II 8 Kleine ondernemers worden er knotsgek van: steeds weer telefoontjes van energieverkopers. Nu grijpt de Autoriteit Consument en Markt (ACM) in om onder meer zzp'ers te beschermen. CONTRACTEN ENERGIEVERKOPERS Unicef: kwart miljoen kindsoldaten De omzet aan boetes is voor een wat grotere leverancier miljoenen per jaar Tienduizenden jongens en meisjes worden nog altijd mis bruikt als kindsoldaat. Precieze cijfers ontbreken, maar Unicef schat het totale aantal op mo gelijk 250.000. Het kinderfonds van de Verenigde Naties zal dinsdag opnieuw wereldwijd aandacht vragen voor de problematiek. Met name in de bekende conflictgebieden in Zuid-Soedan, Centraal- Afrikaanse Republiek, Demo cratische Republiek Congo, Somalië, Syrië en Jemen wor den jeugdigen ingezet om te vechten of aanslagen te plegen. Maar ook in Afghanistan, Mali en Myanmar worden ze geron- seld om gewapende groeperin gen te helpen. Niet alle kinde ren trekken daadwerkelijk ten strijde, velen moeten zich als spion of boodschapper ver dienstelijk maken. Ze fungeren ook als kok, drager of houtver zamelaar. Meisjes worden gere geld gedwongen te trouwen met militanten en seksueel misbruikt. In extreme gevallen worden ze ingezet als levend schild. Unicef heeft alle rege ringen opgeroepen krachtiger te reageren op ernstige schen dingen van kinderrechten. Op 'Red Hand Day' moet dat dins dag kracht worden bijgezet met rode handafdrukken. Apen ontsnapt met ladder Trump in goede gezondheid Eerste Dag van Elfstedentocht ijs Mooij is een timmerman die als zzp'er hard werkt om zijn brood te verdie nen. Tenminste, als hij niet wordt gebeld door mensen die hem iets willen verkopen. Door een snelle beslissing van een paar maanden geleden ondervindt hij aan den lijve wat veel meer mensen overkomt. Hij liet zich door een verkoper van Eneco een nieuw energiecontract aanpra ten, dat helemaal niet gunstiger bleek dan zijn huidige overeenkomst. ,,De tarieven leken iets goedkoper, ik heb toen te snel besloten. Later bleek dat ik juist duurder uit was.'' De tweede ontdekking: Gijs kon niet meer terug. Als zzp'er had hij een za kelijk contract afgesloten, waarvoor de wettelijke bedenktijd van twee weken niet geldt. Het zij zo, dacht hij. Nooit meer iets over de telefoon be slissen, nam hij zichzelf voor. Zoals Gijs zijn er velen, weet de Autoriteit Consument en Markt (ACM). De waakhond kreeg vooral het afgelopen jaar veel meldingen van zzp'ers, die ertoe leidden dat nu maatregelen worden genomen. Kleine ondernemers verdienen bescherming, vindt de ACM. Duurder uit Daar is John Wessel van Boetever- goeding.nl het mee eens. Hij kaart de positie van zzp'ers al langer aan. Onlangs hoorde hij nog hoe zijn vriendin Esther, ook zzp'er, werd benaderd. Wessel legde het gesprek vast, waaruit blijkt dat haar tarieven worden voorgeschoteld die niet goedkoper zijn, zoals de verkoper beweert, maar duurder. Toen ze uit haar eigen contract voorlas, hing de verkoper op. Wessel is ervan overtuigd dat zzp'ers die wel in een zakelijk con tract verstrikt raakten en boetes kregen omdat ze vroegtijdig over stapten, die kunnen aanvechten. Het geldt volgens hem voor boetes die vanaf 2008 werden opgelegd. Dat is het jaar dat de ACM-richtsnoeren van kracht werden. ,,Het gaat om enorme bedragen'', zegt Wessel. ,,De omzet aan boetes is voor een wat grotere maatschappij als Nuon miljoenen per jaar. En ga dan tien jaar terug. En dan voor alle energiemaatschappijen.'' Het kan een gigantische kostenpost worden voor energiemaatschappijen. Nieuwe koers Ook energieverkopers zullen de nieuwe koers van de ACM voelen. De waakhond hekelt de wijze waarop de contracten tot stand komen. Dat gebeurt veelal via tussenpersonen, die potentiële klanten drie keer telefonisch 'ja' laten antwoorden op een vraag. Er moet meer gebeuren voordat een contract kan worden af gesloten, vindt de ACM. En met zzp'ers die met hun bedrijf op een woonadres staan ingeschreven, moe ten helemaal geen grootzakelijke contracten worden afgesloten, is de nieuwe insteek. maandag 11 februari 2019 GO NEW YORK Zzp'er kan energieboete mogelijk nog terugkrijgen BELFAST Verzorgers van de dierentuin in Belfast zeggen dat een groep chimpansees takken die afknap pen door een storm hebben gebruikt als ladder om te ontsnappen. Op videobeelden die bezoekers zaterdag maakten is te zien dat enkele van de mensapen via zo'n stuk hout, schuin tegen de muur, bo venop de omheining klimmen. Een ervan gaat zelfs even op pad buiten het ver blijf. De dieren zijn vrijwillig terugge keerd in hun verblijf, vertelt een verzorger aan de BBC. WASHINGTON Donald Trump ver keert in zeer goede gezondheid en blijft dat gedurende zijn presidentschap. Dat meldde de arts van het Witte Huis na de jaarlijkse medische keuring van de pre sident. Vorig jaar woog Trump 108 kilo en werd hem aan geraden wat gewicht kwijt te raken. Of dat ook is gebeurd, is niet duidelijk. LEEUWARDEN Jurryt van de Vooren, auteur van het boek 8070 dagen wil 15 ja nuari uitroepen tot de Dag van de Elf stedentocht. In 2020 moet de eerste worden gehouden. Liefhebbers van de Tocht der Tochten moeten het al meer dan 8070 dagen zonder doen. In het boek beschrijft sporthistoricus Van de Vooren hoezeer het gemis aan een Elfstedentocht leeft. ,,Als we het niet op het ijs kunnen bele ven, dan maar an ders.'' 15 januari is de verjaardag van de Vereniging de Friesche Elf Steden. -John Wessel, Boetevergoeding.nl Leo van Raaij Carla van der Wal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8