Bouwstop voor slaaphuisjes op strand bij Dishoek Meer groen neemt warmte en water op Hinder bij Westsluis door werk aan weg 6 Het stationsgebied in Middelburg wordt veel groener. Op het plein voor het station en langs de Kanaalweg komt een brede groenstrook met bomen. Een groenstrook is beter voor het klimaat en maakt het stationsge bied mooier, hoopt de gemeente. Die is nog volop bezig met het ont werp, vertelt Rob Vermeer van de gemeente Middelburg. Maar duide lijk is dat een deel van de straatste nen eruit gaat en plaatsmaakt voor groen, zegt hij. ,,In de strook tussen het fietspad en het voetpad langs het Kanaal door Walcheren staan nu wel bomen, maar die staan in ronde gaten in de straatstenen. De bedoeling is om er een bredere groenstrook van te maken, waar door er ook andere beplanting in kan. Die groenstrook moet twee tot tweeënhalve meter breed worden." Verblijven Dat gaat om het stuk Kanaalweg- West, tussen de Schroeweg en het station, en ook het stukje vanaf het station tot het kantoor van water schap Scheldestromen. Aan de kant van het spoor komen nieuwe stu dentenwoningen. Als die bewoond zijn, moet het gebied aantrekkelij ker worden, vindt de gemeente. ,,Dat kan bijvoorbeeld door bank jes te zetten in de groenstrook, zo dat het leuker wordt om daar te ver blijven", merkt Vermeer op. „Mis schien komen er ook wel pergola's, net zoals die er nu al staan tussen de kantoren van het waterschap en de gemeente." Op het Stationsplein De fracties steunen het plan van het dagelijks bestuur van de gemeente om een bouwstop af te kondigen voor alle stranden met uitzonde ring van de Baaiweg tussen Dom burg en Westkapelle. Daar is vol gens het college nog ruimte om één strandpaviljoen te plaatsen en een tiental slaaphuisjes. Maar het wil daar alleen aan meewerken als er een ondernemer komt met een heel bijzonder plan, bijvoorbeeld ge- zondheidstoerisme. Alleen PvdA/GL sprak zich dui delijk uit voor een complete bouw- stop. Ook voor het strand tussen Domburg en Westkapelle, aldus Peter Blom (PvdA/GL). Volgens hem is dat nu een mooi, rustig komen ook meer bomen. Daar ont staat volgens Vermeer ruimte voor doordat verkeerslichten daar niet meer noodzakelijk zijn. Stenen vlaktes De Kanaalweg en het Stationsplein zijn nu vooral stenen vlaktes. Door de verandering van het klimaat wordt het in de zomer warmer en als het regent, valt er vaak meer wa ter. Beide effecten van de klimaat verandering zijn aan te pakken door steden groener te maken. Ste nen weerkaatsen de warmte van de zon waardoor de temperatuur ho ger is. En stenen later minder water door dan groene zones. Bomen en planten zorgen voor schaduw en nemen warmte en water op. Middelburg heeft zich daarom aangemeld voor een Europees pro ject met de naam Cool Towns: Koele Steden. Dat levert de ge meente bijna 800.000 euro subsidie op. Middelburg moet wel meten hoe positief het effect van vergroe ning is en de ervaringen delen met andere gemeenten. De herinrichting van het stati onsgebied moet uiterlijk in 2020 uitgevoerd worden. Dat lijkt geen probleem: de vernieuwing van het stationsgebied staat al langer op de agenda. Toch moet de gemeente raad nog instemmen met het pro ject. Behalve de Europese subsidie investeert de gemeente zelf name lijk ruim 440.000 euro. strand waar het nog echt donker is. Door daar bebouwing toe te staan komt dat juist in de verdrukking. Aan het begin van de vergadering meldde raadsman Rini Moeliker dat enkele particulieren onlangs een plan indienden om op het strand bij Dishoek 96 dagcabines te vervangen door 50 slaaphuisjes. Volgens hem hebben zij daar recht op omdat het bestemmingsplan hen die mogelijkheid geeft. Hij wees erop dat op het moment dat zij dat plan indienden er nog niet bekend was dat het college voor een bouwstop kiest. Marja Osté (VVD) stelde dat het bestemmingsplan niet alleszeg gend is. Volgens haar is de Stichting Strandexploitatie Veere (SSV) al een aantal jaren tegen uitbreiding van het aantal slaaphuisjes. Wet houder Bert van Halderen beaamde dat. Hij merkte ook op dat de ge meenteraad jaren geleden in grote