HH Al meer dan 10.000euro ingezameld voor acteurs Pippi Langkous 7 SOCIALE MEDIA VIEZERIKEN Twee 17-jarige deelnemers aan The Voice kregen foto's van geslachtsdelen toegestuurd. Ze zijn niet de enigen die zo via sociale media worden lastiggevallen. „Het zweet breekt me uit", zei coach Anouk vrijdag in de uitzending van The Voice of Holland toen ze hoorde dat haar pupil Mikki van Wijk (17) smerige foto's had gekregen van mannen. „DickpicsV. Van oude of jonge mannen?" Mikki moest het antwoord schuldig blijven. „Ik weet toch niet hoe het eruitziet bij jonge ren of ouderen." Behalve Mikki bleek ook Anouks andere 17-jarige kandidaat, Irene Dings, te zijn bestookt met vunzige fo to's. „Het is ontzettend asociaal, maar het gebeurt helaas heel vaak", zegt seksuo- loog Mandy Ronda. Digitale potloodventerij is volgens haar een plaag geworden sinds de opkomst van sociale media als Snapchat en Insta- gram. Vroeger moesten mannen ervoor de straat op om te shockeren, nu is een vunzige foto met een paar muisklik ken verstuurd. Bij de hierboven ge noemde online diensten verdwijnen de plaatjes ook nog eens snel als ze eenmaal zijn bekeken. „Veel mannen denken dus dat ze dit veilig achter hun toetsenbord kunnen doen", zegt Ronda. De seksuoloog krijgt zelf ook geregeld vieze plaatjes. Drie maanden geleden was ze er zo klaar mee, dat ze een lu dieke actie startte om aandacht te vra gen voor dit 'belachelijke fenomeen'. Tegen betaling van 10 euro wilde ze de gene die de foto stuurde best een korte maar krachtige evaluatie geven met ad vies over compositie en belichting. Het geld zou ze doneren aan een fonds voor slachtoffers van online seksueel mis bruik. De boodschap kwam niet over. „Sarcasme is blijkbaar niet aan ieder een besteed. Ik kreeg alleen nog maar meer dickpics. Toen ben ik er maar weer snel mee gestopt." Waarom doen mannen dit? Denken ze dat vrouwen hiervan gecharmeerd zijn? „Dat zijn ze zeker niet", zegt Ronda. „De meeste vrouwen vinden het eerder intimiderend." Ronda deed er zelf geen onderzoek naar, maar de Amerikaanse seksuoloog Justin Lehmiller wel. Hij ontdekte drie mogelijke oorzaken. Volgens hem vin- mal <goböe: den veel mannen aandacht van vrouwen verwarrend. Sommigen vatten een ge sprekje of lach van een vrouw al snel op als romantisch of flirterig gedrag. Door die inschatting gaan ze ervan uit dat vrouwen ook wel geïnteresseerd zullen zijn in hun ge- Wat ook mee speelt: mannen g gezien ingesteld op voortplanting. a -èJF Door vrouwen te A laten zien wat ze 71 m in huis hebben, f' /XC w Mm hopen ze hun Seksuoloog kans op seks te Mandy Ronda: ,,Het vergroten. Een is asociaal maar het misvatting dus. gebeurt heel vaak." Ook exhibitio- fotoroyfroma nisme speelt bij mannen die dickpics sturen vaak een rol. Soms zijn het types die grote moeite heb ben om relaties te onderhouden. Het stu ren van zo'n foto kan een roep om intimi teit zijn. Grensoverschrijdend De Nederlandse seksuoloog Astrid Kre- mers noemt nog een reden waarom man nen het doen: omdat ze het opwindend vinden. „Als dat met wederzijdse toe stemming is, kan het voor beiden prikkelend zijn. Maar als zulke fo to's worden gestuurd naar ie mand die er helemaal niet op zit te wachten, dan is het natuurlijk seksueel grensoverschrijdend ge drag." Kremers merkt in haar praktijk dat vooral jonge vrouwen dit soort foto's krij gen toegestuurd. Sommigen lachen