Geduld bij uitbreiding van woonwijk Steenworp is aan de tweede voorronde toe ZEEUWS-VLAANDEREN 19 DUURZAAM TUUS BEURS Marco van Elswijk wil met zijn duurzaam heidsbeurzen het liefst alle dorpshuizen van Zeeland af. ,,We moeten de mensen vertellen wat ze allemaal kunnen doen." Zaterdag was de derde editie van DuurzaamTuus in BioBase in Terneuzen. Van Elswijk had het niet beter kunnen treffen. 'Zijn' duurzaamheids- beurs vindt plaats op een dag dat zelfs de windmolens zuch ten onder de kracht van de wind. Dat moet een bak energie opleve ren. En de actualiteit zit ook mee, met de middelbare scholieren die donderdag voor een beter klimaat protesteerden in Den Haag. Toch ligt het idee voor Duur zaamTuus al sinds 2007 op de plank. ,,Ik zat in 2014 voor de tv te kijken naar astronaut Wubbo Oc- kels. Op zijn sterfbed zei hij dat we al te laat zijn met verduurzamen. Toen heb ik mijn idee maar weer uit de kast gehaald." Op de beurs geven bedrijven uitleg over hun duurzame produc ten, zoals warmteglas en zonnepa nelen. Van Elswijk: ,,We willen de mensen niets opleggen. Ze moe ten de tijd nemen om te verduur zamen. We gaan gefaseerd van het gas af, niet iedereen hoeft morgen opeens zonnepanelen te hebben, of een zuinige droger. Mijn huis is ook nog niet duurzaam. Ik ben wel bezig met zonnepanelen en zou het liefst elektrisch gaan rijden. Maar het is nogal een investering. Voor iedereen." Om dan maar stil te zitten, nee, dat is ook niet de bedoeling. ,,Daarom ga ik DuurzaamTuus dit jaar minstens zes keer organiseren. In 2018 was dat nog twee keer. We keren in oktober terug in Bio Base." Die periode is niet voor niets gekozen. Van Elswijk wil als een sterrenchef die met de seizoe nen mee kookt, inspelen op de dan naderende winter. ,,De wind gaat harden waaien, de mensen gaan weer naar binnen. De energiebe hoefte verandert." Verwarmde ruiten Daar weet een bewoner van de Terneuzense polders alles van. Hij voelt met zijn handen aan een ver- Niet iedereen hoeft morgen opeens zonnepanelen te hebben warmde ruit, dat lijkt hem wel wat. ,,Ik heb nu vol de wind op mijn ramen. Nou, dat merk je wel hoor, als je binnen zit." Ook een koppel dat een apparte ment heeft, is geïnteresseerd. ,,Want we hebben een plat dak, daar kunnen geen zonnepanelen op." De verwarmde ruit is uitgestald door Glashandel Meliefste in Goes. Volgens directeur Michel Sinke is zijn raam 'de vervanger van de ra diator'. ,,Zeker als je het combi neert met vloerverwarming." Glas is het zwakke punt in het huis, wat isolatie betreft. Sinke: ,,De muren zijn normaal goed geïsoleerd. Het dak ook. Als je ook de ramen iso leert, creëer je een schil. De warmte kan nergens heen." De ruit wordt met infrarood, door stroom, verwarmd. ,,25 watt per vierkante meter." Het prijs kaartje ligt rond 5-^-600 euro per vierkante meter. ,,Dat is goedkoper dan het aanleggen van een warm tepomp voor vloerverwarming. En aan drie of vier ruiten heb je ge noeg." Veranda Volgens Sinke zijn vooral particu lieren in zijn product geïnteres seerd. ,,Voor ons laatste project hebben we een veranda omge bouwd tot serre. De ruiten zijn verwarmd, de mensen kunnen daar nu ook in de winter zitten. Lekker toch?" De democraten zouden het liefst zien dat de uitbreiding volgend jaar al begint. De vraag naar hui zen is heel groot in Hulst, weet de PvdA, vooral onder starters. De partij liet daarom een ballon netje op alvast te beginnen met de bouw van zo'n veertig tot vijftig woningen; de rest van de huizen zou dan later kunnen volgen. Ha- geman prikte dat ballonnetje vo rige week door. Ook hij wil zo snel mogelijk met de ontwikkeling be ginnen, ,,maar als we met de grondverwerving beginnen, kun nen er zo maar bezwaren binnen komen." In de zomer van dit jaar hoopt de Hulst heeft eerste recht van aankoop gronden Groote Kreek al bedongen wethouder een uitbreidingsplan te hebben klaarliggen. De gronden waar de huizen moeten komen, moeten daarna zo snel mogelijk in het bezit van de gemeente komen. Hulst heeft december vorig jaar al- vast het eerste recht van aankoop bedongen. Toch kan dat traject wel tot het einde van 2020 duren, aldus Hage- man. ,,De gronden zijn dan op zijn vroegst in 2021 bouwrijp. En dan moet echt alles meezitten." Zodra de bouw begint, kan het snel gaan, voorziet hij. ,,Ik denk dat we zo zijn uitverkocht. Alle kavels zijn binnen twee of drie jaar weg." Hageman hoopt, net als de PvdA, dat ook starters op de huizenmarkt kans maken op een woning in de Groote Kreek. ,,Want inderdaad, de vraag onder starters is groot in de gemeente. Vooral in de kern Hulst." De twintig jaar oude Groote Kreek bestaat nu uit 383 huizen, 16 appartementen en 15 woonwa gens. De tweede voorronde van muziek- wedstrijd Steenworp wordt aan staande zaterdag gehouden in Re- tranchement. In strandpaviljoen De Zee meeuw nemen vier verschillende acts het tegen elkaar op. MAR, ofte wel Marieke Otte, schrijft eigen nummers en begeleidt zichzelf op piano. Geen Dienst is een Zeeuwse rock 'n roll dialectband. Singer-songwriter Kiki de Klerk deed eerder mee aan Steenworp en deed al podiumervaring op tijdens festival De Ballade in Terneuzen en Factory Festival in Sas van Gent. Ook Urban Graveyard is een oude bekende van Steenworp. Onder de naam Stockholm Syndrome deed de metalband vorig jaar mee. Emb race the Waves treedt op als special act en maakt dansbare muziek. Ticket De winnaar van de voorronde is verzekerd van een plek in de finale. Tijdens de eerste voorronde in Westdorpe ging Nameless er met de juryprijs vandoor. De publieks- winnaar met de meeste stemmen over de drie voorrondes, krijgt ook een ticket voor de finale. Aanvang is 19.30 uur en de entree is gratis. De derde en laatste voor ronde is in Hulst. maandag 11 februari 2019 'Neem de tijd om te verduurzamen' Bob Maes Terneuzen -Marco van Elswijk Als echt alles meezit, is het uit breidingsgebied van woonwijk Groote Kreek in Hulst in 2021 bouwrijp. Dat zegt wethouder Jean-Paul Hageman op vragen van de PvdA. Bob Maes Hulst Sophie Stockman Retranchement TTrTT Michel Sinke (links) geeft uitleg over verwarmde ruiten. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54