II NIEUWS 13 Raad beslist: Paarlberg dokt Gedode Belg nam afscheid BREXIT NOODVOORRADEN Blikvoedsel, gedroogd fruit, ingevroren vlees, zaden om groenten te verbouwen: een groep Britten bereidt zich voor op een tekort aan voedsel bij een harde brexit. 'Zo'n staking zag België nog nooit' Twee weken geleden schreven fastfood- en supermarktketens een brandbrief naar premier May over het gevaar van een akkoord- loze brexit. Directeuren van on der meer McDonald's, de Lidl en Coop waarschuwden dat veel verse producten worden geïm porteerd uit Europa, en dat ver tragingen daarom grote gevolgen hebben. De brief waarschuwt ook voor veel hogere prijzen voor con sumenten. Bij een akkoordloze brexit vallen de Britten immers terug op de regels van de Wereld handelsorganisatie, met import tarieven. De grootste supermarktketen van het land, Tesco, gaf al aan nood-ijskasten te huren om even tuele chaos te beperken. Ook fa brikanten zijn in recordtempo aan het hamsteren, blijkt uit onder zoek van Markit Economics. Ze slaan zowel grondstoffen als afge werkte producten op om versto ring van toevoerleveringsketens en lege schappen te voorkomen. James Blake is eigenaar van Emergency Food Boxes, een be drijf dat pakketten met noodvoor raden aanbiedt. Sinds december heeft hij een speciale brexit-doos in zijn assortiment, met gevries droogd voedsel. ,,Er zitten zo'n zestig volledige maaltijden in, en daarnaast 48 porties vlees die je zelf kan combineren met rijst of verdreven om noodrantsoenen aan te leggen? Helemaal niet, vindt Nevine Mann. ,,Wij ma ken ons steeds meer zorgen om een no-deal- brexit en wat dat betekent voor de voedsel- en medicijnvoorraad. Vanaf juli kochten wij tijdens het boodschappen doen elke keer wat extra dingen, en stukje bij beetje bouwden we zo een grote voor raad op voor als het echt misgaat. Rijst, pasta, bonen en ingeblikt voedsel: dat soort dingen. Meer ko pen is niet nodig, maar ook niet mogelijk: ons huis is nu vol." Na een akkoordloze brexit kan er chaos ontstaan in de havens, om dat alle inkomende goederen moe ten worden gecontroleerd. Dan zullen supermarkten binnen en kele dagen te maken krijgen met lege schappen. Nevine en haar man en drie kinderen kunnen dan wel even vooruit. ,,Met onze voor raad zouden we zo'n vier tot zes maanden kunnen leven. We heb ben niet alleen eten ingeslagen, maar ook medicijnen zoals parace tamol en ibuprofen, en verzor gingsproducten als shampoo en deodorant.'' Dreiging Hoeveel Britten aan het hamste ren geslagen zijn is niet duidelijk, maar online is er een levendige ge meenschap die de dreiging zeer serieus neemt. In de facebook- groep 48 procent Preppers (ver- noemd naar het percentage dat te gen de brexit heeft gestemd in het referendum) zitten 9500 mensen die tips uitwisselen om fruit en groente te drogen boven de ver warming en hoe je zelf brood maakt. Ook wijzen ze elkaar op aanbiedingen bij supermarkten en verspreiden ze een pamflet waarin wordt aangeraden naast eten ook brandstof, warme kleding, slaap zakken, een radio op batterijen en kaarsen aan te schaffen. ,,Het is erg handig, ik krijg steeds nieuwe ideeën. Ik kijk regelmatig om te zien of ik niet iets belangrijks heb gemist of vergeet.'' De zorg over dreigende tekorten leeft niet alleen bij particulieren. pasta. In totaal is zo'n doos dus goed voor meer dan honderd maaltijden." De klant krijgt onder meer blik ken macaroni met kaas, runder- stoof, pasta bolognese en zoetzure kip. Tot nu toe verkocht Blake zo'n zeshonderd brexitdozen. Goed koop zijn ze niet: een maaltijdpak ket kost omgerekend zo'n 340 Met onze voorraad kunnen we zes maanden overleven euro. Toch is hij overtuigd van zijn product. ,,Het eten blijft 25 jaar goed en het is altijd handig om ex tra voedsel in huis te hebben. Je weet nooit wanneer er grote poli tieke problemen ontstaan en tij dens een grote sneeuwstorm komt hij ook van pas." Nevine Mann blijft intussen na denken hoe haar familie nog beter voorbereid kan zijn. ,,In onze moestuin heb ik al wat wortels ge plant en ik heb nog veel meer za den: spinazie, knoflook en broc coli.'' woensdag 13 februari 2019 GO BRUSSEL De Belgische luchtverkeersleiding heeft het luchtruim van België sinds gisteravond 22.00 uur afgesloten voor 24 uur. Ook het spoorpersoneel legt het werk neer. Het openbaar vervoer zal van daag dus op veel plaatsen verstoord zijn. Volgens de vakbonden wordt het een staking zoals nog niet eer der is gezien. Luchtver keersleiders hoeven niet vooraf aan hun werkgever te melden of ze meedoen aan vakbondsacties. Daar door is er slecht zicht op de personeelsbezetting. DEN HAAG De omstreden zakenman Jan-Dirk Paarl berg moet definitief een ontnemingsmaatregel van ruim 24 miljoen euro beta len. Dat heeft de Hoge Raad gisteren bepaald. De maatregel is Paarlberg (61) opgelegd wegens het wit wassen van miljoenen die Willem Holleeder van de in 2004 geliquideerde vast goedhandelaar Willem End stra (foto) heeft afgeperst, in de jaren voorafgaand aan diens dood. Het afgeperste bedrag bedraagt 17 miljoen euro. De overige miljoenen zijn zogeheten vervolgprofijt en voordeel uit heling. MECHELEN Een 34-jarige man die gisterochtend werd doodgeschoten door de Belgische politie nadat hij mensen met een mes had verwond, heeft thuis een afscheidsbrief achter gelaten. Of hij wilde dat agenten hem neerschoten wil het OM niet bevestigen. Wel zegt het parket dat in de brief geen motief stond. De man was gisteren zijn vrouw met een mes te lijf gegaan, waardoor zij licht gewond raakte. Hij vluchtte, liep in Zemst een super markt binnen en haalde uit met twee messen. Eenmaal buiten duwde de man een vrouw van haar fiets en stak haar. Zij ligt gewond in het ziekenhuis. Vervolgens schoot de politie hem neer. Britten hamsteren met oog op no-deal Suse van Kleef Londen Nevine Mann is met haar moestuin zelfvoorzienend. Ondernemer James Blake is met zijn bedrijf ingesprongen op de angst onder de be volking en biedt nood rantsoenen aan. De brexit- dozen kosten omgerekend 340 euro. FOTO'S AD -Nevine Mann

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13