Marjan Berk Kankerverwekkend Jury onverbiddelijk: El Chapo is schuldig Spanning in Spanje en Catalonië NIEUWS 17 Deschone pil scheen een veel voud van dit bedrag te kosten Drugscrimineel El Chapo is schuldig op alle tien de aanklachten. Dat oordeelt een Amerikaanse jury in een gerucht makend proces tegen de Mexicaan. riendin belt: ,,Je moet even de NRC van vorig weekend lezen. Jij slikt toch ook bloeddrukpil- len? Je moet eens even nakijken welke. In de krant staat een hele lijst met namen van bloeddruk- pillen waarin kankerverwek kende rotzooi zit!'' Sinds ik mijn leven niet meer deel met poezen worden de kran ten ook niet meer gebruikt voor de kattenbak en spaar ik oude kranten in grote plastic zakken. Dat wordt dus even zoeken. Ja! Hier! Hier staat het! De oude NRC, van 2 februari, voorpagina nieuws: 'Vuile pillen, duizenden mensen slikten jarenlang een kankerverwekkend medicijn. Hoe kan dat?' Ik vlinder met mijn ogen ra zendsnel langs de lijst met merk namen. En jawel! Daar staat mijn dagelijks pilletje Candesartan 8 milligram, dat mijn baldadige onderbloeddruk al zes jaar bin nen de perken houdt. Geruststellende stemmen be weren dat de hoeveelheid kwa lijke stof in deze pil miniem is en niet meer schade aan het lijf ver oorzaakt dan wat kan ontstaan door het eten van verbrand vlees! Nu eet ik nooit verbrand vlees en zeker niet zes jaar dagelijks, ook niet per ongeluk. Maar ik had wel zes jaar lang dagelijks een pil van 8 mg met een kankerverwek kende stof geslikt Ik belde mijn betrouwbare apotheek, waar ik al veertig jaar al mijn pillen betrek, om te melden dat ik mijn zojuist ontvangen portie pillen voor de komende drie maanden zou komen ruilen voor een nette schone pil, die ik gewoon argeloos dagelijks zou kunnen innemen. de 'goede pil', na inlevering van drie doosjes Candesartan 8 mg. Ik scheen niet de eerste klant te zijn die aan omruil deed. ,,U moet deze wél zelf betalen!'' Inmiddels had ik geleerd dat de oude pil on geveer twee eurocent per stuk kostte. En deze schone pil scheen een veelvoud van dit bedrag te kosten. Maar wat ik nog het schok kendst vond, was de manier waarop de hoeveelheid kwalijke stof in dit medicijn werd gebaga telliseerd: ,,Het is zó weinig wat er in die pil zit!'' Ik denk achter deze geruststellende woorden meteen: ,,Halleluja! Maar wel zés jaar lang elke dag een vervuilde pil slikken...'' En ik denk ook aan mijn vrienden en familieleden, aan kanker gestorven. Ik weet niet welke pillen ze slikten, maar mijn achterdocht is door het ver- vuilingsverhaal wel gegroeid. voorzitter van de Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP): ,,Lage prij zen zijn prima, maar dan moet je de kwaliteit wel echt in de gaten houden.'' Hetgeen ik, dankzij een oplet tende vriendin, deed. i Na elf weken van getuigenissen neemt het proces tegen El Chapo ('de Korte') hiermee een duidelijke wending. De anonieme jury - be staande uit zeven vrouwen en vijf mannen - acht de meest gevreesde drugsbaas van Mexico schuldig aan onder meer grootschalige drugs handel, moord, marteling, witwas sen van geld en het leiden van een criminele organisatie, namelijk het Sinaloa kartel. Dat lichtte de jury gisteravond toe in de rechtbank in New York. De 61-jarige drugsbaas - die ei genlijk Joaquin Guzman heet - hoorde het oordeel volgens Ameri kaanse media zonder enige emotie aan. Toen de jury na het oplezen van de verklaring de rechtszaal ver liet, brachten zowel El Chapo als zijn in de zaal aanwezige vrouw een hand naar hun hart en stak de vrouw haar duim omhoog naar haar man. Het proces begon in november, onder enorme aandacht van de me dia. De openbaar aanklagers heb ben met duizenden documenten, een grote hoeveelheid beeldmate riaal en meer dan vijftig getuigenis sen betoogd dat Guzman de mee dogenloze baas is geweest van het wrede drugskartel van Sinaloa. Vol gens de aanklagers was El Chapo verantwoordelijk voor de smokkel van minstens 200 ton cocaïne naar de Verenigde Staten in twintig jaar tijd, en voor de moorden op ver schillende concurrenten tijdens bendeoorlogen. Guzmans advoca- ten stelden vergeefs dat alle aan klachten tegen de 1,68 meter lange Mexicaan uit de noordelijke Mexi caanse deelstaat Sinaloa vals zijn. El Chapo wist in Mexico twee keer uit een zwaarbeveiligde ge vangenis te ontsnappen. Dat ge beurde in 2001 in een wasmand en in 2015 via een tunnel die handlan gers hadden gegraven. In januari 2016 werd hij na een grote klop jacht opnieuw opgepakt. Een jaar later werd hij door Mexico uitgele verd aan de Verenigde Staten. Sindsdien zat hij 24 uur per dag in een cel van vijftien vierkante meter zonder ramen. Straf De man die zich de voorbije tien tallen jaren opwerkte van een straatarm drugsboefje tot de mach tigste leider van een wereldwijd drugskartel met een vermogen van tientallen miljarden dollars, ris keert nu een levenslange gevange nisstraf. De strafmaat wordt be paald op 25 juni. De doodstraf is niet mogelijk, op grond van een overeenkomst tussen Mexico en de Verenigde Staten. Edwin Winkels Barcelona In het hooggerechtshof in Madrid begon het proces tegen de twaalf Catalaanse politici en activisten die gedaagd zijn voor rebellie en andere delicten. En in het parlement startte het debat over de rijksbegro ting, die door de oppositie - die een meerderheid heeft - vrijwel zeker zal worden verworpen. Dat laatste zal tot vervroegde ver kiezingen leiden die de socialisti sche premier Pedro Sanchez ver moedelijk al voor april zal uitschrij ven. De rechtszaak tegen de Catala- assss nen, waar minimaal drie maanden voor staan ingepland, zal dan nog volop bezig zijn. De verwachting is dat centrumrechts in april een meerderheid zal behalen. Dat laatste kan grote gevolgen heb ben voor Catalonië. De nieuwe lei der van de Volkspartij (PP), Pablo Casado, heeft al aangekondigd de rebelse regio opnieuw onder cura tele te zullen stellen, maar met veel strengere maatregelen dan vorig jaar. De Catalaanse partijen zouden die verkiezingen kunnen voorko men door met de begroting van Sanchez in te stemmen, maar onderhandelingen daarover liepen op niets uit. De eerste procesdag in het Hoog gerechtshof verliep zonder inci denten. Buiten de zaal was een kleine betoging, met onder anderen de premier van Catalonië. Binnen openden de advocaten de aanval op de aanklachten van justitie. woensdag 13 februari 2019 GO V Zonder commentaar kreeg ik Ik citeer Gerben Klein Nulent, Als El Chapo wordt weggevoerd, steekt hij nog gauw een duim op naar zijn vrouw. illustratie reuters Kees Graafland Rotterdam/ New York De toekomst van Spanje en Catalonië speelde gisteren op twee fronten tegelijk. lt[[ CAULllN Pölrall NOEM/S tT Stram» m 'urc«nmi«; HKKMM) Catalaans protest was er gis teren ook bij de EU. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17