meerderheid een motie aannam om geen nieuwe slaaphuisjes toe te staan. AAGTEKERKE KOUDEKERKE IN DE REGIO Uit eten bij RestoRank Liefdescabaret van Renate Reijnders Lezingen in de Hoeksteen MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 12 februari 2019 Stationsgebied klimaatproeftuin Maurits Sep Middelburg De Kanaalweg en het Sta tionsplein in Middelburg moeten veel groener wor den. foto dirk-jan gjeltema De Veerse politiek wil niet dat een aantal particulieren toe stemming krijgt om op het strand bij Dishoek nog vijftig slaaphuisjes neer te zetten. Emile Calon Domburg Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00-16.30 uur: Soos voor senioren met o.a. biljarten, kaarten en koersballen GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmerdor, 13.30 17.00 uur: Soosmiddag voor 50+ met biljarten, kaarten, sjoelen en spelletjes; 18.30-19.30 uur: Activiteiten avond jeugdnatuurclub De Vleermuis voor kinderen van 7 t/m 12 jaar De Klimop, 14.00-16.00 uur: Middag voor sociaal contact, waar gehandwerkt wordt MIDDELBURG Sportpark de Sprong, Aanloop 4, 09.00-12.00 uur: Tafeltennis voor senioren (50+); Padma, Verwerijstraat 51, 09.00-17.00 uur: Expositie Thea van Soe- len; Cinema Middelburg, 20.00 uur: Vertoning 'Welcome to Sodom' OOSTKAPELLE De Halve Maan, 10.15-11.45 uur: Sportdorp Oostkapelle organi seert Dynamic Tennis; 14.00 16.30 uur: Koersbal OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Gymnastiek voor peuters vanaf 18 maanden; 10.15-11.45 uur: Spel- en sportmorgen voor 55+'ers VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur: Handwerk- café VLISSINGEN Gymzaal Theo Thijssen, Troel- straweg 473, 16.00 uur: Kleu- tergym WESTKAPELLE Markt 65, 14.00-16.30 uur: Soos voor ouderen met o.a. koersbal. TERNEUZEN Het autover keer op het sluizencomplex van Terneuzen ondervindt vandaag tussen 9.00 en 16.00 uur hin der door werkzaam heden op de weg bij de noordbrug van de West- sluis. De weg wordt aangepast om transporten tot 45 meter naar het sluizencom- plex mogelijk te maken met het oog op de bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen. Een verhoogde scheiding tussen de rijstroken wordt daartoe verwijderd. Ver- keersbegeleiders zijn aan wezig om het verkeer in goede banen te leiden. WA OOST-SOUBURG Aanstaande vrijdag is er weer Resto Rank. Een avondje uit eten en gezellig samenzijn, speciaal bedoeld voor men sen die alleen zijn of weinig financiële middelen hebben. Vanaf 18.00 uur staat de maaltijd klaar in "De Rank", de zaal achter de Wijngaard-kerk aan de Kanaalstraat. Opgeven is noodza kelijk en kan via 0118-465978, 0118 465132 of resto- rank@gmail.com. De kosten bedra gen 2,50 euro. MIDDELBURG Renate Reijnders staat donderdag in theater De Ver wachting met haar cabaretvoorstelling "Liefdescollege". In het kader van Va lentijnsdag zal Re- nate met veel zelf spot hilarische fei ten en bruikbare tricks geven bij lief desperikelen. Te vens zal Renate alle wondermiddeltjes verschaffen die het roestige liefdesle ven kunnen smeren. Aanvang om 20.15 uur. Kaarten: thea- tersaanzee.com. MIDDELBURG Ds. Eeuwout Kloot wijk geeft op don derdag 14 en don derdag 28 februari lezingen in Middel burg. Aanstaande donderdag is het thema 'onopgeef- baar verbonden of toch maar niet' en op 28 februari staat ds. Eeuwout Kloot wijk stil bij Paulus. Belangstellenden zijn om 20.00 uur welkom in de Hoeksteen (Roo- zenburglaan 22). De toegang is gra tis, er wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. VLISSINGEN Leerlingen van basisschool de Wissel hebben gisteren spelenderwijs kennisgemaakt met de lokale demo cratie. In totaal 24 klassen komen tot en met vrijdag 1 maart naar de raadzaal in het stadhuis om het spel Democracity te spelen. Ze beginnen met een aantal woningen en moeten die uitbouwen tot een stad. De scholieren moeten samen beslis sen of er bedrijven in de stad moeten komen of vooral groen, of er een ziekenhuis of een middelbare school verrijst. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA KENNISMAKEN MET DEMOCRATIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38