erom, maar er zijn ook vrouwen die er behoorlijk last van kunnen hebben. „Ik zie meisjes en vrouwen die er angstig van worden. Het geeft ze een onveilig gevoel omdat ze niet weten of het hierbij blijft of dat er nog meer op ze afkomt. Ze worden soms achterdochtig, ook omdat ze vaak niet weten van wie de foto komt. En wat wil iemand hier nu mee zeggen? Betekent zo'n foto misschien ook dat die persoon seks met haar wil?" Ontvangers van ongewenste naakt foto's moeten zichzelf in elk geval nooit een schuldgevoel aanpraten, vindt Kre mers. „Je hoort mensen nog weieens zeg gen dat vrouwen zelf om zulke reacties vragen, omdat ze bijvoorbeeld uitdagend gekleed op tv verschijnen. Dat is dus niet zo. Je vraagt er nooit zelf om." Slachtoffers doen er volgens Kremers verstandig aan de afzenders direct te blokkeren. Het kan handig zijn om de fo to's niet direct te verwijderen. Wanneer iemand ongewenste foto's blijft sturen, kunnen deze als bewijsmateriaal die nen waar de politie mogelijk iets mee kan om er een einde aan te maken. De Zweedse actrice Inger Nilsson, die Pippi Lang- kous vijftig jaar geleden vertolkte, vertelde vrijdag in deze krant dat ze voor haar rol een soort zakcentje kreeg. De herhalingen die tot op de dag van vandaag in de halve wereld te zien zijn, en de dvd-verkoop leveren haar niets op. Grote rollen kreeg ze nooit meer, regisseurs bleven haar zien als Pippi, vertelde ze. Heleen Bosma was onder de indruk van dat verhaal. ,,Pippi zit in mijn hart'', zegt de 54-jarige schrijfster uit Deventer. ,,Mijn oud collega Marjan was er ook door geraakt, samen roepen we Nederland op een paar euro te doneren voor de acteurs die Pippi, Tommy en Annika speelden. Hope lijk kunnen we zo een ver zachtend gebaar maken.'' ,,Pippi Langkous is een ongewoon goed verhaal'', vult Marjan Tulp (51) uit Doetinchem aan. ,,Ze was zo heerlijk stout en stoer. Ze woonde alleen, kon een paard optillen en op de kop op het plafond lopen. Met de royalty's moeten miljoe nen zijn verdiend. Het is zo sneu om te horen dat de acteurs zijn afgescheept met een schijntje.'' De teller stond gister avond op 10.000 euro. De twee hebben geen idee hoeveel het wordt. ,,We vonden het al heel leuk als Inger Nilsson, Par Sundberg en Maria Persson (Pippi, Tommy en Annika, red.) een weekendje weg zouden kunnen'', zegt Bosma. ,,Het gaat erom dat we één keer een heel groot dankjewel kunnen zeggen voor al die fantastische avonturen. Dat ze ons hebben laten zien dat alles kan, als je maar wil. En dat je nooit naar de tante Petunia's in deze wereld hoeft te luisteren!'' Inger Nilsson is verrast over de actie, zegt ze vanuit Stockholm. ,,Wat een aardig gebaar! Ik kan niet spreken voor Par en Maria, maar met mij hoeven mensen geen medelijden te hebben. Ik heb werk en kan mijn huur gewoon betalen. Ik zie liever dat mensen geld geven aan het Rode Kruis of doelen die kinderen in nood helpen.'' maandag 11 februari 2019 GO Raymond Boere Voicemeisjes bestookt met vunzige foto's Vo/ce-kandidaten - Mikki van Wijk (links) en Irene Dings, beiden 17 jaar, kregen foto's van piemels opgestuurd. FOTO WILLIAM RUTTEN Twee schrijfsters startten een crowd- fundingsactie voor de Pipp/ Langkous-acteurs die nauwelijks iets ver dienden aan de tv-serie en films. ,,We willen ze alsnog bedanken.'' Annemieke van Dongen Deventer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7