Meer Nederlanders kiezen goedkopere energieleverancier dMfc&£B0£ 9 JmmÊÊËÉ Als blijkt dat er fouten zijn gemaakt, lossen we dat zonder discussie op R—- - f- ,-:v ,-iï.SRV. v afefw Terug naar Gijs Mooij. In november 2018 zou zijn nieuwe energiecontract ingaan. Vlak voordat het zover was werd hij weer gebeld. Hij vertelde niets te willen, na het eerdere deba cle. Maar deze verkoper kon hem helpen. Echt waar. ,,Ik zag het als de enige optie om onder dat andere contract uit te komen, dus zei ik ja.'' Wanneer hij vervolgens de tussen persoon googelt, komt Gijs bedrogen uit. De site werkt niet, telefoonnum mers zijn niet aangesloten. Hij is dan ook behoorlijk chagrijnig wanneer hij opnieuw wordt gebeld. Ditmaal is het iemand van Essent. ,,Ze begreep dat ik het niet meer vertrouwde, maar vertelde ook dat een nieuw contract de enige manier was om onder de andere contracten uit te komen.'' Ditmaal duikt Mooij er met volle aandacht in. Hij zoekt alles uit en waagt uiteindelijk de sprong. Nu is hij verlost van zijn za kelijke contract. En dat voelt goed. ,,We hanteren bij zzp'ers dezelfde uitgangspunten als bij verkoop aan huis'', reageert Eneco. ,,Een verkoop gesprek dat namens Eneco wordt ge voerd, moet klantvriendelijk, eerlijk en transparant zijn. Specifiek bij zzp'ers moet in een verkoopgesprek duidelijk zijn wat het verschil is tus sen een regulier consumentencon tract en een zakelijk contract, omdat naast de tarieven ook de voorwaar den anders zijn. Als blijkt dat er fou ten zijn gemaakt, lossen we dat zon der discussie op. Bij duidelijke mis standen gelden uiteraard dezelfde regels als bij verkoop aan huis: we geven de verkopende partij een gele of direct een rode kaart, waardoor er niet meer namens Eneco verkocht mag worden.'' De vele berichten over stij gende energiekosten hebben hun uitwerking niet gemist. Dit najaar werd duidelijk dat gas en elektriciteit in 2019 tot wel 360 euro duurder worden. Naast hogere olie- en gasprijzen drijven kli maatbelastingen de energie nota op. Veel Nederlanders zijn meerdere tientjes per maand extra kwijt. Via online prijsvergelijkers kunnen klanten tot wel 300 euro per jaar besparen op hun energienota en zo de prijsverhoging grotendeels ongedaan maken. De site PriceWise. nl zag het aantal overstappers afgelopen jaar met maar liefst 15 procent groeien. Bij Gaslicht.com steeg het aantal overstappers met 5 procent. Independer.nl registreerde procentueel de grootste groei: het aantal mensen dat overstapte van leverancier in oktober 2018 was 79 procent hoger dan in dezelfde peri ode een jaar eerder. De maanden erna was dat 50 tot 60 procent hoger. Dat Independer harder groeit komt ook doordat de verge- lijker qua energievergelijkin gen nog klein is. Een toe name tikt er procentueel veel harder aan dan bij de grote partijen Gaslicht.com en Pri- ceWise. Na Prinsjesdag In de cijfers is te zien dat consumenten na Prinsjesdag pas echt in actie kwamen, toen het kabinet bekend maakte dat de belasting op gas en licht flink gaat stijgen. ,,Vanaf dan tot eind decem ber ligt het aantal bezoekers bijna 40 procent hoger dan dezelfde periode een jaar eerder'', ziet Ben Woldring, directeur/oprichter van Gaslicht.com. Concurrent PriceWise.nl registreerde een derde van alle switchers in november en december. Independer wijst erop dat de betaalbaarheid van energie continu in het nieuws bleef, onder andere door het in december geslo ten Klimaatakkoord. ,,Er bleef daardoor een prikkel om over te stappen'', zegt Jo ris Korndewal, online mar- keteer energie van het be drijf. Independer constateert verder dat veel overstappers dat niet eerder deden. ,,Zij zaten al jaren bij hun ener giemaatschappij, omdat ze tevreden waren of gewoon niet zo prijsbewust. Veel van deze 'slapers' werden wakker door de prijsverhogingen.'' 1,4 miljoen De Autoriteit Consument en Markt (ACM) bevestigt de toeloop van overstappers. Circa 1,4 miljoen Nederlan ders zijn afgelopen jaar van energieleverancier geswitcht, zegt de toezicht houder. Dat zijn er honderd duizend meer dan het jaar ervoor, een toename van 7,7 procent. ,,Na eerdere stabilisatie zien we weer een opwaartse trend'', zegt woordvoerder Jeroen Nugte- ren. De 1,4 miljoen is een voorlopig cijfer, in mei komt de ACM met definitieve overstapcijfers. Woldring van vergelijker Gaslicht.com verwacht dat het aantal overstappers hoog blijft. Vorige maand noteerde zijn site bijna 20 procent meer switchers dan in ja nuari 2018. ,,Veel mensen hebben het echte overstap- besluit uitgesteld. Nu ze hun eerste loonstrookje zien en hun eerste termijnbedrag betalen, komen ze in actie.'' Wat verder meespeelt is dat het kabinet het komende halfjaar beslist welke voor stellen het overneemt uit het Klimaatakkoord. Dan wordt duidelijk hoeveel Nederlan ders meer gaan betalen voor een groener klimaat. En dat gaan de energieleveranciers zeker merken. maandag 11 februari 2019 --•• - -- >-•.••->.-V -4 f-:" l - _.- j. w v rt^r "c Zzp'er Gijs Mooij tuinde in de mooie verkooppraatjes die hem een duurder energiecontract opleverden. Met heel veel moeite kwam hij er uiteindelijk toch vanaf. privéfoto -Reactie Eneco Nederlanders kiezen van wege de stijgende energie kosten massaal voor een goedkopere leverancier. Online prijsvergelijkers zien recordaantallen over stappers, toezichthouder ACM zegt dat vorig jaar 1,4 miljoen Nederlanders zijn geswitcht. David Bremmer Rotterdam ACM telde in 2018 100.000 overstappers meer dan in het jaar ervoor. Ook in januari blijven Nederlanders switchen. Gaslicht.com noteerde 20 procent meer overstap pers dan in januari 2018.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9