rc'trri In huidige situatie weegt eindtoets juist minder zwaar mee Walcheren JOL Klopjacht op kalief zonder kalifaat André Rieu Waar is de leider gebleven? is zuinig op zijn lichaam Samantha Lafertin is moeder van de twee-eiige tweeling Hailey (l) en Jaylinn. Een druk bestaan, maar wel heel erg bijzonder. Zaterdag 23 februari staat er in 's-Heer Arendskerke een heuse tweelingdate op de rol en kunnen moeders ervaringen uitwisselen. En de tweelingen zelf zijn ook van de partij. Sinds 2014 krijgen scholieren in fe bruari hun advies, terwijl ze pas in april of mei de eindtoets maken. Regeringspartijen D66, VVD en CDA willen de volgorde weer om draaien, zodat kinderen later in het schooljaar horen welk niveau zij volgens hun school aankunnen. Ook de ChristenUnie kijkt welwil- lend naar het plan van de coalitie partners. Nu is het zo dat het advies van de leraar al wordt gegeven vóór de toets wordt gemaakt. Dat geadvi seerde schoolniveau - de verschil lende varianten van het vmbo, havo ofvwo - moet wel worden herover wogen als een leerling beter scoort op de eindtoets dan verwacht. Als een leerling bijvoorbeeld vmbo-ad- vies heeft gekregen, maar uit de eindtoets - die vroeger bekend stond als de Cito-toets - blijkt dat de scholier havo aankan, dan moet de leraar dat eerste advies opnieuw bekijken. Volgens D66-Kamerlid Paul van Meenen maken in de praktijk al leen mondige, hoogopgeleide ou ders gebruik van die mogelijkheid. Hij vindt dat slecht voor de kansen van kinderen die geen mondige, hoogopgeleide ouders hebben. ,,De toets moet worden betrokken bij Betrek de toets bij het advies, zodat er geen heroverweging meer nodig is het schooladvies, zodat de leraar alle beschikbare informatie heeft en er geen heroverweging meer no dig is.'' Ook de koepel van basisschool- en middelbareschoolbesturen PO- Raad en VO-raad hebben zich re cent uitgesproken voor een advies op basis van de eindtoets. Het kabinet-Rutte II besloot juist om meer belang te hechten aan het advies van de leraren en de Cito- toets minder zwaar te laten mee wegen. Het argument was destijds dat leraren niet naar een moment opname kijken, maar 'de hele film van het kind' kennen. Zo moest worden voorkomen dat 'talentvolle kinderen een te laag advies krijgen'. Een centrale eindtoets werd wel verplicht gesteld, maar moest dienen als een 'objectieve second opinion' voor het advies van de do cent. In de praktijk worden de school adviezen echter niet vaak bijgesteld na de eindtoets. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat jaarlijks 8 procent van de adviezen verandert. Volgens het ministerie van Onderwijs komt jaarlijks 34 procent van de adviezen in aanmerking voor heroverwe ging. In 23 procent van die gevallen wordt het advies dan bijgesteld. »P7 woensdag 13 februari 2019 Nieuwsmedia PkJ- FOTO MARCELLE DAVIDSE ZEELAND2 Coalitie wil advies school later Leerlingen op de basisschool moeten hun middelbare school advies pas krijgen, nadat de resultaten van de eindtoets zijn bekendgemaakt. Hanneke Keultjes Den Haag —Paul van Meenen, D66 Van tijd tot tijd zon. Morgen droog 9°C en zonnig. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1