ze dat doen, mogen ze zelf bepalen. Vaak kiest een afwikkelingstestamenteur er uit prak tische redenen, en om gezeur te voorkomen, voor om de boedel te verkopen en de opbrengst te verdelen onder de erfgenamen. Gezien de hebzucht van de twee schoondochters is de kans groot dat haar mooiste en kostbaarste spulletjes daardoor uit de familie verdwijnen. Maar de vrede bewaren onder haar nakomelingen is haar dat wel waard. belastingaangifte doen en dat levert fiscale voordelen op. Maar dat 'alles' dan geregeld is, is volgens Engelber- tink een onjuiste aanname. ,,Dat je samen aangifte doet, zegt nog niks over hoe jullie de andere financiële zaken geregeld hebben. Het staat los van hoe bijvoorbeeld jullie vermogen wordt verdeeld. Dat moet je nog in een samenlevingscontract vastleg gen." De gedachten 'kan mij het schelen, het gaat toch goed?' of 'maar wij gaan niet uit elkaar, hoor' zijn herkenbaar maar niet reëel. 38 procent van de huwelijken eindigt in een echtschei ding. Daarbij moet je het aantal hu welijksontbindingen door overlijden (gemiddeld 17,5 per duizend huwelij ken) en de ongehuwde stellen die uit elkaar gaan, nog optellen. Denken dat dat jou niet overkomt, is dus een tikje naïef. Trouwen of een geregistreerd part nerschap aangaan, kunnen oplossin gen zijn. Hierdoor word je elkaars erfgenaam en wordt het huis, pensi oen en vermogen bij een scheiding automatisch eerlijk verdeeld. In een samenlevingscontract kun je diezelfde zaken vastleggen. Op Rijksoverheid.nl vind je een voudig een checklist voor jouw samenwoonsituatie. Via bijvoorbeeld de HEMA-notarisservice heb je al een samenlevingscontract vanaf 205 euro. Engelbertink: ,,Voor de kosten zou ik het niet laten. Geloof me, als je uit elkaar gaat en je hebt niks geregeld, kan dat je véél meer geld kosten." recht op die waardestijging. Die is al leen voor de eigenaar." Als de scheiding grimmig verloopt, zal Marieke niet erg geneigd zijn Peter te laten delen in de winst van het huis. Maar mocht de break-up wél in goede harmonie verlopen en Marieke vindt het wel zo netjes om Peter ook wat te gunnen, dan kan ze niet zomaar 50.000 euro naar hem overboeken. ,,Dan komt de schenkbelasting om de hoek kijken'', zegt Engelbertink. ,,Tot 2173 euro kun je jaarlijks belas tingvrij schenken, daarna kan de afdracht oplopen tot 40 procent." De oplossing: leg in het samenle vingscontract vast dat de overwaarde van het huis gedeeld wordt door beide partijen. Ook als het huis ooit door één partner is aangekocht. Verkeerde aanname 3: 'Als we de zorgtaken hebben verdeeld, zit het financieel ook wel goed' Koophuis, kinderen en niet ge trouwd? Bingo! Engelbertink ziet regelmatig schrijnende situaties voorbij komen. ,,Als er kinderen is het - nog steeds - vaak de vrouw die parttime gaat wer ken. Stel dat ze voor twee dagen in de week een baan heeft. Met haar salaris betaalt ze de luiers en de kinderopvang, het fulltime sa laris van haar man gaat naar de hypotheek, de samen de jaarlijkse inkomsten- vaste lasten en de spaarrekening. Als ze dan uit elkaar gaan, heeft de vrouw letterlijk niks. Een karig pen sioen op basis van twee werkdagen in de week en geen vermogen, omdat de man dat allemaal heeft ingelegd. Ter wijl stellen vaak in de veronderstel ling verkeren dat al die zaken wél van hen samen zijn." Nog erger: de man komt te overlij den. ,,Zonder testament gaat al het geld naar de kinderen en zonder kin deren naar de directe familie. De 'Samen aangifte doen staat los van hoe het vermogen wordt verdeeld' partner krijgt niks en moet ook nog eens per direct het huis uit. Dat is echt afschuwelijk." Engelbertink adviseert daarom om bij het verdelen van de zorgtaken voor de kinderen, óók de financiële zorgtaken voor elkaar te regelen in een samenlevingscontract. En regel dan ook meteen een testament. ,,Mensen met kinderen zonder testament of voogdijregeling, daar kan ik echt boos om worden. Stel dat de ouders overlijden, dan is de voogdij onbekend en moeten die kin deren zelf maar uitzoeken waar ze naar toe kunnen. Als je een kind op de wereld zet, hoor je dat gewoon te regelen." woensdag 13 februari 2019 GO Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Hoe dat te voorkomen, m Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Verkeerde aanname 5: 'Samenlevingscontract? Dat is wel héél officieel' Engelbertink: „Veel jonge stellen vinden een samenlevingscontract best een grote stap. Ik merk dat hoe jonger de liefdespartners zijn, hoe minder ze geregeld hebben. Het zit gewoon niet in hun systeem." Verkeerde aanname 4: 'Wij zijn al financieel partners, dus dan is het goed. Toch?' Het staat al best officieel: financieel partners zijn. Je mag -CHANIEN ENGELBERTINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21